זה לא ממש נדיר שמחקר חדש מסעיר את הקהילה המדעית (אנחנו באמת לא האנשים שנכנסים למשרד ואומרים "יו! ראית אתמול את הפרק של סברי מרנן?"), אבל בכל זאת, הרשו לי לפתוח במשפט הפתיחה השחוק: מחקר חדש מסעיר את הקהילה המדעית.

למעשה, מחקר (ניחשתם נכון: חדש) שהתפרסם במגזין הנחשב סקס רולז (זה רק נשמע סוטה, למעשה אם תצלחו כתבה אחת אני אתרשם מכם ממש. ולא, אין תמונות) שכותרתו היא "העיניים שלי כאן" ועקב אחר תנועות העיניים של גברים באמצעות טכנולוגיה מיוחדת חשף: גברים מבזבזים יותר זמן בלהסתכל על חזה ומותניים של נשים מאשר על הפנים שלהן.

לא רק זה, כככל שהאישה אטרקטיבית יותר, העיניים נודדות יותר ויותר לכיוון החלקים התחתונים של הגוף, כך שלמעשה עומדת האישה הסטנדרטית בפני שתי אופציות בדיוק: או שבוהים בך, או שאת מכוערת. ואף אחת מהאופציות, אני מניח, לא נעימה במיוחד.

גברים יוצאים למאבק להגן על זכותם לבהות (צילום: shutterstock)
גברים יוצאים למאבק להגן על זכותם לבהות (צילום: shutterstock)

למעשה, המחקר עורר גלים עד כדי כך שבמדינת מסטצ'וסס שבארצות הברית שוקלים ברצינות (כך נכתב בעיתונות, עד כמה שאתם מאמינים לה) הצעת חוק שתהפוך בהייה בנשים ללא חוקית. איך בדיוק יקבעו מהי בהייה? איך יפקחו על זה? האם מבטו של גבר שינדוד קצת מתחת לקו הסנטר יגרור שני שוטרים שמזנקים עליו ומרססים את עיניו בגז פלפל? כל התשובות לא באמת ניתנו, אבל ההצעה עשתה לה כנפיים בתקשורת ולא מעט גברים יצאו בטורים חוצבי להבות שדרשו שלא יעזו למנוע מהם את הזכות הבסיסית בחייהם: בדיוק, לבהות בנשים.

ואני יודע, לאור ההיסטוריה שלי כאן באתר אתם בוודאי חושבים שזה יהיה עוד טור כזה, אבל האמת היא שגם לי יש איזו היסטוריה קטנה לעשות כאן: בפעם הראשונה מאז שהתחלתי עם הבלוג הזה, אני לגמרי בצד של הנשים.

"את מוכנה להגיד לשדיים שלך להפסיק לבהות בי?"

בואו רק נבהיר, לפני שאנחנו מתחילים: אם אי פעם חוק כזה יוצע - וגרוע מכך, יעבור - הוא ייכנס לאותה רשימה של חוקי סקס הזויים יחד עם "אסור לקיים יחסי מין עם דגים" ו"חובה לכבות את האור לפני שמקיימים יחסי מין", שניהם, אגב, חוקים מוזרים ואמיתיים לחלוטין. האם ארצות הברית תוסיף לרשימה שלה עוד חוק בלתי ישים ובלתי ניתן לפיקוח? זה לא יפתיע יותר מדי בני אדם.

ובכל זאת, בניגוד לדגי זהב, שלהם אין כנראה יותר מדי ביקוש בתחום הסקס, דווקא לבהייה בנשים, מסתבר, יש ויש. ונכון, יש כמה וכמה שאלות פתוחות בעניין ה"מחקר" הזה (האם נבדקה קבוצה של נשים כדי להשוות לאן נודד המבט? האם זה לא הגיוני, באיזשהו מובן, שגברים לא יסתכלו על הפנים ישירות והאם מישהו קרא להם את המחשבות בזמן שהם בהו, או שיכול להיות שהם חשבו על דברים אחרים לגמרי מאשר המותניים של אותה בחורה רנדומלית?) אבל התגובות שבאו בעקבות הידיעות על הצעת החוק הזו הן אלו שצריכות להדאיג באמת.

ראש וראשון היה הטרול האמריקאי ראש לימבו, שבתוכנית הרדיו הכה פופולרית שלו אמר: "אתם יכולים לצחוק עכשיו, אתם יכולים לבטל את זה ולהגיד לעצמכם 'נו, באמת, קבוצה של כמה שמאלניות מנסה לעשות מזה חוק, זה לא רציני', אבל זכרו: אמרתי לכם שהם יבואו לרדוף את מכוניות הואנים שלכם עוד ב-1995. צחקו עלי אז, ובסוף זה קרה. גם זה יקרה בסוף אם לא נעצור את זה עכשיו, בדיוק כמו ש-90% מהדברים שחשבתם שלא יעברו בחיים בסוף עברו".

