"הבטחנו זה לזו ברגע של חולשה, שאם זה יגמר, נגמור את זה יפה", שר שימי תבורי לאהובתו המסתורית, וכל מה שלנו יש להגיד על זה זה: כן, בטח. במצב הגירושין והפרידות בישראל, אנחנו צריכים להגיד לכם תודה שלא שלפתם את המצ'טה אחד על השני.

אז אחרי שהבטחתם לרב / כומר / שופט מקפריסין או סתם אחד לשני שתבלו את שארית חייכם יחדיו, אתם מפרקים את החבילה ומתחילים דרך חדשה, לגמרי לבד. כיף? נסו יותר בכיוון של מפחיד לאללה.

אבל היי, מי אמר שפרק ב' לא יכול להיות יותר טוב מפרק א'? אחרי הכל, אם לשמואל ב' זה הצליח, אין סיבה שגם לכם לא. אז הנה המדריך השלם להתחלה חדשה, ואל תצאו (תרתי משמע) מהבית בלעדיו.

נרדמתם בשמירה? קודם כל קומו

"מיסוד הזוגיות באופן רשמי יוצר אצלנו בועה של בטחון יתר", מסביר מוטי ארגוב, פסיכולוג קליני בכיר. "אנשים נשואים או בזוגיות ארוכה נוטים להירדם בשמירה ולא נלחמים על הקשר שלהם. הנטייה לקחת את הכל כמובן מאליו היא הסכנה האמיתית לזוגיות. לכן כל פרידה יוצרת אצלנו משבר פסיכולוגי שמערער את תחושת היציבות שלנו ודורש מאיתנו להסתגל".

למה בכלל צריך להסתגל במצב של גירושין או פרידה ארוכה? הרי רובנו כבר נפרדנו בעבר.

"במצב כזה האובדן מוחשי יותר, כי נפגעות מערכות יחסים נוספות. אם יש, למשל, ילדים או חברים משותפים, אז גם המעגלים החברתיים התומכים שלנו נחלשים. חיי הנישואין כוללים היבטים רבים יותר בחיים שלנו, ולכן השאלה איך יראו חיי בהמשך הדרך הופכת להרבה יותר קריטית, ואיתה צריך להתמודד".

קמתם לשמירה? עכשיו תדאגו לא לצאת פראיירים

"אם החלטתם שנפרדים", מייעץ עו"ד חן גינסברג, מתמחה בענייני משפחה וירושה, "יש להימנע מחשיפת בן הזוג למסמכים, אימיילים ואפילו הודעות טקסט שעלולות לעורר את חשדו. בתקופה הזאת כל שקל חשוב, ולכן עדיף להשאר בדירה יחד עם בן הזוג ולהמשיך לשלם את החשבונות במשותף. עם זאת, רצוי לא להגזים. היתה לי לקוחה שהחליטה לעשות הגדלת חזה רגע לפני שחתמה על הסכם הגירושין. הבעל, אפשר לנחש, דווקא פחות התלהב מהיוזמה".

ובכל זאת, איך מתנהלים כלכלית כשיוצאים לעצמאות? עד עכשיו היינו זוג עם שתי משכורות. עכשיו מה? האם צפויה לי קריסה כלכלית בדרך? ובכן, תנשמו. אם שואלים את אתי קרקו מ"פלוס", ייעוץ כלכלי למשפחות, קריסה כלכלית לא תגיע אם נתמקד בארבעה נושאים עיקריים: דיור, פנסיה, ביטוח בריאות וביטוח סיעודי וגם בהתנהלות הכלכלית השוטפת שלנו.

"הדיור הוא הנושא החשוב ביותר", סבורה קרקו. "העובדה שיש לי נכס בידיים נותנת לי תחושת בטחון. גם אם הסכום שמקבלים ממכירת הדירה המשותפת אינו מספיק לרכישת דירה באזור שרגילים לגור בו, אפשר לקנות דירה באזור מרוחק יותר או בפריפריה ולהשכיר אותה. בדמי השכירות ניתן להשתמש כדי לשכור דירה באזור שבו רוצים לגור. זאת השקעה שמניבה הכנסה קבועה נוספת, ולכן היא נכונה".

ומה לגבי הפנסיה וביטוח הבריאות? טוב ששאלתם. "פנסיה הוא נושא שחייבים להעלות למודעות שלנו", ממשיכה קרקו. "פנסיה של יחיד היא לא כזו של זוג. רצוי אפילו להשאיר כסף מהסדר הגירושין עצמו בצד. גם ביטוח בריאות וביטוח סיעודי הופכים להיות רלוונטיים מאוד כשאתה לבד, כי אין מי שידאג לך וגם אין ביטוח משלים לבן הזוג. אותו דבר לגבי ההתנהלות הכלכלית. צריך להתרגל לרמת הכנסה חדשה, אין מה לעשות. אמנם ההכנסות פוחתות, אך גם ההוצאות משתנות, וכדאי מאוד לשים לב לזה".

לא יצאתם פראיירים? עכשיו נערו את האבק

"מנסיוני לוקח בסביבות שנה להתגבר על הזוגיות שאבדה", מסבירה טל יהב, מאמנת להשגת יעדים בנינוחות. "אם אדם נכנס ישר לזוגיות חדשה הוא צריך לברר מה מניע אותו לכך. הפחד להיות לבד? החשש להתמודד עם האובדן? קיימת סכנה שכל הרגשות שאנחנו בורחים מהם יציפו אותנו במפתיע בקשר החדש ויחבלו בו".

