למרות שהכתבה טוענת שכל מה שיש לכם זה 180 שניות, הרשו לי להפחיד אתכם קצת יותר ולהגיד לכם שתי מילים: חמישית שנייה.

זה, תאמינו או לא, כל מה שמחקרים פסיכולוגיים גילו שצריך כדי שישתחררו 12 חומרים במוח שמעידים על התאהבות. בקיצור, כן משפטי פתיחה או לא משפטי פתיחה, השנייה הראשונה היא כל מה שמשנה.

לצערנו – או לשמחתנו, או שלא אכפת לנו, תלוי איך מסתכלים על זה – רושם ראשוני הוא עניין אבולוציוני לחלוטין. דווקא כשמגיעים לראיון עבודה, נניח, הרושם הראשוני נקבע אחרי כמה דקות. אבל כשמדובר בזוגיות, נו, המחקרים המחמירים ביותר הראו שלוקח כשלוש דקות לגבש דעה סופית.

אז 180 שניות. זה כל מה שיש לנו. לכן אני תמיד מדגישה לאנשים שמפחדים לגשת לנשים או שפוחדים שלא יהיה על מה לדבר: זה לא משנה על מה תדברו. למסר יש מעט מאוד חשיבות ברושם הראשוני. למעשה, אם רוצים להמשיך ולדבוק במחקרים הפסיכולוגיים, המסר הוא בסך הכל 7 אחוז מהסך הכללי של הרושם הראשוני.

מה בשאר התחשיב? טוב ששאלתם. ובכן, 55 אחוזים הם שפת גוף, כלומר, הבעות פנים, מראה חיצוני, גובה ומחוות. שאר 38 אחוזים הולכים לטון הדיבור. זו יכולה להיות, למשל, מישהי שנראית לך במבט ראשון יפיפיה, או מישהו שנראה שרירי וגבוה, אבל ברגע שהוא פותח את הפה כל המשיכה שהייתה לכם אליו נעלמת. מוכר? נו, אז כנראה שאתם לא היחידים.

כשאני אומרת, אגב, שאנחנו מחליטים לפי השניות או הדקות הראשונות, אני לא בהכרח מתכוונת לחתונה. המוח שלנו, כדאי שתדעו, עובד בשיטת האלימניציה, או דרך השלילה. כלומר, אנחנו לא בהכרח יודעים שאיתו אנחנו רוצים לבלות את שארית חיינו, אלא שעם האדם הזה אנחנו לא רוצים להיות. מצד שני, אני בהחלט עדה לסיפורים של אנשים - כולל קרובי משפחה - שדיברו עם מישהי או מישהו שבע דקות ואמרו "אני רוצה להתחתן עם האדם הזה". יותר מזה, זה באמת קרה.

צאתכם לשלוש

אז איך כובשים את המין השני ב-180 שניות? לצערי אין ממש נוסחת קסם שתעבוד על כל אחת או אחד - וגם אם הייתה, אני חושבת שהייתי שומרת אותה לעצמי - אבל יש כמה דברים שמוכרחים לעשות כדי לעבור את מחסום שלוש הדקות.

זה אולי יישמע מאוד שטחי, אבל ריח הוא הפרמטר הראשון שאתם חייבים לדאוג לו. לריח יש כל כך הרבה השפעה על הבן אדם השני, ולמרות שאנחנו נורא אובר מתוחכמים וכל זה, בקטע הזה אנחנו פרימטיביים בדיוק כמו אבות אבותינו.

אין לכם מושג כמה סיפורים אני שומעת שהתחילו ב"הוא הגיע עם ריח של זיעה ולא רציתי לדבר איתו" או "היה לה ריח לא טוב מהפה". אז כן, זה אולי אלמנטרי, אבל מסתבר שצריך להגיד גם את זה: תתגלחו, תתקלחו, אל תגיעו מזיעים ותבואו עם ריח טוב. אם אתם מעשנים או שותים, נטרלו גם את הריח הזה מהפה לפני שאתם מתחילים לדבר עם בני המין השני. ההבדל בין דייט עם נערת חלומותיכם לבין סירוב עדין יכול להיות טמון בחבילת מסטיקים או סוכריות שמונחת או לא מונחת לכם בכיס.

