השנה היא 2012 ורבים מהמורים הרוחניים הגדולים בעולם מבקרים בישראל. אחד מהם הוא ד"ר דון מיגל רואיס, סופר מקסיקני, שהפך בין לילה לאדם מאוד מפורסם, לאחר שספרו הראשון - "ארבע הסכמות" - הגיע לידי אופרה ווינפרי, שקראה, התלהבה ועזרה להפיצו בתוכניתה הפופולרית.

את הספר קראתי לראשונה לפני הרבה שנים. זהו ספר קצר, קריא, פשוט להבנה ובעיקר מעורר מחשבה עמוקה לגבי סיבת הימצאותנו כאן, על כדור הארץ. מה התפקיד שלנו בין העולם שיצר אותנו לבין החברה והעולם שאנו יצרנו? כמה אנו מודים על מתנת החיים וכמה אנו מתלוננים וסובלים בתוכם, והאם הבחירה בידינו?

רואיס, המקדיש את חייו לשיתוף והפצת הרעיונות שלו, מגיע ממורשת הטולטקים במקסיקו. במשך אלפי שנים הם נודעו כשומרי הידע של המנהיגים הרוחניים הקדמונים. רואיס הונחה לחלוק עימנו את תורת הטולטקים, שנשמרה בסוד במהלך ההיסטוריה, וכעת מפיץ את הידע ברחבי העולם. לקראת ביקורו בארץ בחודש הקרוב, שוחחנו עם רואיס, שנמצא בסיבוב באירופה עם בנו.

מהו המסר שאתה מביא עמך לישראל?

"המסר שלי הוא בקשת עזרה. הבקשה היא מכולם והיא לעזור לי לשנות את העולם. אני לא מתכוון לשנות את האנושות, אלא את העולם האישי שלנו, כי זהו העולם היחידי שאנחנו יכולים לשנות. אף אחד לא יכול לומר לאחר איך לשנות את העולם שלו - תפקידנו לראות מה אנחנו אוהבים בחיים שלנו ומה אנו לא אוהבים, ולשנות את הדברים שיוצרים את הטראומות בחיינו, לשם יצירת חיים נעימים ומהנים יותר! אני חושב שזו הסיבה שכולנו כאן על כדור הארץ הזה.

"עלינו לשנות את המורשת שלנו, כדי שהאנושות שבאה אחרינו תהיה שמחה יותר ותיצור את החלום עבור הפלנטה כולה. הדרך היחידה להגשים את החלום היא דרך המעשה".

אם זה כל כך פשוט, למה לוקח לנו כל כך הרבה זמן להבין את זה במזרח התיכון?

"הסיבה העיקרית לכך שאנו עדיין מצויים במקום הזה הוא כוח ההרגל. הורגלנו להיות כאלה, נולדנו בחברה כזו ומה שחשוב לנו הוא להבין את היכולת שלנו לשנות את ההרגל. אנחנו לא יצרנו שום קונפליקט, מלחמה או עוני בעולם, אלא הובלנו על ידי החברה ואנחנו אכן שותפים לכך.

בוודאי שאנחנו יכולים לחולל שינויים, אבל השינוי שאנו באמת רוצים לראות הוא השינוי בעצמנו. אם נשנה את האמונות שמכשילות אותנו - הכל סביבנו ישתנה. נכון, העולם עדיין יהיה נתון בקונפליקט ונצטרך עוד מעשים כדי לקרב את השלום, אבל צריך להתחיל משינוי פנימי. חשוב לי לומר לכולם, שלכל בעיה יש פתרון ועלינו להיות חלק מהפתרון ולא חלק מהבעיה".

השחקנית לימור גולשטיין על "ארבע הההסכמות":

כילד, האם חלמת שזו תהיה דרכך בחיים או שהחיים הובילו אותך למקום בו אתה נמצא היום?

"כשהייתי ילד, חייתי במשפחה נפלאה ואוהבת. כילד, למדתי מהורי שאני יכול להגשים את חלומותי וכל מה שאני צריך לשם כך, זה את המסלול הנכון לעשיה ואת המשמעת להמשיך ולחלום את מה שאני עושה. למדתי להיות מודע ומלא אמון כשמשהו עובד. הבנתי שהחיים משתנים כל הזמן, והדרך היחידה היא להיות גמישים ולזרום איתם - לא לנסות ולשלוט בהם".

