מהות החיים

פרדי מרקורי, סולן להקת קווין, רגע לפני קריעת הים (צילום: Dreamstime)

בתורה היהודית משובצות שלוש פנינים של ספרות קדומה הכתובות במתכונת של שירה. אחת מהן היא "שירת הים" הנקראת ברבים במסורות שונות בשביעי של פסח. "שירת הים" מופיעה בספר שמות ועל פי כותרתה היא נאמרה על ידי משה ובני ישראל לאחר קריעת ים סוף, בה חצו בני ישראל את הים שנבקע, ולאחריהם טבעו בו המצרים: " אָז יָשִׁיר מֹשֶׁה וּבְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת הַשִּׁירָה הַזֹּאת לַה', וַיֹּאמְרוּ לֵאמֹר: אָשִׁירָה לַה' כִּי גָאֹה גָּאָה, סוּס וְרֹכְבוֹ רָמָה בַיָּם."

Queen Seven Seas of Rhye

שיר קצר שנכנס להיסטוריה מכיוון שהיה הסינגל הראשון שהכניסה להקה בשם קווין למצער הפזמונים. ריי היא ממלכה בדיונית שהמציאו פרדי מרקורי יחד עם אחותו, קשמירה, בילדותם. לא ניתן לדעת בוודאות למה התכוון מרקיורי כשכתב את השיר, אך הסברה אומרת שמדובר בחייזר או בכוח עליון שבא לכבוש את שבעת הימים של ממלכת Rhye, אולי בשל כפירת המקומיים בעיני אותו הכובש. בוויקיפדיה משערים כי ייתכן והשיר הוא ביקורת על סיפור סדום ועמורה, שרומז על כך שנטיות מיניות הן חלק מחטאיהם של אנשי הערים הללו. אך כמו רבים משיריו של מרקיורי, השיר מסתורי וקיימת האפשרות כי אין כל כוונה נסתרת מאחורי המילים.

עוד במהות החיים:

__________________________________________________________________

Ringo Starr (Beatles) -- Octopus's Garden

רוב האנשים פוחדים מהמעמקים. הם מסמלים דבר מה הכרוך בחנק, בלתי אפשרי וחשוך. השיר שרינגו שר בכזו מתיקות ממציא את ההפך הגמור -- כמה כיף יכול להיות שם, במקום בו רובנו לא שומעים, רואים ובטח לא נושמים והוא תמיד נורא נורא מפחיד אותנו.

Sting -- Christmas At Sea

בהשראת שיר של משורר אנגלי נודע, מספר השיר על מקרים אמיתיים שהתרחשו בעבר. יורדי ים סקוטים מתגעגעים הביתה אחרי יום בו הם נאבקו בגלים. עבורם הים הוא לא מקום של פנטזיות, אלא מציאות אפורה, המקום בו הם מבלים יום-יום את עבודתם במפעל ששמו אוקיינוס.

Isobel Campbell & Mark Lanegan -- Seafaring Song

בשיר חציית הים של צמד המוזיקאים מתוארת דרכו של מלח השב לביתו. בחוף ממתינה לו אהובתו בבית כשבדרך עליו להיאבק בשירתן של הסירנות המבקשות את נשפו.

Tim Buckley -- Song to the Siren

בשיר של באקלי, הנווד, שגורלו לא שפר עליו, נתקל בסירנות ומובל אחר קולן אל זרועותיהן בכניעה. זהו שיר אהבה מיסטי קדוש כמעט המדבר על חרדות נטישה, על כניעה ועל הפחד מאובדן. האהבה המתוארת בשיר לא בונה אותך כי אם מחריבה ומובילה אותך חסר יכולת להתנגד לגורל האכזר. נווד הים מפליג אמנם בעיוורון, אך עם זאת בדעה צלולה לאבדון.

Robert Wyatt -- Sea Song

שיר שלוקח אותנו חזרה אל חמימותו ובטיחותו של הרחם האימהי ואולי הכי "רחמי", שהוקלט בתולדות המין האנושי. הוא שר: "את כמו כוכבי הים הנסחפים עם הגאות, חלקך זרע של לוויתן הצפה מולי". משהו בשיר צף ומציף את המאזין מעלה.

ANTONY & THE JOHNSONS -- THE GREAT WHITE OCEAN

"בואי אימי, בואי אחותי", מזמין אותנו אנתוני, בואו שחו עימי באוקיינוס הרחב של המוות, אנחנו צריכים למצוא את הדרך בה עדין נישאר ביחד בתוך אוקיינוס הזה. "רק כדי שלא ניפול לגמרי לדיכדוך" מזמין אותנו מולדאבי לחשוב על זה ככה: "אם נחשוב על זה, הרי כולנו נבלה יותר זמן בין המתים מאשר בין החיים. משהו שכדאי להזכיר לכל המשפחה והחברים שנבלה יחד גם בעולם הבא".

Lou reed – The Ocean

הנה מגיע האוקיינוס והגלים. איפה הם היו? הים חסר מנוח, אל תשחי הלילה, אהובתי.

לאתר מהות החיים

__________________________________________________________________

מרכז המבקרים "מהותי" מקבוצת אריסון מזמין אתכם לחוויה אינטראקטיבית מעוררת מחשבה לכל המשפחה לחג הפסח. שילוב של לימוד והתנסות, משחק והנאה באמצעות הטכנולוגיות המתקדמות ביותר. לפרטים נוספים.