המשפט הראשון בכתבה הוגנת על גווינית' פאלטרו, נדמה לנו, חייב להיות הכרזה חד משמעית שמסע הצלב שלה להיות אישיות תקשורתית מובילה בארצות הברית הוא, ללא צל של ספק, הצלחה מסחררת. המשפט השני בכתבה הוגנת על גווינית' פאלטרו, נדמה לנו, חייב להיות הכרזה חד משמעית שהיא אולי אישיות תקשורתית מובילה, אבל מכל הסיבות הלא נכונות.

אם אתם קצת כמונו, ועדיין עוד לא התאוששתם לגמרי מהניינטיז, אתם זוכרים את גווינית' פאלטרו מכל הסיבות הנכונות: הופעות בלתי נשכחות בסרטים ("דלתות מסתובבות", "שייקספיר מאוהב", עליו גם זכתה באוסקר), חיוך מקסים ובאופן כללי, נו, אחת הבחורות הכי מתוקות בהוליווד. ובכן, אם שואלים את אמריקה, אתם בהחלט יכולים להוסיף לה גם את התארים "משוגעת", "פסיכוטית", "מופרעת על כל הראש", "מרעיבת ילדים", "אין לה מושג איפה היא חיה", "סנובית", "אליטיסטית" ועוד כהנה וכהנה סופרלטיבים, שמחולקים לה חופשי בתקשורת האמריקאית.

300 דולר ליום, וזה שלכם! גווינית' פאלטרו מפגינה יכולות בישול (צילום: gettyimages)
300 דולר ליום, וזה שלכם! גווינית' פאלטרו מפגינה יכולות בישול (צילום: gettyimages)

בתוך פחות מעשור, כך נראה, הפכה פאלטרו בת ה-40 מהשחקנית הכי מוערכת בשכונה לבדיחה הכי גדולה בשכונה, כשמה שהכי מכמיר לב, כך נראה, היא העובדה שהיא ממשיכה לתת ליטרות של בשר למקטרגיה על בסיס כמעט יומי בלי להבין כמה נזק - בעיקר לעצמה - היא עושה. אז איך הפכה הבחורה הכי מתוקה של שנות ה-90 לבחורה הפסיכוטית של העשור הראשון של המילניום? הנה, ממש ככה.

שייקפסיר מאוכזב

בגלל שקשה מאוד לדעת מאיפה להתחיל כשמתחילים לספר את הסיפור של פאלטרו, אנחנו נתחיל דווקא מהסוף: יותר מדי מדורי רכילות טוענים בשבוע האחרון שהנישואין של פאלטרו ובעלה, כריס מרטין (סולן להקת "קולדפליי") על דרך האקספקס להסתיים. ומה שמספר את סיפורה של פאלטרו טוב יותר מכל דבר אחר היא הטון הכמעט אחיד של אתרי הרכילות שלא תוהים - כמו ברוב סיפורי הגירושין - איך זה קרה, אלא תוהים איך לעזאזל הוא נשאר איתה עד עכשיו. והאמת? עם כל הסיפורים שרצים עליה, זו תהייה לא רעה בכלל.

כדי לא להאריך בהיסטוריה, הנה היא בקיצור: אחרי כמה סרטים לא רעים, הגיע "שייקספיר מאוהב" וחשף את פאלטרו לעולם הגדול. היא זכתה באוסקר ובגלובוס הזהב, ונדמה היה שהשמיים הם הגבול עבורה. אלא שמפסגת האוסקר, כך נראה, הרבה יותר קל להתרסק מאשר מפסגות אחרות.

פאלטרו החלה לבחור סרטים בקפידה, ועשתה בחירות איומות ונוראות ("הפנטיזה של הל", מישהו?) עד כדי כך שהייתה משוכנעת שרובצת עליה קללה, או כך לפחות טענו מקורביה. במקביל, אחרי אירוסין מתוקשרים וביטולים מתוקשרים עוד יותר לבראד פיט ומערכת יחסים ארוכה עם בן אפלק, מצאה לעצמה פאלטרו את מרטין כחתן, וב-2004 ילדה את בתם הראשונה, תפוח. לא, זו לא טעות. תפוח. ובנקודה הזו, כך נדמה, התחילה התקשורת לשים לב שמשהו לא בסדר עם מלכת הלבבות הבלונדינית.