הפרמטר השני הוא עניין הלבוש, והוא עניין לא פחות קריטי. בניגוד למה שרובנו מאמינים, שחור הוא אולי מרזה, אבל ממש לא סקסי. מחקרים מראים שאדם שמגיע עם חולצה צבעונית למקום שיש בו הרבה מועמדים פונטציאליים - ספיד דייט, מסיבה או פאב - יזכה לפי שתיים פניות מאשר אדם שבא עם שחור.

בקיצור, תשכחו מהגזרה או מהמעצבת של הבגדים, הכל זה בצבע. כחול, ירוק, ורוד, סגול, תתפרעו על הארון שלכם - וכן, גברים, הכוונה היא גם אליכם.

גם לאנשים המלאים יותר, שבטוחים ששחור זה הדבר שיעשה אותם נחשקים, הייתי מציעה לשקול שוב. דווקא כשמישהי מלאה או מישהו שמנמן לובשים שחור זה כל כך בולט, וזה נראה כאילו את או אתה ממש לא בטוחים בגוף שלכם. וזה ממש לא המסר שאתם רוצים לשדר בחמישית שנייה שיש לכם. שימו על עצמכם משהו צבעוני, משהו חי, אל תיבלעו בתוך ההמון. יש המון אנשים שאוהבים את מבנה הגוף שלכם, אל תסתתרו ואל תיבלעו בקהל. זה מה יש, ובחיי שעם זה אפשר לנצח.

הסעיף השלישי שמאוד חשוב לשים אליו לב הוא סעיף מצב הרוח. נכון, זה לא טיול שנתי, אבל אם היה לכם יום רע בעבודה או רבתם עם ההורים או עם חבר, יכול להיות שזה לא הזמן לצאת ולחפש בני זוג פוטנציאליים. אם בכל זאת החלטתם לצאת, שימו את כל המחשבות השליליות בתוך תיק ותזרקו רחוק הצידה.

התחלתם לדבר עם מישהי? פצחתם בשיחה עם מישהי? בשום פנים ואופן אל תדברו על הצרות שלכם. כן, לכולנו יש כאלה, אבל הם יכולים לחכות לפחות עד הדייט הראשון. כרגע הכל דבש, הכל טוב, הכל סבבה, הכל כיף ותנו איזה חיוך גם, זה לא מזיק. תהיו חיוביים, תהיו שמחים וגם אם עברתם טיפול שיניים ארוך היום - שמרו את זה לאחר כך, בחייאת.

כך תשיג את נערת חלומותיך

חוש הומור הוא הדבר הכי חשוב אצל גבר, ומוכח סטטיסטית שהם זוכים להצלחה הרבה יותר גדולה. לכן, כדאי מאוד לנסות ולהצחיק את הבחורה. עם זאת, אני מדגישה בפני המטופלים שלי ואני מדגישה גם בפניכם: לא כל אחד יכול. מי שאין לו חוש הומור ויודע שהוא לא מצחיק, שלא יעשה את זה. בדיחה אחת טובה היא המפתח להצלחה, אבל תסמכו עלי, בדיחה אחת גרועה עושה בדיוק את ההיפך.

לעומת זאת, מי שיודע שיש לו חוש הומור, לכו על זה בכל הכוח. נשים מקשרות הרבה פעמים הומור עם אינטליגנציה, ולכן זה מעלה את הסיכוי של אותו גבר להיבחר. לראייה, יש המון קומיקאים שלא התברכו במראה של בראד פיט שיוצאים עם הנשים הכי יפות. עכשיו אתם יודעים מה הסוד.

לגבי משפטי פתיחה - אני, אישית, מאוד לא מאמינה בנוסחאות. מה שעובד למישהו אחד לא יעבוד למישהו אחר. בסוף, וזו האמת, מרוב שאתם מחפשים איזה משהו שנון או בטוחים שיש לכם את יציאת המאה, אתם פשוט עושים מעצמכם צחוק.

