הדבר שהכי מוזר, בעיני, בעניין של העיצוב, הוא שזוגות ממש מתעלמים מהנושא הזה עד לערב החתונה. וכשהם מגלים כמה ריק נראה האולם שלהם, נו, זה כבר נהיה קצת מאוחר מדי כדי לשנות משהו.

כמו הקייטרינג או האולם, עיצוב הוא לא פחות חשוב בהכנות לחתונה, וממש לא משהו שאפשר להתעלם ממנו או לא להתייחס אליו. גם אם אומרים לכם שהמקום כולל עיצוב, לרוב זה יסתכם בנר עם עלי כותרת על השולחן וחופה עם ארבעה עמודים ובדים לבנים או חופה מסורתית שמחזיקים. זה הבסיס. ולעצב חתונה רק עם עיצוב בסיסי לא ממש יתן לכם את הערב שחלמתם עליו.

אני לא חושבת, כמובן, שצריך איזה משהו נורא יקר או נורא יוקרתי. אין צורך לצאת מהכלים, אבל צריך לקחת בחשבון שהעיצוב הבסיסי נראה נורא ריק. האולם (או הגן) פשוט נראה ריק כשכל מה שיש על השולחן זה נר. על שולחנות חייבים משהו גבוה, משהו בולט, כי כשהכל בגובה אחד אז האולם נראה ריק ומסכן.

לדעתי האישית, לא ממש כדאי לחסוך כסף כשבוחרים מעצב. כמובן שאין צורך להתפרע ולמכור כליה (גם הטחול יספיק בהחלט. סתם!) או לצאת מגדרכם (חייבים לעמוד במסגרת התקציב, זוכרים?), אבל בהחלט הייתי שוכרת מעצב משום שמדובר בהבדל של שמיים וארץ. ובדיוק כמו שלא הייתם מעזים להגיש אוכל גרוע, כך כדאי שלא תתחתנו באולם שנראה קר ועצוב.

לכן, מוטב שנפנים כבר עכשיו: עיצוב הוא אינו מותרות. ומי שלא משקיע בזה, אז נו, ככה זה נראה. זה לא שהעיצוב הבסיסי של האולמות נראה מינימליסטי, הוא פשוט לא נראה יפה. זה לא יפה רק לשים מפה ונר פשוט. האולם צריך להיות הוואו של הוואו. אני לא מדברת על שנדלירים, אקווריומים של דגים טרופיים ורקדניות אקזוטיות, אבל קצת פרחים, קצת ואזות. הייתי במספיק חתונות של זוגות בלי יותר מדי כסף שבכל זאת הצליחו ליצור אולם מהמם.

בכלל, אני הייתי ממליצה לבחור אולם לפי העיצוב, ולא להיפך. אם קודם בחרתם אולם ורק אחר כך גיליתם מה העיצוב שאתם מקבלים איתו ואתם לא אוהבים אותו, ההוצאות יכולות להגיע לעוד עשרות אלפי שקלים. אל תתפשרו בקטע הזה, ואל תגידו לעצמכם "טוב, האולם אחלה, רק נביא מעצב מבחוץ". כאילו, אם יש לכם כסף אז אחלה, אבל אם אין לכם, מעצב חיצוני צריך להביא עובדים, הובלה ופירוק. אתם כבר מבינים איך ההוצאות יכולות לתפוח בקלות.

לכן, זכרו: בחרו אולם רק אחרי שתהיו שלמים עם העיצוב. בשום פנים ואופן לא להיפך.

ואיך בכל זאת חוסכים כסף אחרי שסגרנו על מעצב? או, טוב ששאלתם.

דבר ראשון, וזה טיפ שאני ממליצה לאמץ, מוטב שתבדקו עם המעצב שלכם איזה כלים יש לו במחסן. למה זה כל כך חשוב? משום שהחסכון יכול להגיע למאות ואלפי שקלים. אתם מבינים, יש הבדל מאוד גדול בין מעצב שמראה לכם עיצוב שולחן ואז נוסע (ובדרך כלל זה לא הוא, אלא צי של כמה אנשים שאותם אתם תצטרכו לממן) לשלל מחסנים ברחבי הארץ כדי להביא כל פריט ופריט, לבין מעצב שיש לו את הסט הזה במחסן שלו וכל מה שהוא צריך זה להביא אותו לאולם. קחו מעצב שיש לו את כל הכלים, זה יחסוך לכם המון כסף.

ובכלל, רוצים להצטמצם קצת בהוצאות? עזבו את החופה בשקט. כן, אני יודעת שזה מנוגד לכל היגיון של זוג טרי, שהרי החופה היא ה-דבר, אבל אל תשקיעו בחופה. איפה כן תשקיעו? בשולחנות שמסביב.

למה? חופה מינימליסטית (כמה בדים, כמה פרחים וזהו) יוצאת נורא יפה. אנשים משקיעים 15,000 שקל בחופה ובסוף מגלים שאין להם כסף לשום דבר אחר. אם מרכזי השולחנות מעוצבים בצורה יפה, זה ייתן את כל השואו שאתם זקוקים לו. דווקא כך החופה תבלוט הרבה יותר והכל יראה הרבה יותר אלגנטי.

אין לכם כסף להשקיע בעיצוב שולחנות? גם בסדר. אם ככה, שחקו עם הבדלי הגובה. קצת ואזות על הבר, פמוטים במרכזי השולחן, כל דבר שהאו גבוה ויוכל למשוך תשומת לב. זכרו: אולם נמוך נראה ריק. אפילו ואזה יפה עם שושן צחור על כל שולחן תשדרג את האולם בשניות.

בכלל, אם אין לכם כסף לעיצוב, אולי כדאי לשקול חתונה בטבע, שם גם נר פשוט או איזה עציץ קטן יעשו את העבודה. אבל אם אתם עושים באולם, אתם חייבים להשאיר לזה מקום בתקציב. אחרת הערב שלכם עלול יהרס.

בהמשך לדברי הקודמים, אם אתם הולכים על אולם, כדאי שתבדקו קודם כמה מוזמנים יש לכם. אם יש לכם 200-250 מוזמנים, אין שום סיבה שתזמינו אולם ל-600 שבו אנשים לא רק ילכו לאיבוד, אלא גם הוא יראה ריק ועגום.

וטיפ אחרון: היה לי זוג, דווקא לא מזמן, שהזמין אולם מאחד החברים שלו, שהוא גם במקרה בעל המקום. הוא אמר לי שהוא יעשה לו מחיר. כששאלתי אותו מה לגבי העיצוב, ענה לי החתן המיועד: "שטויות, נסתדר". היות והם לא אהבו את עיצוב הבייסיק של המקום, הם הזמינו מעצב חיצוני ואכן הסתדרו בעוד 50,000 שקל שהם לא תכננו להוציא.

לכן אני שוב חוזרת ומדגישה: הסעיף הזה יכול לתפוח בשניות. תכננו הכל סביבו, וממש לא להיפך. בהצלחה.

  • נטלי קולדנוב היא מפיקת חתונות בכירה. עוד פרטים תוכלו למצוא באתר הבית שלה