זה היה שבוע משונה מאוד, בלשון המעטה, בקריירה הענפה של לינדזי וון, גולשת הסקי הטובה ביותר בהיסטוריה. רק ביום חמישי שעבר, עם פתיחת גביע העולם בסקי, חשפה וון – אחת שהשיגה כל מה שאפשר להשיג בעולם הסקי - בראיון פרובוקטיבי בסי.אן.אן שהיא הגישה בקשה רשמית לאיגוד הסקי העולמי שמהשנה הבאה היא מעוניינת להיות האישה הראשונה בהיסטוריה שמתחרה במקצה הגברים. לא פחות ולא יותר.

רק 24 שעות לאחר מכן, ראו מעריציה מחזה אותו לא ראו מעולם: וון איבדה שליטה באמצע התחרות, והתרסקה היישר אל תוך רשת הבטחון, שאותה מעולם לא פגשה קודם לכן. ביום שלמחרת קרה עוד תקדים בקריירה שלה: היא איבדה את דרכה באמצע המסלול, וסיימה רק במקום ה-48. מקום שבו, בלשון המעטה, היא לא רגילה להיות.

יום ראשון היה מוזר עוד יותר. מגזין "פיפל" פרסם עם הגולשת ראיון ענק וחושפני למדי, שבו התוודתה בפעם הראשונה שהיא סובלת מדכאון קליני קשה כבר עשור, ומנסה לטפל בו. כמו כן, התוודה שחיי הנישואין שלה היו קשים ולא שמחים, והגירושין אף היו קשים עוד יותר. הראיון זעזע את עולם הסקי (שכמעט לא מוכר בארץ, אך בחו"ל, ובעיקר בארצות הברית ובמערב אירופה, מדובר בספורט המגלגל מיליארדים עם מאות אלפי מעריצים נלהבים) וגרם ללא מעט עיניים מעריצות להיות מופנות לוון כשהרבה סימני שאלה בתוכן.

הגישה בקשה להתחרות עם הגברים. לינדזי וון (צילום: gettyimages)
הגישה בקשה להתחרות עם הגברים. לינדזי וון (צילום: gettyimages)

ואילו אמש, כאילו כדי לסיים את השבוע הפסיכי הזה באקורד הדרמטי ביותר שאפשר, כינסה מסיבת עיתונאים מיוחדת והודיעה, לראשונה בקריירה המקצוענית שלה, שהיא פורשת מגביע העולם באמצע וחוזרת לביתה על מנת "לעשות חושבים", והשאירה מיליוני מעריצים ברחבי העולם עם פיות פעורים. לינדזי וון? פורשת?! באיזה עולם תרחיש כזה היה יכול לקרות?!

לכן, ותסלחו לנו שאנחנו משתפים אתכם בהתלבטויות פנים מערכתיות, אתם בטח מבינים שהיה לנו קצת קשה לבחור מאיפה להתחיל את הכתבה על וון, ללא ספק אחת מהנשים המרשימות בהיסטוריה של הספורט הנשי. התירוץ לכתבה עליה, יש לציין, הגיע בגלל אותה פנייה לאיגוד הסקי, שכרגע נראית כמו לקוחה ממציאות אחרת לחלוטין. הגולשת הטובה ביותר בהיסטוריה ואחת הנשים הסקסיות ביותר בעולם (מקום 59 ברשימה של מגזין "מקסים" הנחשב) מחליטה להראות לכל הגברים מאיפה משתין דב הקוטב? מעולה!

אלא שאז הגיעה ההתרסקות, והטעות בדרך, והראיון ההוא וההודעה המשונה על הפרישה, מה שגרם לנו לגרוס את הכתבה ההיא (שנכתבה, להזכירכם, רק בסוף השבוע) ולתהות בקול רם: האם זהו סופה של הגולשת הטובה ביותר בהיסטוריה ואחת הנשים הסקסיות ביותר בעולם?