אם עוד לא הבנתם, אני לא בעד משפטי פתיחה, בטח לא אלה שבאים ואומרים לבחורה שמעוניינים בה "אני מבצע סקר" או משהו אחר. אני יודעת שזה קשה להתחיל עם בחורה, אבל אתם ממש משיגים את האפקט ההפוך. אלא אם כן, כמובן, רציתם שהיא תחשוב "אלוהים אדירים, מה הקריפ הזה רוצה מהחיים שלי?"

אם יש לך משפט פתיחה שנותן לך בטחון ואתה חושב שהוא עובד, לך איתו. אבל אם אין לך איזה משהו יוצא מהכלל, חבל. לא צריך לחכות למשהו יצירתי ושנון. תהיה ישיר. להגיד לבחורה שאתה חושב שיש לה חיוך יפה יעבוד, סמוך עלי.

עם זאת, אל תהיו פושרים מדי. אם מישהי אומרת לך שהיא צריכה לחשוב על זה, או לא רוצה לתת את הטלפון ונותנת רק את הפייסבוק, קבל את זה. אל תציקו לה ואל תרדפו אחריה. הכלל שלי הוא לנסות פעמיים. אם אחרי פעמיים היא סירבה, זה הזמן שלכם להתייאש ולקוות להצלחה גדולה יותר בפעם הבאה.

ובנוסף, וזה כלל סופר חשוב, תחמיאו. לא משנה למה. אם היא יצאה לבילוי היא כנראה הייתה במספרה קודם, או עשתה לק, או סתם עמדה מול הארון והתלבטה מה לבחור. אל תשפכו מחמאות, זה סתם נראה מלאכותי, אבל לא לפחד להגיד לה שיש לה עיניים יפות. מחמאות מתקשרות אצל נשים לביטחון עצמי ויכולת נתינה, ואין דבר שובה לב יותר מגבר מעניק.

עוד דבר שגברים עושים באופן לא רצוני וחייבים להפסיק עם זה הוא מבטים מרצדים. כשאתם מדברים עם בחורה, אתם חייבים להיות ממוקדים. גברים נוטים לסקור את הסביבה הטבעית שלהם, ומבט אחד מרחף יכול לעלות לך במספר טלפון שלא תקבל. שימו לב לזה והקפידו ממש. הסתכלו לבחורה בעיניים, ואל תסתכלו לצדדים.

בנוסף, רכנו קצת קדימה כשאתם מדברים עם בחורה, משום שזה משדר שיש לכם עניין בה. היזהרו לא להפריז עם זה ולהימרח עליה, אבל גם אל תשמרו על מרחק. עם זאת, שמרו את הידיים שלכם לעצמכם ואל תגעו בה יותר מדי, בטח לא מעבר לנגיעות עדינות בדקות הראשונות, משום שתעבירו את אחד משני המסרים הבאים: או שאתם מתלהבים מדי, או שאתם לא רציניים. ואלה שני מסרים שלא משנה מה הכוונות שלכם כלפי הבחורה, אתם ממש לא רוצים להעביר.

כך תכבשי את גבר חלומותייך

אצל בנות העניינים הם שונים, ואני חייבת לחזור לעניין הלבוש. יותר מדי בנות לובשות דברים לא נוחים כדי להרשים או לבלוט, ובסוף יוצא שכל הבילוי הן מתעסקות במחשוף שיורד, במיני שעולה או בתוספות שיער שלוחצות. למרות שאתן בטוחות שלא רואים - בחיי שרואים. והתנועות האלה, כשאתן מסדרות את הבגדים, עולות לכן במחזרים פוטנציאליים, משום שאתן משדרות שלא נוח לכן.

שלא יובן לא נכון, אני כמובן ממליצה להתלבש יפה, אבל לא כמו לנשף או משהו. תתלבשי ככה שיהיה לך נוח ותוכלי להתרכז בתוכן. בנוסף, אם את מתכוונת "לצוד" גברים, לבשי משהו שלא יאפיל עלייך. את לא רוצה להיות "הבחורה עם המחשוף הענק", אלא "הבחורה עם החיוך המהמם". ורושם ראשוני, כבר אמרנו ונחזור על זה שוב ושוב ושוב, הוא כל הסיפור כאן.

