החג מאחורינו, וההתמודדות עם המטלות היומימיות חוזרות, ואנו עדים לא אחת למשפחות רבות אשר הצליחו לשים בפסק זמן את הבעיות, אבל נאלצות כעת להתמודד עם משבר כלכלי לא פשוט.

המשבר הכלכלי המתפשט בעולם כולו גורר אחריו את פיטוריהם של אלפי עובדים בישראל, גם היום. אך מאחורי כל מספר סטטיסטי מסתתרים זוגות לא מעטים המתעוררים למציאות לוחצת וקשה המאיימת לפורר את התא המשפחתי.

לפעמים, במצבים כאלו, יש אשליה שגירושין הם הפתרון. האשליה שפירוק התא המשפחתי יפתור את הבעיות ויוציא אותנו לדרך חדשה עלולה להתפוצץ בכאב בפני בני הזוג המחליטים דווקא לפרק את החבילה. לא אחת אני טוען שהגירושין הם לוקסוס לעשירים.

מוכח כי זוג שמתגרש מגדיל את הוצאותיו הקיימות, מוסיף הוצאות נוספות רבות כמו שכר דירה ועורכי דין, מאבד את התמיכה האינטימית המאוד חשובה בעת משבר ולדעתי הדבר המורכב הרבה יותר וכולל גם התמודדות הילדים עם פרידת הוריהם וההשלכות על עתידם.

הדרך הטובה לשרוד משבר כלכלי וברוב המקרים לצאת ממנו מחוזקים הוא להישאר מאוחדים ולתמוך אחד בשני.

ניתן לראות במשבר הכלכלי הזדמנות פז לטיפוח הנכס העיקרי של בני הזוג: הזוגיות עצמה. משבר היא הזדמנות להתקרב שוב, לאגור כוחות ולצאת לדרך זוגית חדשה, מחוזקת וולא ספק מאתגרת.

גם ממשבר אפשר לצמוח

מצבי משבר מתמשכים, היפוך תפקידים בבית ובניית מתחים והאשמות עלולים לגרור רבות מהמשפחות הטובות ביותר אל מדרגות הרבנות.

הבחירה באופציית הגירושין היא בחירה בדרך סבוכה שזוג נקלע אליה. הדרך הנכונה והקלה יותר להתמודדות במשבר היא בחירה בזוגיות, בהסתמכות עליה ובחיזוקה.

שורשי המשבר מסמנים את הדרך לצמיחה. משבר כלכלי עלול לגרום למשבר ביחסים ולהפוך את הזוגיות לשדה קרב, אך למעשה כל סכסוך או טענה מסמנים חוסר וחסך שנוצרו במהלך השנים שלא היינו פנויים וקשובים אחד לשני. אני טוען שבמשך שנים אלו פיתח כל צד "גיבנת" וכשהגיע המשבר עמוד השדרה פשוט נשבר. אם נתייחס אל הגילויים הללו כאל קריאה לתמיכה, ולא כתוקפנות ודחייה, נוכל להפוך את האנרגיה השלילית הטמונה בהם לאנרגיה בונה ומחזקת.

ידוע כי חלק נכבד מהזוגות אשר בחרו באופציה של תמיכה הדדית מעידים כי המשבר הכלכלי דווקא חיזק את היחסים ביניהם ורבים מהם מעידים על גילוי צדדים חדשים וחיוביים אצל בן הזוג, אותם לא הכירו בטרם המשבר.

אז הנה כמה טיפים שאיתם גם אתם תוכלו לעשות את זה.

מי אשם?

שאלה שכולנו שואלים בעיתות משבר, אך היא מיותרת. יש להתייחס אל המשבר הכלכלי כאל אסון טבע וככוח עליון. חיפוש אשמים בבית פנימה אינו רצוי. האנרגיה האישית והזוגית צריכה להיות מופנית לעבר העתיד. זה הרגע לבחון את האפשרויות הריאליות העומדות בפניכם להישרדות במשבר וצמיחה ממנו. היות והמשבר הכלכלי היא גזירה משמיים, התייחסו אליו כאל אויב חיצוני, והתאחדו מולו.

הדאגה והחרדה מיותרות, דרושה מעשיות

האנרגיה הרגשית היא משאב מתכלה, ואם הוא מושקע בדאגה ובחרדה הוא מקשה על התפקוד היומיומי מול האתגרים האמיתיים. במקום לתת לחרדה ולדאגה להציף את אחד מבני הזוג ותוך כדי כך לעבור לעמדת מאשימים או להיכנס למצב של שיתוק, עברו לחשיבה אקטיבית . חשבו ולימדו מה ניתן לעשות על מנת להגדיל את ההכנסות שהצטמצמו, ואיפה ניתן לקצץ על מנת לחסוך בהוצאות. חשיבה משותפת והתייעצות טובה מהאשמות וכניסה לאמוציות מלחיצות.