"זה פשוט שם כל כך יפה, לא?", אמרה כשניסתה לתרץ את השם. "זה שם טהור, והוא גם שם תנ"כי, כי התפוח היה בתנ"ך. זה פשוט... כשאת חושבת על דבר מתוק ונקי, מה הדבר הראשון שעולה לך לראש? תפוח. אז למה לא לתת את השם הזה, בעצם?". אנחנו, למשל, יכולים לענות על זה: "אה, כדי שהילדה לא תחטוף מכות בבית הספר, אולי?", אבל לפאלטרו זה לא ממש הפריע, כנראה.

במקביל לשמועות על דכאון קשה אחרי לידה, נכנסה פאלטרו להריון שני וקראה לבנה משה, שזה לא משהו בארצות הברית, אבל היי, התקדמות ניכרת מתפוח. במקביל הפסיקה כמעט להשתתף בסרטים והחליטה להקדיש את עצמה לאמהות באופן טוטאלי ופה, אם רוצים לסמן נקודה מדוייקת על ציר הזמן של פאלטרו, התחילו הדברים המוזרים באמת לצוץ.

בעודה בבית עם הילדים, החליטה פאלטרו להפוך להיות גורו לייף סטייל. אם אודטה יכולה, בוודאי היא חשבה לעצמה, כמה מסובך זה כבר יכול להיות? ובכן, את התשובה הזו אפשר לחלק לשניים: מסובך זה לא. מצחיק, מטריד ולעיתים גם מבעית, כפי שמוכיחה פאלטרו מדי יום כמעט, זה דווקא כן.

סלט ב-150 דולר בלבד

למרות שפאלטרו הצליחה להוציא את עצמה אפילו קצת יותר מעצבנת מהפעם הקודמת בכל ראיון שאותו נתנה, עושה רושם שאש התותחים כבדה יותר בחודש האחרון. פאלטרו, שבעבר כבר היו שמועות שהיא חולה באנורקסיה, עברה לדיאטה ללא קפה, ביצים, סוכר, דגים, תפוחי אדמה, חלב, גבינות, עגבניות, פלפלים, חצילים, תירס, חיטה ובשר (מה שדי גורם לנו לתהות ממה היא מתקיימת) ואף הוציאה ספר בישול - השני שלה במספר - שנקרא בפשטות "הכל טוב", ומציע לקהל הרחב מתכונים טעימים לכל כיס.

וכאן, כך נדמה, נמצאת הבעיה האמיתית של פאלטרו. בניגוד לכריסטינה אפלגייט, למשל, שהפכה לגורו לאמהות עובדות ולרווקות בגלל הנגישות שלה, פאלטרו היא לא ממש כזו. למעשה, היא ידועה כסנובית כמעט בלתי נסבלת, ושבויה בקונספציה כמעט בלתי נסבלת שהיא האדם הממוצע בארצות הברית.

לכן, אגב, בספרה היא מציעה מתכונים שאולי מתאימים לכל כיס, בהנחה שאתה מוכן למשכן כליה.

גם לבעלה נמאס. גווינית' פאלטרו (צילום: gettyimages)
גם לבעלה נמאס. גווינית' פאלטרו (צילום: gettyimages)

על פי חישוב שעשה אתר "יאהו שיין" אם משתמשים במצרכים אותם מציעה פאלטרו מגיעים לסכום של כ-300 דולרים ליום (!), מה שהאדם הממוצע מוציא בסופר בארצות הברית בשבוע וחצי. בין היתר מציעה פאלטרו להשתמש בביצי אווז ובצנצנות דבש שעולות יותר ממאה שקלים, עד שרוב המתכונים שלה חוצים בקלות את רף ה-150 דולרים למתכון בודד, כולל סלטים.

"מה שבטוח זה שהשם של הספר הזה הוא לא 'הכל ניתן לקנייה'", נכתב בביקורת באתר הנחשב "קראשבל", "כי בנוסף לאיסור על חלב, בשר, חיטה, סוכר ועוד כמה דברים (מה נשאר? אוויר?), המצרכים יעלו לכם ברגל ויד, וגם זה רק אם לא אכלתם אותם כבר מרוב רעב. לא ברור למי מיועד הספר הזה, ועוד יותר מפחיד אותנו שמישהו באמת ייקח את זה ברצינות. אנחנו בכלל לא מאמינים שמישהו פרסם דבר כזה. אם אנחנו היינו העורך, היינו לוקחים עט אדום, מסמנים בגדול איקס על כל הספר הזה ומחזירים לה אותו עם מילה אחת: 'לא!'". אאוץ'.

