אם גם אתם התבגרתם בשנות ה-90 (או סתם הייתם בסביבה, זה לא שהיו יותר מדי דברים לראות בטלוויזיה) גם אתם בוודאי זוכרים את איתי שגב מ"הקומדי סטור" כג'ודי לוץ אהרונוב, שמכריז ש"מכה חדשה נוחתת על תל אביב". ובכן, ממש באותו טון סרקסטי, אחרי שתקפו את הזוגיות כמעט מכל כיוון (הבדלי דת היה הנושא הבוער לפני כשלוש שנים, הבדלי שכר בין נשים לגברים היה הנושא הרותח לפני כשנה) מכה חדשה נוחתת על הזוגיות של כולנו, ואפילו יש לה שם: Mixed weight mariage. ניושאים מעורבים משקלית, בהיעדר תרגום הולם יותר, הוא הדבר החדש שמאיים על הזוגיות שלכם. ואמריקה כולה, יש לציין - והפעם בלי סרקסטיות - חשה מאוד מאויימת.

למי מכם שלא הצליח לפענח מה פשר הבעיה החדשה (זה בסדר, גם אנחנו לא הבנו מה העניין, שכו מדובר ב"בעיה" שקיימת רק משחר האנושות), הנה הסבר פשוט: הבדלי משקל, כך מסתמן, הם האתגר הקשה ביותר שאיתו מתמודדים בני זוג בשנים האחרונות, כאילו שעד לפני כמה שנים לא היתה תופעה כזו. למעשה, אם אחד מבני הזוג שוקל משמעותית יותר מבן הזוג השני (או מתהדר בעודף משקל), הזוגיות שלכם בסכנה.

בעצם, סכנה היא מילה פעוטה מדי, שכן על פי המחקרים המתפרסמים חדשות לבקרים, אתם צריכים להגיד תודה על כל יום שאתם עדיין ביחד.

יותר ויכוחים, פחות סקס

הכל התחיל ממחקר שהתפרסם אי שם בסוף חודש ינואר האחרון בוול סטריט ג'ורנל ובו מחקר קטן באופן יחסי (43 זוגות בלבד) שנערך על ידי אוניברסיטאות בוושינגטון ובאריזונה במשותף ובדק זוגות שבהם האישה בעלת עודף משקל והגבר הוא במשקל תקין. יצויין כי במחקר המקורי החוקרים הגיעו למסקנה שכאשר הגבר סובל מעודף משקל, הזוגיות לא תהיה גרועה יותר מאלו של זוגות שבהם שני בני הזוג בעלי משקל תקין.

אולם כשהמקרה הוא הפוך - כלומר, הנשים הן אלו שהן בעלות עודף משקל - כל הזוגות במחקר (כ-100%) דיווחו שהם מתווכחים יותר מאשר זוגות "רגילים", וכמו כן שחיי המין שלהם הדרדרו ושהזוגיות שלהם במצב לא טוב. המשקל, כמובן, היה הגורם המרכזי שהצביעו עליו.

גם אם לא מדובר, כפי שכתבנו, בבעיה זוגית חדשה במיוחד, קשה להתעלם מנתוני העלייה במשקל העולמיים, שבהחלט מצביעים על עלייה מטאורית במשקל האנושי. זו, כנראה, אפשרות אחת לכך שהידיעה הקטנה הזו חוללה מהומת אלוהים ברשת, שדומה שרק הולכת ומתעצמת ככל שחולפים החודשים. עורכים, בלוגרים וגם סלבס מהשורה הראשונה נדרשים לסוגיה, ואין תוכנית שמכבדת את עצמה, מ"טודיי שואו" ועד תוכנית האירוח החדשה של ריקי לייק, שעוברת על הנושא לסדר היום מבלי להתייחס אליו, שלא לדבר על אתרי אינטרנט,שפשוט מציפים את הרשת בהצעות לדיאטות וכושר, רגע לפני שהזוגיות שלכם הולכת לפח.

הראשון להתייחס לנושא באופן פומבי היה לא אחר מהחזאי אל רוקר. השם אולי לא אומר יותר מדי לאנשים בארץ (למרות שחדי הזכרון בוודאי יזכרו את הפרק המופתי בסיינפלד כשהוא מככב על שער ה"טי.וי.גייד" של אביו של ג'ורג'), אבל בארצות הברית מדובר באגדה, מוסד וסלב מהשורה הראשונה.