היום כולם מדברים על ה-21 בדצמבר 2012 ונבואת המאיה ומורים רבים מגיעים לישראל כדי לחלוק ידע. מה עומד מאחורי התאריך הזה?

"זה בסך הכל עוד יום. אבל ליום הזה תהיה משמעות אם ניתן לו משמעות. אני מדבר על כך בכל הזדמנות: לוח השנה של בני המאיה צריך לסמל את סוף עידן האמונות התפלות והפחדים שמחדירים בנו, ולהיות תחילתו של עידן האמת, כי האמת היא זו שתוציא אותנו לחופשי; חופשיים להיות מי שאנחנו וחופשיים מהשליטה בנו. אני חושב שאנחנו באמת יכולים לשנות את הכוונה ולהסיר את כל הפחד, לראות שסוף לוח השנה של בני המאיה הינו אתגר, הקורא לנו לשנות את עולמנו הפנימי, להפוך את חיינו לשמחים יותר, לשנות את המורשת שלנו ולגלות שיש לנו זכות להיות שמחים, אם רק נאפשר זאת".

יש לך מסר לאנשים בישראל לפני בואך?

"אני רוצה שכולם ידעו שכולנו, בני האדם, הגענו הנה עם משימה אחת פשוטה: להיות שמחים וליהנות מהחיים. איך עושים את זה? יש שבעה מיליארד דרכים. לכל אחד מאיתנו על כדור הארץ יש את הדרך שלו או שלה. אף אחד לא יכול לומר לך איך להיות שמחה, רק את יודעת ויכולה להחליט לחיות חיים שמחים, וליצור לעצמך גן עדן או גיהנום. זהו הרצון החופשי שלנו".

לקראת סיום הראיון ניצלתי את ההזדמנות והתייעצתי עימו בנוגע למספר עניינים אישיים. השאלה אינה משנה, אבל התשובה שלו מתאימה לא רק לי, כי אם עבור כל בני האדם: "דבר ראשון עליך להיות ערה לכך, שהסיבה שאת יוצאת למסע הזה היא, שזה מה שאת רוצה לעשות וזוהי התשוקה שלך", אמר. "את התשוקה הזו תחלקי עם כל אחד על הדרך ותחלקי את מה שאת אוהבת לעשות באמת, ככה אנשים ירגישו אותך. תעשי את הדברים, לא כי את חושבת שמישהו צריך או רוצה בכך, אלא כי זו התשוקה שלך. תבואי מהלב ותהני ממה שאת עושה, וכך תעניקי השראה לאחרים בכל פעם בה תופיעי או תשתפי את הרעיונות שלך. זהו גן העדן שאת יוצרת עבורך".

כשהודיתי לו על השיחה, הודה לי רואיס באומרו: "זו התשוקה שלי".

עם המילים האלו יצאתי למסע משל עצמי, מחפשת אחר התשוקה שלי והאמת שלי, כדי ליצור עולם טוב יותר בתוכי.

דון מיגל רואיס ובנו חוזה ינחתו בישראל בנובמבר, כחלק מהסיבוב האירופי שלהם, במהלכו יבקרו בספרד, צרפת גרמניה ועוד. בארץ הם יעבירו יחד שני אירועים: הראשון, מפגש הדגל של הביקור שלו, נקרא: "לגלות מי אנחנו באמת". במפגש זה מזמין רואיס את הקהל להבין מי אנחנו באמת ולמה אנו זקוקים כדי לשגשג. האירוע השני הוא סדנת "2012 - שנת ההתעוררות", בה יציע כלים מעשיים לשינוי אישי עמוק ומתמשך, שמבוססים על החוכמה העתיקה ועל ארבע ההסכמות. בסדנה יוצגו תרגילים, מדיטציות וטקסים, שהמשתתפים יוכלו ליישם בחייהם כדי להגשים את עצמם באופן שלם ומאושר יותר.

צידה לדרך:

"שים לב למה שאתה חושב, ואז החלט האם מחשבותיך הן כאלה התורמות ליצירת החיים שאתה מעוניין ליצור."

(- ג'יל בולטי טיילור)

לאתר מהות החיים