כאילו שזה לא מספיק, פרסמה פאלטרו את רשימת "הבגדים שאתם חייבים לקנות לאביב", ואם אתם חייבים רק דוגמה אחת מתוכה, אז פאלטרו מייעצת לכם לקנות גרביים אווריריות במיוחד בלא פחות מ-450 דולר.

"אם מחברים את הסכום של כל הרשימה הזו יחד, מגיעים לסכום גבוה יותר ממה ש-99% מאוכלוסיית ארצות הברית מרוויחה בשנה שלמה", עושה את המתמטיקה האתר "סלב דירטי לאונדרי". "עד כאן לניסיון להתחבר עם האדם הממוצע, היא כל כך לא בכיוון שזה כבר מגוחך. בזמן שגווינית' רוצה להיות האדם לגשת אליו בכל הקשור לעצות משפחתיות, תזונתיות ולייף סטייל בכלל, היא בלתי נגישה לחלוטין ועם כל פרוייקט חדש שלה היא מצליחה, בכשרון רב, רק להגדיל את הפער. מתי מישהו כבר ישים לזה סוף?".

''אם הילדים רעבים, אני עושה משהו נכון''

למרות שסנוביזם לבדו אינו סיבה מוצדקת לגל כזה של איבה, עושה רושם שפאלטרו עושה כל מאמץ אפשרי כדי להשניא את עצמה על הציבור האמריקאי. בין היתר היא הצדיקה בגידות, נכנסה באנשים שמנים ואמרה שלעולם לא תראה לילדים שלה סדרות אמריקאיות, אלא רק צרפתיות, ואמרה שהיא רוכשת לילדיה סרטים מצויירים רק כשהיא נמצאת בפריז. אחלה דרך להתחבר עם העם.

למעשה, יש אתר שלם שאוסף ציטוטים הזויים של פאלטרו, ואם צריך רק דוגמה אחת, הנה עצה שפאלטרו נותנת לאמהות צעירות: "כל אישה יכולה לפנות זמן - כל אישה - ואת יכולה לעשות את זה כשהתינוק איתך בחדר. היו אינספור פעמים שבהם אני עשיתי כושר והילדים שלי זחלו על הרצפה. את פשוט חייבת לגרום לזה לעבוד. אם זה חשוב לך, זה חשוב גם לה". לכאורה, אחלה טיפ. לא לכאורה, שכשנזכרים שלפאלטרו יש מספר דו ספרתי של מטפלות, העצה הזו הופכת להיות, איך נאמר, עצה שגורמת לך לרצות לצעוק לעבר פאלטרו "טלי קורה מבין עינייך", ואז לדפוק לה את הקורה בראש.

אבל דומה שפאלטרו הצליחה להרגיז את כולם באמת כשאמרה בראיון שהיא, שימו לב, "מאושרת כשהילדים נשארים רעבים, כי זה סימן שאני עושה משהו נכון". אה-הא. "לפעמים המשפחה שלי לא אוכלת פסטה, לחם או דברים מעובדים כמו אורז לבן, ואנחנו נשארים עם הרעב הספציפי הזה שמגיע מהימנעות מפחמימות". וואלה. אותך ליצחק קדמן, גברת.

בניסיון אחרון לסחוט אמפטיה מהציבור סיפרה פאלטרו לפני כמה ימים בראיון נוסף שבהריון השלישי שלה היא עברה הפלה טבעית וכמעט איבדה את חייה. מעבר לעובדה שזה נתן לעיתונות עוד סיבה לצחוק עליה (כן, אפילו על זה), עושה רושם שזה הקש ששבר את גבו של כריס מרטין, הידוע בקנאותו לחייו הפרטיים. "הוא באמת מנסה לתמוך בכל הפרוייקטים המטורפים שלה", אמר מקור למגזין "סטאר", "אבל הפעם הוא באמת התחרפן. העובדה שהיא פתחה את הפה וחשפה פרטים מחייהם האישיים היא בלתי נסבלת עבורו וגרמה בעיה אמיתית בנישואיהם".

עכשיו, אם להאמין לאתרי הרכילות (כל ה-196, נכון לכתיבת שורות אלו, שבטוחים שהגירושין הם עניין של ימים), פאלטרו עשויה להישאר לבד, יחד עם שני ילדים. אפשר, אם רוצים, להתחיל לרחם עליה. אנחנו, מצד שני, לגמרי מזהים כאן הזדמנות עסקית למדריך המתחיל לאם החד הורית, עם הוצאות של 60,000 דולר בחודש בלבד.