בעידן שבו האינטרנט, הטלוויזיה ומכשירי הטאבלט השונים הפכו מזמן לבייביסיטר הכי פופולרית בעולם, נראה כי ספרי הילדים איבדו מעט את כוחם. הם לא נעים בקצב גבוה, אינם מוגשים בתלת מימד ולפעמים נראים קצת פשוטים מול כל הגירויים שיש לשוק הילדים להציע. למרות זאת, רוב הילדים עדיין מבקשים סיפור לפני השינה וגם אם לא כל הורה יודה בכך, זוהי אחת השעות הקסומות והמיוחדות שביום.

לפני כחודשיים יצא לאור ספרה הראשון של חדוה גבריאל "ירח זורח", ספר אשר מציג בצורה מקסימה את המשמעות של פעולת הנתינה לאחר. האיורים הצבעוניים, החריזה הקולחת והערך המוסף בספר שיצרה גבריאל מעוררים מחשבה על הכח של ספרות ילדים וההשפעה הגדולה שיש לערכים האנושיים המוקנים כבר בגיל הצעיר ביותר.

עוד בנושא:

כיצד נולד הספר המיוחד הזה?

"כמו כל אמא טרייה, שעות השינה המועטות, ההבנה הפתאומית שכל מה שהיית קודם אינו קיים עוד והצורך בנתינה אינסופית לאדם הקטן שלך, זה שתלוי בך בכל, היו טלטלה ושינוי שדרשו הסתגלות." בדיוק בנקודה הזו אפשר לומר שנולד ספר הילדים של גבריאל "ירח זורח". הנתינה הזו, ללא תנאים, החלה לחלחל לשאר תחומי החיים שלה. "עשיתי שינוי בקריירה, ממפיקת אירועים פתאום עבדתי בחנות למכשירי שמיעה" מספרת גבריאל. " עבדתי על פרוייקט בארגון "קו לעובד", מצאתי את עצמי מארגנת קבוצת הורים וילדים בקיבוץ והקמנו מחדש את פינת החי, עשיתי דברים שגרמו לי להרגיש שאני נותנת מעצמי, זו הרגשה נפלאה" .

"ערב אחד ישבתי על הספה עם יולי וראינו תכנית טלוויזיה." מספרת גבריאל. "בכל ערב, כשהתכנית מסתיימת, יש שומר מסך שמצויר עליו ירח שאומר לילה טוב לכל הילדים. יולי ידעה שכשהירח אומר לה לילה טוב, היא צריכה ללכת לישון. פתאום ראיתי כמה היא שמחה כשהירח אומר לה לילה טוב, זה הצית בי משהו. באותו ערב, אחרי שהיא נרדמה, התיישבתי ליד המחשב וכתבתי במשך עשר דקות את הבסיס הראשוני לכל הספר."

"נכון שאנחנו הגדולים כבר יודעים (בערך) את הצד המדעי, ואת ההסברים המשכנעים, של חוקרי הגלקסיה העצומה בה אנחנו חיים לגבי התרוקנותו והתמלאותו של הירח." כותבת גבריאלי באתר המוקדש לספר. "לעומת זאת, ילדים, אשר רואים תופעה זו, סקרנים לדעת – למה הירח מתרוקן ומתמלא?"

הסופרת מקריאה מתוך הספר "ירח זורח":

הירח הנדיב

"הספר, "ירח זורח" נותן לנו ולילדים ראייה מעניינת, משעשעת ואחרת על תופעה זו." כותבת גבריאלי באתר הספר, "מסופר על הירח השמנמן בשמיים, שנותן כל ערב חלק מאורו למגוון דמויות, אשר זקוקות לרגע ל"אור קטן", ולכן הוא הולך ומתרוקן. הוא נותן מעצמו בנדיבות גדולה כ"כ, עד שנשאר חיוך קטן כמו בוטן... (אין יותר מדי מקום מאוזן לאוזן)."

ב"ירח זורח" פוגש הירח ארבע דמויות: יולי הילדה, כלב, שומר בג'יפ וינשוף. האור שלו מגרש את החושך המפחיד מחדר השינה של יולי, מאיר את הדרך לשיטוטים הליליים של הכלב, מחליף את הפנס שנשבר בג'יפ של השומר ועוזר לינשוף לקרוא כדי שלא ישתעמם. בכל אחד מהמפגשים הליליים הללו, הירח נותן מעצמו פיסת אור, מגיש עזרה למישהו שזקוק לה.

