הברסלבים אומרים "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד", כי השמחה היא התרופה – לא רק למחלות הגוף והנפש אלא גם לצרות משפחתיות וזוגיות ולקשיי פרנסה. מי שמעדיף הסברים מתחום הביוכימיה של מערכת העצבים על פני עצותיו של רבי נחמן, יספר שחיוך וצחוק (כמו גם פעילויות מענגות נוספות - מתינוי אהבים ועד אכילת שוקולד), משחררים אנדרופינים, חומרים טבעיים שגורמים לנו להיות בהיי גם בלי סמים. בקיצור, אושר מייצר עוד אושר ולכן שווה בהחלט להשקיע בו.

ד"ר ז'אן-עמנואל דה נב, מיוניברסיטי קולג' בלונדון, ופרופסור אנדרו אוסוולד, מאוניברסיטת וורוויק, רצו לדעת האם אושר בתקופת הנעורים מוביל לעושר חומרי בהמשך החיים. התשובה, בטח כבר הבנתם - חיובית. יתרה מזאת, גם אם מנטרלים סטטיסטית גורמים אחרים שיכולים להסביר הצלחה כלכלית בבגרות, עדיין רואים שאושר מגדיל את הסיכוי לעושר או לפחות להכנסה גדולה יותר בהשוואה לכלל האוכלוסיה.

שני החוקרים הבריטים ביצעו את מחקרם, שקיבל את השם "האושר משתלם", דווקא בארה"ב, וכללו בו 15,000 בני נוער וצעירים. המשתתפים התבקשו למלא שאלון "רגשנות חיובית", כלי מחקר פסיכולוגי למדידת אושר או שאלון "שביעות רצון מהחיים", כלי מחקרי דומה. נמצא שבעלי הציונים הגבוהים בשני הסולמות האלה גדלים להיות אנשים, שרמת ההכנסה שלהם גבוהה באופן מובהק מזו של כלל האוכלוסיה.

להרגיש טוב - להרגיש מיליון דולר

דה נב ואוסוולד לא הסתפקו בנתונים אלה וחיפשו הסברים לקשר שבין אושר לעושר. הם מצאו, שלאנשים מאושרים יש סיכוי רב יותר להשיג תואר אקדמי, למצוא עבודה ולזכות בקידום מהיר בהשוואה לחבריהם העגמומיים. אבל זהו רק הסבר חלקי לקשר המופלא הזה: על פי המחקר, לאושר רב יותר יש משמעות פיננסית - למשל, נמצא שעליה של נקודה אחת (בסולם 1 עד 5) בציון שביעות הרצון מהחיים בגיל 22 קשורה להכנסה שנתית גבוהה יותר בכמעט 2,000 דולר בגיל 29.

המפקפקים ישאלו, ובצדק, האם אושר הוא ההסבר או שמא מאפיינים אחרים, שקיימים אולי בבתים שבהם גדלים ילדים מאושרים. אולי אלה בתים שבהם ההורים הישגיים ונותנים לילדיהם דוגמה? אולי אלה משפחות שבהן מקפידים יותר על אורח חיים בריא, התורם לתפקוד משופר של הצאצאים בהמשך החיים? כדי לענות על השאלות האלה החוקרים השוו בין נתונים של ילדים שגדלו באותו הבית וגילו, שהמאושרים יותר בין ילדי אותה משפחה יהיו גם אלה שירוויחו יותר. התוצאות עומדות בעינן גם אם לוקחים בחשבון השפעות כמו השכלה, בריאות גופנית, שונות גנטית, מנת משכל, ביטחון עצמי ואפילו אושר בהווה, כמבוגרים.

עוד גילו דה נב ואוסוולד שהשפעת האושר על העושר עשויה להיות ישירה או עקיפה. במסלול העקיף הם מצאו שאושר עוזר להשיג לא רק תואר אקדמי ומשרה, אלא גם אופטימיות ומוחצנות גבוהות יותר מחד ועצבנות מופחתת מאידך. כל אלה מסייעים להצלחה כלכלית.

מורידים הילוך במירוץ אחר ההישגיות

אז איך מגדלים ילדים מאושרים? התשובה של ד"ר טסה ליווינגסטון, מומחית לפסיכולוגיה של ילדים ויוצרת הפרויקט "ילד בן זמננו", מעניינת במיוחד לאור תוצאות המחקר. ליווינגסטון טוענת, שכדי לגדל ילד מאושר צריך לשחרר אותו מהמירוץ הבלתי פוסק אחר הישגים. המירוץ הזה גורם לילדים לזגזג בין חוגים, למידה לאינספור מבחנים וישיבה ממושכת מול מסכי המחשב והטלוויזיה, ומשאיר להם מעט מאוד זמן פנוי לבלות סתם כך, רק בשביל הכיף, עם חברים ובני משפחה. את זמן האיכות המצומצם עם ההורים רבים מהילדים מבלים - כמה עגום - ביציאה לקניות. אז יחד עם קורס הטניס או חוג הכדורסל, אם אתם רוצים לתרום להישגיהם העתידיים של הצאצאים, שקלו להוריד הילוך במירוץ אחר ההישגים בילדות.

לדברי ד"ר דה נב, אחת מהשלכותיו החשובות של המחקר היא הקשר האפשרי בין שמחה לבין הכנסה, שהרוב נוטים לחשוב שהוא חד כיווני (הכנסה גבוהה מובילה לשמחה ולא להיפך). השלכה נוספת היא, שקובעי מדיניות צריכים להדגיש את חשיבות האושר הלאומי הגולמי, לא רק את התוצר הלאומי הגולמי; לא רק בגלל שאנשים שואפים לאושר, אלא בגלל שיש לו השפעה כלכלית חיובית. "אולי החשוב מכל לאוכלוסיה הכללית, ובעיקר להורים, הממצאים מראים שתחושת רווחה נפשית של ילדים ומתבגרים היא מפתח להצלחתם בעתיד, והיא עוד סיבה לוודא שאנו יוצרים סביבה ביתית בריאה מבחינה רגשית", אמר.

עכשיו עזבו את המחשב ולכו לשחק עם הילדים שלכם או לפחות לתת להם חיבוק. את המחקר, שהוצג בכנס השנתי 2012 של החברה המלכותית לכלכלה באוניברסיטת קיימברידג', אפשר לקרוא כאן.

צידה לדרך:

"בן-אדם, הטוב והרע ומה שקרה במו ידך נברא, והבחירה - בידיך בלבד."

(- ריצ'ארד באך, מתוך הספר "תעתועים")

לאתר מהות החיים

באושר ועושר עד עצם היום הזה (צילום: shutterstock  )
באושר ועושר עד עצם היום הזה (צילום: shutterstock )