רוקר, שבעברו היה שמן ביותר ועבר ניתוח לקיצור קיבה שבעזרתו השיל יותר ממאה קילוגרמים, פרסם טור אישיובו סיפר, בגוף ראשון, על הבעיות של זוגות מעורבים משקלית. "אשתי היא מידה ארבע", כתב רוקר, "היא רצה, היא מתעמלת והיא נראית טוב. זו הפכה להיות בעיה במערכת היחסים שלנו. בשבת היא הייתה קמה, מתלבשת ויוצאת לרוץ. אני הייתי יושב על הספה או מכין ארוחת בוקר לילדים והייתי די מרוצה מהמצב. היא, מסתבר, לא". את הטור חתם רוקר במשפט הפרובוקטיבי: "והנה עצה לחצי הרזה יותר במערכת היחסים: פשוט תשתקו".

ביקש מהאנשים הרזים לשתוק. אל רוקר אחרי שהשיל ממשקלו עשרות קילוגרמים (צילום: gettyimages)
ביקש מהאנשים הרזים לשתוק. אל רוקר אחרי שהשיל ממשקלו עשרות קילוגרמים (צילום: gettyimages)

הטור הזה - כמו כל דבר הנוגע לבעיית קלוריות במדינה הסובלת מעלייה דראסטית במשקל הלאומי - חולל מהומת אלוהים, וזכה לתהודה בכל עיתון, אתר וערוץ טלוויזיה אפשרי. מצד אחד, כצפוי, הוא עורר את זעמם של "החצי הרזה", כפי שהגדיר אותו רוקר, שלדבריו רק מנסה לדאוג לבני הזוג שלו.

אלא שהוא עשה עוד דבר, שאותו איש לא צפה - הוא גרם ל"חצי השמן" להתעורר להחזיר מלחמה שערה.

מכה בבטן הרכה

למרות שזה ממש לא היה טור התגובה הראשון לזה של רוקר, אין ספק שאנה אלמנדרה, עורכת משנה אלמונית יחסית מאתר ה"האפינגטון פוסט" ואישה שסובלת מעודף משקל, הפכה לסמל החי של המאבק.

"כשהתחתנו, כסף הייתה בעיה רצינית. הוא בא ממשפחה שהייתה יכולה לקנות לקסוס במזומן, ואני באתי ממשפחה שההורים שלי נכנסו לחובות כדי לשלוח אותי לאוניברסיטה. דת הייתה עוד בעיה... אבל אחרי שלוש שנים של נישואין, כששנינו באים מרקע סוציו-אקונומי שונה, גזעים שונים ורקע דתי שונה, רוב הריבים שלנו עדיין לא מתמקדים באף אחד מהנושאים האלו. במקום זה, הם מתמקדים בנושא שאף אחד לא הכין אותנו אליו: המשקל שלי".

הפוסט הזה, שזכה (וממשיך לזכות) לאלפי שיתופים ברשת ולעשרות אזכורים בעיתונים ובאתרים אחרים, כולל הופעה מרגשת ונצפית במיוחד, נתן את האות לדיון שפשוט מסרב להיגמר בכל כלי תקשורת אמריקאי אפשרי.

מדריכים לדיאטה בזוגיות, מדריכים לכושר זוגי וסתם כתבות הפחדה מפורסמים על ימין ועל שמאל, זוגות כמו ג'יימס גנדולפיני ודבורה לין ואופרה ווינפרי (שידעה עליות וירידות דראסטיות ביותר במשקל ובעלה גרהאם סטדמן מוזכרים בו כמעט על בסיס יומי וסקר און-ליין ענק של "טודיי" שגילה ש-55% מהאמריקאים סבורים שהבדלי המשקל הם הגורם מספר אחת בבעיות לזוגיות שלהם.

אין לדעת מי עומד מאחורי הקמפיין הזה, שנראה מאסיבי מדי מכדי להיות אקראי. אחת התיאוריות גורסת שמאחוריו עומדת חברה מסחרית ("שומרי משקל" מיד נחשבת לחשודה המיידית, מה גם ששמה עולה מדי פעם בכתבות כפתרון אפשרי שיציל לכם את הזוגיות) ועוד אחת מהתיאוריות הפופולריות היא שהממשלה היא זו שדוחפת את הנושא לכותרת במאמצה להילחם בתופעת ההשמנה באמריקה (נתונים אחרונים מראה שאחד מכל שלושה אמריקאים סובל מעודף משקל מאסיבי), וכמובן שלמרות הטענות, אי אפשר לפסול את האפשרות שמדובר באש וירטואלית שניצתה בשדה הקוצים של הרשת וממאנת להיכבות, אבל דבר אחד כבר בטוח: קמפיין ההפחדה הזה כבר עובד במלוא הקיטור ומפעיל את כל כובד המשקל שלו. עכשיו נראה מי יצליח לעצור את זה, עד הטרנד הזוגי הבעייתי הבא.