גם אני, כמו כלאזרח העולם הגלובלי הממוצע, הייתי מזועזע ממקרה וויל סמית'.

אם טרם הספקתם לצפות בעסק, וויל סמית' הגיע להשקת גברים בשחור 3 במוסקבה. איזשהו כתב אוקראיני, שהקטע שלו (איזה מן קטע אווילי זה?!) הוא להתנפל על סלבים שמגיעים להשקות חיבק את סמית ואף נישק אותו. סמית', בתגובה, סטר לו קלות לפני שיעלו לו עוד רעיונות לראש. ואם אתם גם מתעקשים לראות, אז הנה הקטע לפניכם:

כל העולם, מבריטניה דרך ארצות הברית ועד צרפת, היו מזועזעים מהאקט הברברי של סמית'. "הוא איבד את עשתנותיו", כתבו בדיילי מייל. "סמית' נתן סטירה פרועה לכתב התמים", נכתב בטי.אמ.זי, למרות שכל מה שהיה שם זה פליק חינוכי. גם באתרים בארץ לא חסכו שבטם על מי שלא חסך שבטו, וכולם באופן כללי הסכימו שהוא יכול היה לנהוג בג'נטלמניות המתבקשת והמצופה מוויל סמית', למרות שאם תשאלו אותי, כסטרייט, הוא המשיך להתנהג כמו עמוד קרח גם אחרי שגבר זר לחלוטין התנפל עליו.

אבל הנה שאלה שציפיתי שתישאל אבל אף אחד לא שאל, אז אני אהיה חייב להעלות אותה לאוויר: מה היה קורה אם כל הסיפור היה הפוך, ו-וויל סמית' היה אישה?

בלי נשיקות? רק אם את אישה

בואו נדמיין את הסיטואציה שוב, בסדר? סקארלט ג'והנסן או קיירה נייטלי או איילת זורר או מי שזו לא תהיה מגיעה להשקה יוקרתית במוסקבה. באמצע הראיונות מתנפל עליה גבר זר, חופן אותה ואף מנסה לנשק אותה. היא, בתגובה, סוטרת לו. האם גם היא הייתה מקבלת ביקורת שהיא איבדה את עשתונותיה?

לא, היא לא.

ראשונות להגיב היו ארגוני הנשים העולמיות (שכדי שלא יהיה ספק אומר זאת שוב: טוב שהן כאן) שהיו משבחות את הכוכבת ודורשות את ראשו של הכתב. המשטרה, סביר להניח, הייתה עוצרת אותו עוד במקום. מילה אחת של סקארלט או קיירה או איילת, והבחור היה נשאר במעצר כמה ימים טובים. הוא היה מושעה מעבודתו. הוא היה מאבד את עבודתו, ובצדק, אגב, כי לא נוגעים, לא משנה כמה זה מצחיק אותך, בגוף של אדם אחר בלי רשות.

אז למה כשמנסים לנשק גבר כל העולם מזדעזע עד עמקי נשמתו מהתגובה הלא רציונלית של סמית'? כי התשובה, לא תאהבו לשמוע, היא שכולנו רחוקים שנות אור מאיפה שאנחנו רוצים להיות.

ומה היה קורה אם זו הייתה סקארלט ג'והנסן? וויל סמית' (צילום: gettyimages)
ומה היה קורה אם זו הייתה סקארלט ג'והנסן? וויל סמית' (צילום: gettyimages)

ובמקום האמיתי והברברי והפראי שבו נתונה מחשבתנו באמת גברים הם עדיין אלו עם השרירים, ונשים הן עדיין הפרחים העדינות. אין לי אלא לחשוב שגם הנשים עדיין חושבות כך, אגב, כי עד עכשיו לא שמעתי אף ארגון נשים שהתרעם נגד מה שקרה בהשקה ההיא במוסקבה. ו-ווילי? הוא בחור גדול. הוא שרירי. הוא שיחק גיבור על, למען השם. הוא יתמודד. או שלא, מה אכפת לנו. הוא בסך הכל גבר.

ואז תקפוץ הפמיניסטית התורנית ותבהיר: זה לא אותו דבר. נשים חוות הטרדות מיניות פי אלפי אחוזים יותר. והיא תהיה צודקת, כמובן, זה רק לא רלוונטי. גבר שעובר הטרדה מינית פומבית לא צריך לא להיספר בגלל שלנשים זה קורה יותר. העובדה שכל כך הרבה נשים חוות הטרדות מיניות ואינוסים היא תופעה כואבת, מגעילה, מכעיסה, מקוממת, מבזה, איומה ושוברת לב וצריכים לטפל בה בכל הכוח ובכל הנחישות. אבל גבר שעובר הטרדה מינית, יהיה זה בחור רגיל ויהיה זה וויל סמית', חייבים לקבל את אותו יחס.

וויל סמית' היה צריך לקבל את תואר גיבור האומה. אדם זר ניסה להתקרב אליו ולנשק אותו, זה לא דבר של מה בכך. זה לא מצחיק בשום דרך, וסמית' עשה את מה שהוא היה צריך לעשות: הגן על הגוף שלו. רק בגלל שהוא גבר, כבר אמרנו, לא נותן לאף אחד זכות לגעת בו בשם איזו בדיחה סבנטיזית דלוחה.

במקום זה, כמעט כצפוי, סמית' הותקף בכל מקום. הכתב המסכן, שגם חלש ממנו, כפי שציינו בלא מעט אתרים שדיווחו על המקרה, נותר פגוע והמום מהמעשה הברוטאלי של סמית', בזמן שזה היה צריך להיות הפוך. אנשי יחסי הציבור של סמית' עמלים שעות נוספות כדי לטהר את שמו, כשהמצב, כבר כתבתי רק שורה למעלה, היה צריך להיות הפוך. הכתב היה צריך להיות מושעה. וויל היה צריך לקבל תואר כבוד.

עשה את מה שצריך היה לעשות. וויל סמית' אחרי התקרית במוסקבה (צילום: gettyimages)
עשה את מה שצריך היה לעשות. וויל סמית' אחרי התקרית במוסקבה (צילום: gettyimages)

אבל סמית' הוא גבר. ולגברים, כנראה, זה לא קורה, גם אם זה קורה לנו ממש מול העיניים. גברים סלבריטאים (שבטח תיכף מישהי תצעק שהם גם מרוויחים יותר, וכמובן שזה שקר) אמורים לספוג כל דבר, כולל נגיעות ונשיקות, בשם איזה אידיאל מטופש שאני אפילו לא בטוח מה הוא.

וכל שנותר לחכות הוא שאותו כתב - שכמובן נשאר בעבודתו, ואף זכה לשדרוג ופרסום - שקיבל פרס עולמי על מעשיו יתנפל על איזו כוכבת וינסה לנשק אותה בכוח. העולם יזדעזע. הוא יפוטר. כולם יתהו איך זה קרה. ואני אהיה כאן כדי להגיד אמרתי לכם, רק שלא היה לכם אכפת.