הקריבו נכסים למען הזוגיות

נתחו בצורה רציונלית את המצב הכספי שלכם, תוך התייחסות לחסכונות שצברתם או מקורות הכנסה שונים שיש לכם. גבשו תוך התייעצות וכבוד הדדי את הדרך הנאותה להתמודדות עם המצב. לעיתים יש צורך בשחרור חיסכון שתוכנן לחופשה בחו"ל או לחתונה של הבן על מנת לשרוד את התקופה הקשה. לעתים מכירת נכס יקר ללב אחד מכם יכולה להציל את הזוגיות שיקרה ממנו בהרבה. זכרו: המשפחה, הילדים, מערכת היחסים, הכבוד ההדדי והסולידריות הם נכסים חשובים ויקרים.

מסר אחיד ומשותף לסובבים

בעת משבר צריך להדק את החגורה, ולשם כך דרושה אחדות במעשים ובמסרים. שיתוף פעולה מצד שני בני הזוג בקביעת הכללים החדשים והעברת מסר אחיד וברור לכל המשפחה, יכולים להקל עליכם לחצות את שעת השפל בשלום. כך יבינו גם הילדים שכרגע לא נכנסים להוצאות מיותרות אלא מוציאים רק על מה שהכרחי. מסר אחיד שמגובה על ידי שניכם עשוי למנוע סכסוכים עם הילדים וביניכם, לשפר את מצב הרוח בבית וחשוב לא פחות: לחנך אותם להתנהלותם נכונה בעתיד.

חזרה אל הארוחה המשפחתית

לוחות הזמנים הלחוצים ושעות העבודה הארוכות בעת השגשוג הפחיתו באופן ניכר את הבילויים משפחתיים המגבשים ברוב בתי האב בישראל. הארוחה המשפחתית היתה אחת הקורבנות שהועלו על מזבח הקריירה, וזו העת לחזור ולהחיות אותה. כעת, כאשר צריך להדק את החגורה, חזרו למסורת הארוחות המשותפות התומכת, המגבשת וכן, גם החסכונית. כמו כן דאגו לארח בבית בני משפחה וחברים. אירוח בבית יעלה לכם הרבה פחות וגם עשוי להיות נעים ותומך הרבה יותר.

חיזוק רגשי

בעת משבר ובפרקי זמן ממושכים בהם אחד מבני הזוג מחפש עבודה, עלולה להיווצר פגיעה קשה בדימוי העצמי של המובטל, שתפגע במרקם היחסים שנרקם ביניכם מתחילת הזוגיות. פעמים רבות בן זוג שנחשב עד עתה חזק ודומיננטי נקלע למשבר מקצועי ארוך וכתוצאה מכך נפגע הדימוי העצמי שלו אנושות. חיזוק הדימוי הגברי אצל בן הזוג, מציאת האפיקים בו הוא יוכל להוכיח את נחיצותו וגבריותו, יכולים לרומם את רוחו ולהשיב אליו כוחות מחודשים למאבק ההתפרנסות. חיזוק דומה של בת הזוג המובטלת, התייחסות לנשיותה, והמשך החיזור והדאגה שלה על ידי בן הזוג, יכולים להוות עבורה זריקת מרץ להיחלצות ממשבר האבטלה שנכפה עליה.

קשרים

כל אדם בישראל מכיר מעל ל-500 איש ברמה האישית, בין אם שטחית או עמוקה. כל מכר מכיר גם הוא כ-500 איש, ועל כן יכול כל אדם להפעיל מאות אלפי קשרים פוטנציאלים על מנת לסדר לו, או לפרטנר שלו, את המשרה אותה הוא מחפש. איבוד עבודה הוא לא דבר שיש להתבייש בו. השתמשו ברשת הקשרים החברתית שלכם על מנת לסדר לעצמכם או לפרטנר שלכם עבודה. הדבר צריך להיעשות כמובן תוך הסכמה ותוך שמירה על כבודו של בן הזוג, אך ככל שתמהרו לקבור את הבושה, כך תוכלו להכניס ביתר מהירות ויעילות את הרשת החברתית הטבעית שלכם לפעולה.

כושר

אחת הדרכים הבדוקות להעלאת מצב הרוח ולשמירה על הבריאות והגזרה היא השמירה על כושר. אין כסף ואתם חייבים לבטל את המנוי בבריכה ובחדר הכושר? אל תשבו בבית !הליכה ספורטיבית יחד או בנפרד יכולה להיות דרך מצוינת לחיזוק הזוגיות ושחרור לחצים וחרדות.

>> ד"ר ירון מאיר הוא מגשר, בורר, מאמן, מטפל רב תחומי ומנכ"ל חברת יעד גישור