"הצעה שהחברים נותנים, לחזור למשחק כמה שיותר מהר, היא שגויה מיסודה", סבור ארגוב. "משמעותה בעצם היא להפנות עורף לתהליך של פרידה מהזוגיות הקודמת כדי שנוכל להתפנות רגשית לקשר משמעותי חדש".

ניערתם את האבק? עכשיו צאו לדייטים

מרגישים שאתם מוכנים לצאת שוב עם העולם האמיתי ולחפש אהבה חדשה? אם שואלים את אסתה ברודצקי-האוזמן, העוסקת בדייט קוא'צינג והגשמה זוגית, הכלל הראשון הוא שתמיד צריך להיות בפוקוס. "צריך להתמד במה שאנחנו רוצים ולעבוד כדי להשיג את זה", היא אומרת. "כשמשהו לא מתאים לצרכים שלנו הזמן לעזוב הוא בדייט עצמו, ולא חצי שנה לאחר מכן".

אז רגע, את רומזת שאפשר להגיד 'ביי' עוד בדייט הראשון?

"אני חושבת שאי אפשר באמת להחליט לגבי מישהו בדייט אחד, ולכן צריך לתת צ'אנס אמיתי ולצאת פעמיים לפחות. אני מציעה לבוא באג'נדה של להנות ולא עם 'פנקס חשבונות'. אי אפשר לבדוק את בן הזוג הפוטנציאלי לפי מאה פרמטרים שונים".

טוב, רגע, מה דייט ראשון? איך בכלל משיגים דייט אחרי כל כך הרבה זמן בזוגיות? "הכי נכון זה לעשות את המקסימום שלא מבלבל אותך", אומרת ברודצקי-האוזמן. "קחי למשל את האינטרנט כדוגמה. אם אתה מסתכל על הרשת כעל מעין דודה ברכה שמכירה הרבה אנשים זה אחלה, אבל יש אנשים שנעלבים מאוד אם מישהו מאתר היכרויות לקח את המספר ולא התקשר. אם אתם כאלה, אולי עדיף להימנע".

אז מה בכל זאת יעזור לנו להשיג דייט ראשון אחרי כל כך הרבה זמן?

"אפשר לעבוד על יכולות הפטפוט שלנו בתור לסופר, לנג'ס לחברים שיכירו לנו אנשים חדשים וגם ללכת לחוגים. מחקרים מראים שיש קשר גבוה בין יכולות תקשורתיות ופתיחות לבין הצלחה בדייטים, ודווקא המראה שלנו פחות חשוב, על אף שאני תמיד ממליצה להראות הכי טוב שאפשר לכל דייט. מחקרים מראים שלפאבים יש רק שלושה עד שבעה אחוז הצלחה בדייטים, ובמקום הראשון מצויה דווקא קרבה גאוגרפית כמו שכנים או אנשים שאנחנו עובדים איתם. לכן אני תמיד אומרת שגם כשאתם יורדים לזרוק את הזבל, תשקיעו בהופעה".

יכול להיות שזה הזמן להתקשר לספר ולהגיד לו: 'אני צריכה מייקאובר, ודחוף'?

"אולי באמת. רוב האנשים שיוצאים מזוגיות ארוכה מעודכנים ללפני עשר שנים לא רק מבחינה אופנתית, אלא גם לגבי מנהגי הדייטים, ואז צריך לנער אותם". בקיצור, אם יצאתם לאחרונה מקשר ואתם לא מכירים את המשמעות האמיתית של המילה "ערה?", אתם זקוקים דחוף לקורס רענון.

יצאתם לדייטים ויש לכם זוגיות? עכשיו חזרה לעמדת השמירה, והפעם בלי להירדם

הכרתם מישהו או מישהי חדשה? ברכות. עכשיו תעשו לנו טובה וגם תשמרו עליהם. "אין מה לדבר על אקסים בחמשת הדייטים הראשונים", סבורה ברודצקי-האוזמן. "במיוחד במקרים של גירושין, שם בדרך זה לא מסתיים יפה. גם אם אתם נשאלים ישירות, רצוי להתחמק בצורה חיננית".

אה, ואם את חושבים לעצמכם - שובבים שכמותכם - שבמילא מי מדבר בחמשת הדייטים הראשונים, במילא כולם עסוקים בלהעלות עשן במיטה, לברודצקי-האוזמן יש הפתעות בשבילכם גם בתחום הזה. "אין סקס בשלושת הדייטים הראשונים", היא מכריזה. "הזמן המתאים באמת הוא כאשר רואים לבן הזוג בעיניים שהוא כבר רוצה משהו מעבר לסקס עצמו. אנשים מפחדים לקחת את הזמן שלהם בעניין הזה, אבל צריך להבין שסקס טוב לא יכול להחזיק קשר".

וטיפ אחרון? "כל בן זוג", מנפצת יהב את האשליה, "יפגיש אותנו עם צדדים לא פתורים אצלנו. וכן, גם בזוגיות הבאה אפגוש דברים שיכעיסו אותי. אני ממליצה לקבל את זה שאין זוגיות מושלמת, כי גם אנחנו לא מושלמים".