בניגוד לספר הילדים המפורסם ביותר בנושא הנתינה "העץ הנדיב", במקרה של הירח, הוא גם מתמלא מחדש בסוף כל חודש, הנתינה ממלאת אותו באור. גם יולי, בתה של חדווה למדה בהזדמנות זו את ערך הנתינה. מכיוון שדמותה מופיעה בספר, היה לה קשה לתת את הספרים לאחרים. "זה שלי!" היא אמרה, היום היא כבר יודעת שזה אמנם שלה אבל יכול לשמח גם ילדים אחרים.

ראויה לציון השפה העשירה שבה הוא נכתב, כזו שאינה מפחדת להשתמש גם במלים כמו "שולי אדרתו" או "הירח פוצה את פיו הלבן". באופן מפתיע ואולי בעצם לא, הילדים מבינים. נראה כי יש לספר ניחוח מתוק ותמים של "פעם" ולכן לא מפתיע שהספרים הנקראים ביותר בביתה של היוצרת הם : "מעשה בחמישה בלונים", "תירס חם" ו"איה פלוטו". הספר נערך על ידי תמרה אבנר, אוייר בצורה מקסימה וצבעונית במיוחד על ידי דניאל ווליך ומתאים לפעוטות מגיל 2, אם כי גם ילדים גדולים יותר אשר יכולים לקרוא בעצמם, ימצאו בו בודאי עניין.

"מֵעוֹלָם לֹא הִרְגַּשְׁתִּי יוֹתֵר מָלֵא מִבִּפְנִים"

"אני לא יודעת איך להסביר לכם מה היא תחושת הסיפוק שיש לסופר כשהוא יודע, שברגע בו נמכר ספרו למישהו... ה"ירח זורח" יהיה אצלו בבית ויקבל מגע חם של ילד והורה, שמבלים יחד ברגעים הנדירים והחשובים כל כך לפני השינה." כותבת גבריאלי בבלוג שלה. " זה מה שמניע אותי, שבסופו של דבר יהיו כמה שיותר ילדים, שדרך ספרי ילמדו על נתינה לאחר... בכל הרבדים בחיים שלהם... לחברים, להורים, לפעמים גם לאנשים זרים... ואולי יצליחו להבין שכשאתה נותן לאחר, אתה מקבל משהו שווה אפילו יותר... את תחושת ה"התמלאות" מהנתינה עצמה."

במהלך השנה האחרונה וכחלק מתהליך העבודה על הספר, חדוה ביקרה בגני ילדים ועשתה "בדיקות". היא מספרת שהילדים מתחברים אל הירח ואל הסיפור שלו בצורה מיידית, שואלים שאלות ומתעניינים מה עלה בגורל הירח והחברים האחרים. "זה אחד הדברים המרגשים בכל העניין הזה, אני מגשימה חלום. הספר יצא לאור לפני כחודשיים ובשבוע שעבר התבשרתי שהוא אזל מחנויות הספרים ויש צורך בעוד מהדורה. אני מקווה שזה ימשיך ככה, יש לי כבר רעיון בקנה לספר הבא"

יולי, בתה של המחברת שהיתה ההשראה לספר (באדיבות חדוה גבריאל)
יולי, בתה של המחברת שהיתה ההשראה לספר (באדיבות חדוה גבריאל)

"וְיוּלִי שֶׁלָּנוּ, שׁוּב שׁוֹכֶבֶת לִישֹׁן

וְרֶגַע לִפְנֵי שֶׁנִּרְדֶּמֶת מַבִּיטָה בַּחַלּוֹן.

לְרֶגַע קְצָת נִבְהֶלֶת, הִיא לֹא מְבִינָה,

לְאָן נֶעֶלְמָה לָהּ כִּמְעַט כָּל הַלְּבָנָה .

"דּוֹד יָרֵחַ, אַתָּה מַרְגִּישׁ חוֹלֶה? אוּלַי קַדַּחַת?

אוֹ שֶׁלֹּא גָּמַרְתָּ אֶת כָּל הָאֲפוּנָה בַּצַּלַּחַת...

חִיֵּךְ הַיָּרֵחַ חִיּוּךְ קָטָן כְּמוֹ בֹּטֶן

(לֹא נִשְׁאַר מָקוֹם מֵאֹזֶן לְאֹזֶן)

"אֲנִי, קְטַנְטֹנֶת? אֲנִי מַמָּשׁ בָּעֲנָנִים,

מֵעוֹלָם לֹא הִרְגַּשְׁתִּי יוֹתֵר מָלֵא מִבִּפְנִים"

(מאת חדוה גבריאלי, מתוך הספר "ירח זורח")

צידה לדרך:

לתת כמו הפרחים,

מפיצים ריח לכולם:

בלי חשבונות, בלי תמורה,

סתם משום שהם פרחים.

(- אסתר קל מתוך השיר "סיפור כמו הפרחים")

לאתר מהות החיים