בדרך לכל שיא אפשרי

אם אתם לא מכירים את לינדזי וון (זה בסדר, אל תרגישו רע; אנחנו גרים במדינה שבה לגלוש על שקית ניילון מפסגה של הר אשכרה נחשב כ"לעשות סקי") אז ההפסד, נו, הוא כולו שלכם. מאז הפציעה בעולם הסקי לפני כעשור כשהיא בת 18 בלבד הספיקה זו לזכות בארבעה גביעי עולם (האישה האמריקאית השנייה בהיסטוריה שמצליחה לעשות זאת), מדליית זהב אחת באולימפיאדה (האישה האמריקאית הראשונה בהיסטוריה שמצליחה לעשות זאת) וקבעה נתון מדהים של 57 נצחונות בגביעי העולם השונים, רק חמישה נצחונות פחות מהגולשת אן-מארי מוזר-פרול האוסטרית, שמחזיקה היום בשיא הנצחונות. זה היה שיא שאותו, ממש כמו שיא השערים של ליאו מסי, היא הייתה אמורה לשבור בקלות בהתחשב בעובדה שנשארו לה עוד כמה שנים טובות לגלוש. או ככה לפחות חשבנו.

מאות אלפי מעריצים ברחבי העולם. לינדזי וון (צילום: gettyimages)
מאות אלפי מעריצים ברחבי העולם. לינדזי וון (צילום: gettyimages)

אבל עם כל הכבוד לשיאים שלה, עולם הסקי התעסק בזמן האחרון רק בדבר אחד: הבקשה שלה להתחרות עם הגברים. הגולשת, יש לציין, זכתה לתמיכה אדירה בעקבות הבקשה, כולל מהגברים, שכמה מהם, כולל מאמן נבחרת ארצות הברית, אף חתמו על עצומה שתאפשר לה להתחרות איתם. איגוד הסקי העולמי, שנחשב לאחד מאיגודי הספורט השמרניים והמיושנים, לא היה נלהב מהבקשה, בלשון המעטה, אבל הרעש התקשורתי העצום שוון עשתה והלחץ הבלתי פוסק מאז הוגשה הבקשה גרמו להם לזמן את הגולשת לפגישה אישית על מנת "לדון באפשרויות", כהגדרתם.

אבל אז הגיעה שריקת הפתיחה של גביע העולם בסוף השבוע האחרון, ואיתה ההתרסקות הכואבת והמקום ה-48, הכואב עוד יותר, והכל הפך – תסלחו לנו על הקלישאה, כן? – לכדור שלג שנראה שאי אפשר לעצור אותו.

או שכן?

ליבך כמו קרח?

דומה שמה ששבר את וון יותר מהכל היה הראיון שהתפרסם עמה בסוף השבוע במגזין "פיפל" שם סיפרה, כאמור, על הדכאון ועל השנים הקשות האחרונות. נכון, היא לא הופתעה למצוא את השורות הללו בעיתון, שכן היא אמרה אותן בלב שלם, אבל דומה שההד התקשורתי שקיבלו (צוטטו בלמעלה משמונה מאות אתרים ועיתונים, כולל הגדולים בעולם) הפחידו אפילו אותה.

"מבחוץ החיים שלי נראים מושלמים, אני יודעת", אמרה בראיון, "אבל אני נאבקת יותר מכל אחד אחר. אני סובלת מדכאון בערך מהיום שהתחלתי להתחרות, אבל לפני ארבע שנים הייתי במצב הנורא ביותר כשלא הצלחתי בכלל לקום מהמיטה. הרגשתי חסרת תקווה וריקה מבפנים. הייתי כמו זומבי".

לאחר שחשפה שהיא נוטלת תרופות פסיכיאטריות בקביעות מאז אותה שנה, התפנתה לדבר על נישואיה הלא מוצלחים לשותפה לנבחרת הסקי ולמי שלימים הפך להיות מנהלה האישי, תומאס וון, ואף רמזה שיש לו קשר להדרדרות במצבה: "כולם יודעים שנישואין זה קשה, גם אני ידעתי", אמרה. "אבל זה פשוט לא עבד, וזה עשה אותי אומללה. הוא לא עשה לי שום דבר רע, אבל פשוט הייתה חוסר שמחה בבית. הגירושין פגעו לא מעט בתדמית האישה המושלמת שנתנו לי, אבל הגעתי לנקודה שבה אמרתי לעצמי 'כבר לא אכפת לי אם אני לא אנצח אף מירוץ עוד לעולם, אני פשוט לא יכולה לחיות ככה יותר".