בנוסף, חייכי. ובניגוד לאמונה הרווחת, תעשי לכולנו טובה ואל תשחקי אותה סנובית, הארד טו גט או תהיי ביצ'ית. המון בנות מאמינות שזה הדבר שיביא להן בחורים, ובסוף לא מבינות למה הן חוזרות הביתה לבד. תהיי קלילה, תהיי חייכנית, תהיי אמיתית, תצחקי מהבדיחות שלו - אם הן מצחיקות, כמובן. זה לא שכל בחור ששואל אותך לשלומך צריך לקבל את הטלפון שלך, אבל אם הוא נראה לך, לכי עם זה.

עוד טיפ חשוב נורא הוא שלמרות שהן תמיד שם לצידך, החברות שלך קצת מפריעות לך בדרך אל הקציר. אין אחווה כמו אחוות בנות, ובנים מרגישים מאויימים מאוד מול אחת כזאת. לכן, צרי לעצמך הזדמנויות להיות לבד. לכי מדי פעם להביא משקאות. עשי סיבוב בגפך. רוב הנשים שאני מכירה הולכות אפילו לשירותים בזוגות או בשלשות, ואין לכן מושג כמה פעמים שמעתי את המשפט "אם היא רק הייתה לבד רגע הייתי מתחיל איתה, אבל היא כל הזמן הייתה עם החברות שלה".

הפרידו כוחות ביניכן. זה חשוב נורא. אם גבר בא לדבר איתך והוא מוצא חן בעינייך, קחי אותו לצד ודברי איתו באחד על אחד. צרי אווירה רגועה יותר. בנוסף, אל תדגישי בפניו 500 פעם שאת עם חברה שלך. זה עלול להיות מסר מאוד חד משמעי שאת לא מעוניינת, וזה לא משהו שאת רוצה להעביר.

דווקא לנשים, בניגוד לגברים, אני אומרת לא להתחיל בצורה ישירה. את יכולה להתחיל איתו במיליון דרכים: לבקש שיעביר לך את הבייגלה, לשאול איפה השירותים, להגיד איזו מוזיקה יפה ברקע, לבקש ממנו לצלם אותך או סתם להיות מאוד חברותית. אני יודעת שאנחנו בשנת 2011, אבל ליותר מדי גברים, גם הנאורים שבהם, עדיין קשה כשמתחילים איתם, או לכל הפחות, מוריד להם את ההתלהבות והעניין שבכיבוש.

לכן, יותר מלהתחיל, חשוב יותר לשדר שאתם מעוניינות. אפשר סתם לזרוק "איזה כיף פה", או "מה אתה שותה", או "איך הגעת לפה". משפטים אקראיים ולא מחייבים. גבר שהוא בעניין כבר יקח את העניינים לידיים.

נסיכים ונסיכות, זה בשביל שניכם

אם יש מסר שאני רוצה להעביר לאומה, וזה לשני המינים, הוא שלפחות בהתחלה, אל תקחו את הדברים באופן רציני מדי. באמת. לא מדובר בחיים ומוות. הקלילו את הגישה להתחלות, ותראו כמה תצליחו.

ברגע שתתיחסו להכל בקלילות ובחיוביות תתפנה אנרגיה ליציאה לדייטים. בסופו של דבר, הכל זה עניין של סטטיסטיקה, וככל שתצאו יותר ותכירו יותר בני זוג פוטנציאליים כך יש סיכוי שתכירו את האחד או האחת שלכם.

הצרה היא שאנשים כל כך חושבים וכל כך מתאמצים וכל כך מחפשים את המשפט הנכון, עד שהם שמים לעצמם רגל ואפילו לא שמים לב. כל כך הרבה נתונים בכלל לא תלויים בכם: המראה, ריח הגוף הטבעי שלכם, הכימיה ביניכם. לכן, תנו לעצמכם קצת ספייס. שנו גישה ואמרו לעצמכם: אני הולך היום למסיבה או פאב ויהיה לי כיף.

ואתם יודעים מה? יש מצב לא רע בכלל שעם הגישה הזו, אחרי 180 שניות תקבלו גם מספרי טלפון.

  • איריס סלומון היא פסיכולוגית ומנהלת חברת ספיד-דייט