בואו נגיד את זה ככה: כשבן אדם רוצח 12 אנשים בדם קר - אחת מהן היא ילדה בת 6 - אתה מצפה שיכנו אותו בהרבה שמות. אבל "לוהט", "סקסי" ו"חמוד" הם בהחלט לא שמות שהאדם הסביר היה מצפה למצוא ברשימה הזאת.

עם זאת, זה בדיוק מה שקורה בימים אלו בטוויטר, שם עשרות אלפי נשים, ככל הנראה ללא תיאום מוקדם ביניהן - או לפחות כך אנחנו רוצים להאמין - צפו בתמונות הראשונות של הולמס מבית המשפט, והמחשבה הראשונה שעלתה להן בראש - ולמרבה הגועל, גם עלתה להן למקלדת - הייתה: "מממ, יאמי".

חושבות שהוא סקסי ולוהט. מבחר ציוצים מהטוויטר
חושבות שהוא סקסי ולוהט. מבחר ציוצים מהטוויטר

וכן, זה ציוץ מדוייק.

וכן, גם אנחנו לא מאמינים שמישהי אשכרה כתבה את זה.

כמה שלבים רחוק מדי

לתופעה המשונה הזו, שבה נשים (וכן, לפחות על פי טענת פסיכולוגים אמריקאיים, זו תופעה שרק נשים לוקות בה) מתאהבות ברוצח מטורף, יש אפילו שם מקצועי: היבריסטופיליה, המוכרת יותר כ"תסמונת בוני וקלייד".

התסמינים, ובכן, ברורים: מציאת אדם שעשה מעשים מחרידים כמושך להחריד. ארתור אהרון, פסיכולוג באוניברסיטת ניו יורק שחקר את הנושא, הגדיר אותו כ:"אנחנו יודעים שנשים אוהבות את הילד הרע. יש הרבה נשים, מסתבר, שלוקחות את זה כמה שלבים רחוק מדי".

התופעה המשונה הזו מתפרצת, לדבריו, אצל נשים אשר מפחדות מאינטימיות. "יש משהו מאוד בטוח בגבר שעומד לבלות מאחורי הסורגים", מסביר אהרון, "זו מערכת יחסים שהיא מאוד בשליטה שלך, ומצד שני הגבר הוא בלתי מושג. יש הרבה נשים שמוצאות את זה מושך".

זהו, כמובן, לא הפושע הראשון שזוכה למעריצות. המוכר שבהם הוא טד בנדי, שאנס ורצח יותר משלושים נשים מארצות הברית והיה מקבל, בממוצע, 200 מכתבי אהבה ביום. גם הרוצח הסדרתי והאנס ריצ'רד רמירז הדהים את העולם כשהתחתן מתוך הכלא עם דורין ליוי, עורכת ובעלת איי.קיו של 152, ללמדכם שהתופעה אינה מדלגת על אף אחד.

ובכל זאת, למרות שיש עשרות סיפורי "אהבה" של גברים שנכנסו לכלא בעוון פשעים מחרידים ודווקא שם התחתנו עם מעריצות למיניהן, הסיפור של הולמס שונה, בעיקר בגלל שמכתבים זה משהו אחד, אבל להצהיר על רוצח מטורף שהוא "סקסי" ו"לוהט" קבל עם ועדה זה כבר משהו אחר לגמרי.

גררר! איזה לוהט!

הציוצים בטוויטר היו, אם להיות עדינים, מטרידים. "ראיתי עכשיו את ג'יימס הולמס בבית המשפט", כתבה אחת, "גררררר! איזה לוהט! כשישחררו אותו אני הראשונה בתור!". אחרת כתבה "ג'יימס הולמס דווקא ממש חמוד. אני הייתי שוכבת איתו". "רוצח או לא", כתבה שלישית, "מדובר בבחור לוהט". יפ, אתם מוזמנים להקיא בזמנכם החופשי.

כאילו שזה לא מספיק, התופעה רק הולכת ומתרחבת: עמוד פייסבוק רשמי שכותרתו "ג'יימס הולמס הוא סקסי" נפתח בשישי האחרון, וכנראה גם ייסגר בשעות הקרובות, אם לא כבר נסגר. ע"פ פייסבוק נעשו כבר שלושה (!) ניסיונות קודמים בשבוע האחרון לפתוח עמוד כזה, אבל הם נוטרלו על ידי פייסבוק. כל עמוד שנפתח זכה לעשרות לייקים לפני שיורט. על ידי צוות האבטחה של החברה.

בניגוד למנהגה, פייסובוק אפילו שחררה הצהרה רשמית בנושא: "אנו עדיין המוומים מהטרגדיה האיומה הזו", כתבו, "ומוסרים את תנחומינו למשפחות. אכן עלו כמה דפים בטעם רע, אולם הורדנו אותם במהרה. חשוב לנו להדגיש שמירב הפעילות בפייסבוק הנוגעת לטרגדיה התמקדה בעזרה למשפחות ובאיחולי החלמה לפצועים".

נזיכר רק שהולמס, 24, הוא החשוד העיקרי ברצח 12 אנשים ו-58 פצועים באורורה קולורדו. הוא חשוד שנכנס לבית הקולנוע בו ישבו בהקרנת הסרט השלישי בטרילוגיית בטמן, פיזר רימון עשן והחל לירות לכל עבר. משפטו צפוי להתחדש כבר בימים הקרובים, והוא צפוי לעונש מוות.