מאחורי החיוך הזה מסתתרות, כנראה, לא מעט דמעות. לינדזי וון (צילום: gettyimages)
מאחורי החיוך הזה מסתתרות, כנראה, לא מעט דמעות. לינדזי וון (צילום: gettyimages)

מצחיק, האמת, כי הגירושין דווקא לא ממש עשו נזק לתדמית שלה. נכון, התדמית הלאבי-דאבי שהייתה לה קצת נפגמה , אך במקביל זכתה וון, בגיל 28, לזנק במעלה הר הנשים הסקסיות עד למקום ה-59 ברשימה הנחשבת מכולן, זו של מגזין "מקסים", להיכנס לרשימת "עשרת הרווקות השוות בספורט" של ספורט'ס אילוסטרייטד ונכון ליום שישי סוכנויות ההימורים (כן, יש הימורים על הרשימה הזו) דיווחו שהיא אחת מהמועמדות המובילות, לדעת קהל המהמרים, להיכנס לרשימת הטופ-20 של הנשים הלוהטות בעולם. שתי ההתרסקויות, הראיון והפרישה המפתיעה, אנחנו מניחים, בוודאי גרמו לרוב המהמרים השפויים למשוך את כספם ולשים אותו על מישהי אחרת, אבל אנחנו היינו ממליצים לחכות קצת. אחרי הכל, יש עוד כמה שבועות עד פרסום הרשימה של "מקסים", ועיניכם הרואות מה וון מסוגלת לעשות בפחות משבוע אחד.

כדור שלג ניתן לעצירה?

גם אם תאבד את מעמדה כסמל הסקס החורפי הרשמי, עובדה שאנחנו מניחים שהיא תצליח לחיות איתה, משהו גדול יותר עומד בסכנה: הקריירה שלה. כי עם כל הכבוד לדכאונות ולנישואין לא ממש מאושרים, אף אחד לא עוזב את גביע העולם ככה סתם.

במסיבת העיתונאים, יש לציין, חשפה הגולשת המוכשרת שהייתה מאושפזת בחודש שעבר בבית חולים, אם כי לא אמרה מה הייתה הסיבה. הראיון החושפני, אתם בוודאי יכולים לנחש, הריץ גל שמועות אדיר שהאשפוז קשור למצבה הנפשי, אולם אין לכך הוכחות ו-וון אף מכחישה בתוקף. גם את העובדה שהפרישה קשורה לראיון הכחישה בפייסבוק שלה, ואמרה שהראיון ניתן כבר לפני מספר שבועות, ו"פיפל" בחרו לפרסם אותו רק עכשיו.

"דבר אחד ברור", אמר מאמנה ומאמן נבחרת הנשים של ארצות הברית, אלכס הודלמוזר, "לינדזי וון צריכה עכשיו להתאושש. היא תחזור בהתאם להרגשתה האישית ומתי שיתאים לה. אני באופן אישי מקווה שהיא תחזור בתחילת ינואר, אך אני מכין את עצמי גם לתקופת החלמה ארוכה יותר מזו".

כך או אחרת, נסיכת הקרח הבלתי מעורערת כבר ארזה את חפציה וחזרה לביתה שבארצות הברית, שם היא מסתגרת וכרגע מסרבת בתוקף לקבל ראיונות. אחת השמועות שרצות חזק ברשת היא שוון לא רק נפצעה מאותה התרסקות בשישי האחרון, אלא גם לקחה אותה קשה באופן נפשי. ומי שרק לפני פחות משבוע הייתה על הפסגה הכי גבוהה מוצאת עצמה, באופן ביזארי להחריד, בתחתית. מצד אחד, זה נראה גמור. מצד שני, אין מישהי שיודעת יותר טוב מלינדזי וון להתגבר על מכשולים ולחזור למסלול.