מבין 400 המיזמים שניגשו לתחרות ועידת החינוך ליזמות בחינוך שערכו "כלכליסט" ועיריית בת-ים, זכתה מאיה קלנר, יוזמת הפרוייקט"אני 10", במקום הראשון. מלבד פרס כספי תזכה קלנר גם בליווי מקצועי שיעזור לה לפתח את המיזם. "הסכום הכספי אינו מספיק עם זאת כדי לשלם למורים למקצועות נוספים שיצטרפו אלי למיזם", סיפרה קלנר בראיון לתוכנית הבוקר משקפת ב"רדיו מהות החיים", "אני מחפשת מתנדבים שיעזרו לי להוסיף לאתר מקצועות נוספים שתלמידים מתקשים בהם: אנגלית, מדעים, חשיבה פיננסית ועוד", מוסיפה קלנר.

"אם לתלמידה, שקיבלה כדרך קבע 45 במבחנים בחשבון, הרימה ידיים ופנתה למורה בבקשת עצה." סיפרה לי קלנר כששוחחתי איתה לראשונה במהלך הקיץ האחרון, "בלי לחשוב פעמיים הפנתה המורה את האם ל"אני10", אתר אינטרנט עם סרטונים המעבירים את כל החומר שלומדים הילדים שלנו במערכת החינוך מכיתה א' ועד יב'. מאז שנכנסה התלמידה ל"אני10", חשבון זו כבר לא הבעיה שלה -- היא מוציאה 90 במבחנים."

הצטיונות - כל אחד יכול

המניע העיקרי שהחל את הפרוייקט המרשים של קלנר היה המבוכה שהיא חשה לאור ציונים המביכים של תלמידי ישראל במבחנים הבינלאומיים בחשבון ומדעים, היה לה ברור שהיא החליטה להרים את הכפפה ולהירתם למען חינוך ילדי ישראל. יחד עם זיהוי הפוטנציאל הטמון ביכולות של האינטרנט היא הקימה אתר למטרה זו. "ילדינו אינם משיגים תוצאות ראויות במבחנים הבינלאומיים במתמטיקה", מסבירה קלנר באתר "אני10". "קיימת מגמת הידרדרות בידע של התלמידים בתחום. כמו כן, קיים פער עצום בחברה הישראלית בין תלמידים, שהוריהם יכולים לקדם אותם במקצועות בהם הם מתקשים בעזרת מורה פרטי, לבין תלמידים שיד הוריהם אינה משגת לשלם עבור עזרה כזו".

באתר "אני10" יכול התלמיד למצוא את הדרך לחומרי הלימוד בלחיצת עכבר. הסרטונים מחולקים לפי החומר הנלמד בכל שכבת גיל (א'-יב') ולפי תתי המקצועות במתמטיקה והנדסה. בכל סרטון ניגשת קלנר לבעיה, שאלה או תרגיל, מסבירה ומציגה את הדרך לפתרון. "אני מפשטת ככל הניתן את החומר הלימודי כדי שהתלמידים יוכלו להבין את מהות הבעיה, הבסיס של השאלה הנשאלת והפתרון המוסבר באופן ברור מתחילתו ועד סופו". הפלטפורמה האינטרנטית מאפשרת גם לשאול שאלות, להשאיר תגובות ולהשתתף בפורומים בהם יכולים התלמידים לשאול ולקבל מענה. כמו כן, ניתן ליצור קשר עם קלנר ולשאול שאלות גם דרך הפייסבוק והטוויטר.

הרקורד האקדמי העשיר של קלנר לא משאיר מקום לספק: אכן מדובר באשה בעלת ידע ונסיון למידה לא מבוטלים. היא בוגרת הטכניון בחיפה באדריכלות ובינוי ערים, בעלת תואר B.A. במדעי המחשב מאוניברסיטת רטגרס בארה"ב ומוסמכת בניהול עסקי בכיר מאוניברסיטת ת"א.

"עבורי, הדרכת אחרים היא דרך לחלוק מהידע שרכשתי ולעזור לילדים ולמבוגרים למצות את היכולת והפוטנציאל האישי שלהם בהשגת מטרותיהם", מספרת קלנר. "אני אדם שאוהב ללמוד, אוהב ללמד ואוהב להעביר את הידע לאחרים. התנדבתי ללמד ילדים באופן פרטני בשכונת התקווה וראיתי שהם מאוד מצליחים ושאלתי את עצמי איך אוכל לשתף את כל הילדים? כל החורות שלי תמיד אמרו לי – למה את לא מלמדת עוד ילדים? אבל זה לא סיפק אותי. רציתי לעשות את זה כך שכל התלמידים יהנו".

מאירה את דרכם של התלמידים למצויינות

"הרעיון להעלות מיזם אינטרנטי בהוראה ובהדרכת נושא המתמטיקה קינן בראשי שנים רבות. האינטרנט מהווה פלטפורמה נוחה וזמינה לכל מי שמחפש עזרה וידע, בהנחה שהם קיימים. עד היום אפשרות כזאת לא היתה קיימת, לכן הצבתי לעצמי מטרה להגיע לכמה שיותר תלמידים המתקשים בלימודים וזקוקים לעזרה. יש היום שני מיליון ילדים במערכת החינוך ואני רוצה לגעת בכל אחד ואחד".

כשהיא נשאלת מה מדרבן אותה להמשיך ולהפיק את החומרים לפרויקט, קלנר מודה שתגובות הגולשים הן מקור השראה גדול. בין היתר כותבים לה תלמידים שהיא "הצילה" אותם ועוררה בהם תקווה, לאחר שהיו בטוחים שהם מוותרים על המקצוע. באחד המקרים התוודה בפניה מורה למתמטיקה מזה 22 שנים, ששיטותיה מקוריות וחדשניות ושהוא לא שמע עליהן במהלך כל שנותיו כמורה.

קלנר מפעילה את הפרויקט לבדה ומכספה האישי אך מקווה שהתמיכה לה זכתה בעקבות התחרות תעזור לה להגדיל את החשיפה ולהגיע לכל תלמיד בישראל. "נכון לעכשיו, יש כניסות רבות של תלמידים, מורים, והורים לאתר 'אני 10'", אומרת קלנר. "והתגובות שלהם מלאות שבחים והתפעלות מהרעיון, מהידע, מהתוכן ומשיטות הלימוד. על מנת לתחזק, ליעל, ולשפר את האתר וכן על מנת להגשים את החלום העתידי להרחבת תחום המקצועות הנדרשים, כגון: אנגלית, הבנת הנקרא, פיזיקה, מדעים וכדומה, אני צריכה את עזרתכם".

כל תרומה כספית,החל מ-20 ש"ח, תתקבל בברכה להגשמת מטרות נעלות אלה. בסרגל הכלים של האתר "אני 10" תמצאו כפתור "תרומות".

צידה לדרך:

"מה שעשינו למען עצמנו בלבד, מת איתנו. מה שעשינו למען אחרים ולמען העולם - חי לנצח"

(אלברט פוק)

לאתר מהות החיים