"אבל חייבים לעשות עם זה משהו", המשיך לרתוח הלימבו, שאת התוכנית המלאה תוכלו למצוא כאן. "ולכן אני מציע מהיום דבר חדש. בכל פעם שאתם תופסים את עצמכם בוהים באישה, גשו אליה ואמרו לה 'את מוכנה להגיד לשדיים שלך להפסיק לבהות בי?'. נסו את זה. אולי זה יעזור".

אני רוצה להאמין, אני באמת רוצה להאמין, שגם הגברים השובניסטיים ביותר יקבלו בחילה קלה לנוכח ההצעה הזו. ואם לא קיבלתם, נשתמש בטקטיקת הדמיון המודרך החביבה עליכם, ודמיינו שזו הייתה הבת שלכם, שראש לימבו היה ניגש אליה וממלמל משהו על החזה שלה. האם גם אז זה היה כל כך מצחיק? האם זה הצחיק אתכם בכלל בפעם הראשונה? כי את המאזינים של ראש לימבו זה קרע מצחוק, לפחות על פי שלל התגובות האוהדות שהוא קיבל.

וזה לא נגמר כאן.

"בהייה? יש ימים שזה אפילו מחמיא לך"

טור נוסף שהתפרסם בדיילי קולר טען, בהרבה מאוד מילים לא מכובסות בכלל, שנשים צבועות כי הן נהנות שבוהים בהן. עכשיו נכון, תהיתם מתי ההערה הפופוליסטית הזו תגיע, אבל לא באמת האמנתם שמישהו יטען אותה. ובכן, טעיתם.

"אני לא אומר שלהסתכל על ציצים זו מטרה נעלה, אבל זו אחת מהחירויות שיש לי", טען כותב הטור. "זה עוד אחד מהדברים האלה שמותר לעשות במדינה. ואתם יודעים מה עוד? הרבה נשים נהנות מזה... אם את לא עובדת במפלגה הדמוקרטית, רוב הסיכויים שאת לא ממש נפגעת מזה. יש ימים שזה אפילו מחמיא לך".

אח, מילים כדורבנות. כאילו, אם היינו מחפשים משפט מושלם למשימה "נסח את הביטוי הדוחה 'יבוא לך, יבוא לך' בטור ממש ממש ארוך". כי הנה מה שמדאיג באמת בכל הסיפור הזה: כשקראתי את הידיעה חשבתי לעצמי שהחוק הזה הוא אחת מההצעות ההזויות ביותר ששמעתי עליהן ומי צריך את השטות הזו בכלל. ואז קראתי את הטורים האלה (השניים האלו הן רק דוגמה, עוד עשרות כאלו עלו לרשת בסופ"ש האחרון) ואמרתי לעצמי: וואלה, צריך.

כי לפעמים אנחנו - דהיינו, בני התרבות שבחבורה - לא קולטים עד כמה המצב באמת גרוע. כן, גם אנחנו מגניבים מבט מדי פעם, אבל בטח שלא יושבים ובוהים ומתעקשים שזו זכותנו הדמוקרטית לעולם ועד. זו לא איראן ולא סוריה, שם זכויות הנשים באמת נמצאות עמוק מתחת לאדמה, זו אמריקה: ארץ השוויון והחופש, שההגדרה המלאה שלה ככל הנראה היא "ארץ השוויון והחופש לבהות כמה שבא לנו ואיך שבא לנו".

אולי בכל זאת צריך את זה. גבר בוהה (צילום: shutterstock)
אולי בכל זאת צריך את זה. גבר בוהה (צילום: shutterstock)

ושוב, אני לא אומר שזה לא בסדר: אם אתה הולך לפאב ומקווה לפגוש שם בחורה, הרושם הראשוני לא יהיה מהדוקטורט שלה בהיסטוריית ארץ ישראל. לא נתעלם כאן מחוקי המשיכה הפיזית, אחרי הכל. אבל יש הרבה הבדל בין משיכה פיזית לבין נימוס בסיסי בין בני אדם, שבלהט הויכוח יותר מדי גברים שכחו אותו, וגם שכחו שהם צריכים קצת להבתייש לפני שהם מציעים לגשת ולצעוק על מישהי שהשדיים שלה בוהים בו.

וזו, חברים, מהות הענין. את הבהייה לא יצליחו לעצור, אבל את גסות הרוח אולי כן. אני לתומי חשבתי שהכל עניין של נימוס בסיסי, אבל מסתבר שטעיתי. לבקש יפה, כנראה, ואין ספור הכתבות של סיפורי הנשים שסיפרו כמה הוטרדו על ידי מבטים, לא עוזרים כאן. ומה שלא ילך יפה, ילך בכוח. יחוקק החוק לאיסור בהייה לאלתר. מין שלא הבין בדרך הקלה, כנראה שאין דרך אחרת להסביר לו את זה.