שלומי וגנר

חוקרים באפלה: מתופעת האורגזמה הנשית ועד טבעה של התודעה (צילום: Dreamstime)

מה מסתתר שם מאחורי הערפל המחקרי שהם עוד לא גילו על המוח? פעם בכמה שבועות מתפרסמת כותרת חדשה בנוסח: "הידעתם? האדם מנצל רק 5% מהמוח שלו?" או "חוקרים הצליחו לאתר את האזורים הפעילים במוח בזמן האורגזמה הנשית". הידע העצום שטומן בחובו התחום מרתק את החוקרים באותה מידה של תשוקה, שאחזה בחלוצי מחקר החלל, שצפו לראשונה דרך טלסקופים בגרמי השמיים.

עוד במהות החיים:

____________________________________________________

>>> רדיו מהות החיים משיק אפליקציה חדשה לאייפון ולאנדרואיד, להורדה חינם לאייפון לחצו כאן. להורדה חינם לאנדרואיד לחצו כאן

לא פלא אם כן, שבתחום מחקר כה רחב, שרב בו הנסתר על הגלוי, מוצאים עצמם אנשי חקר המוח עוסקים במחקרים אזוטריים ותמוהים לצד מחקרים הסוללים נתיב חדש למחקר. מה שניתן לומר בביטחה הוא, שכל תגלית חדשה בחקר במוח היא בבחינת צעד אחד נוסף בהבנתנו את פעילותו ובכך גם את טבענו האנושי.


צורה לה – כך מתנהג לו המוח במהלך האורגזמה הנשית

השבוע מציינים ברחבי העולם את שבוע המודעות לחקר המוח (13-17 במרץ), שמטרתו לעורר את המודעות הציבורית לחשיבות מחקר המוח ולהציג את ההתקדמות המחקרית בתחום.

"בכל חודש מרץ, שבוע המודעות למוח מאחד את המאמצים של ארגונים ברחבי העולם בחגיגה של המוח עבור אנשים בכל הגילאים", נכתב באתר האינטרנט של ארגון דנה לחקר המוח. "בין האירועים מתקיימים ימים פתוחים במעבדות של נירולוגים, תערוכות העוסקות במוח, הרצאות על נושאים הקשורים למוח, תצוגות בספריות, סדנאות ועוד".

לרגל שבוע המודעות העולמי לחקר המוח יקיימו בארץ מרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח בשיתוף סינמטק ירושלים זו השנה השניה את "שבוע קולנוע ומוח" תחת הכותרת: " דמיון ומציאות בחקר המוח". מטרת הפרויקט היא חיזוק הקשר בין הקהילה והאקדמיה דרך הרצאות, פאנלים והקרנת סרטים.

מאזינים, צופים ולומדים: שבוע קולנוע ומוח (צילום: פייסבוק שבוע קולנוע ומוח)

"בעוד המוח האנושי הוא היסוד ליכולות מופלאות של תחושות ורגשות המובילות יצירה, חשיבה, תנועה, אהבה סקרנות ויצירתיות", נכתב באתר של מרכז אדמונד ולילי ספרא למחקר המוח, "לצערנו הוא גם המקור למחלות קשות המציבות אתגרים לרפואה".

אירוע הפתיחה, שיתקיים ביום ראשון, 11.03.12 בשעה 20:30, יעסוק בתפר ש"בין אשליה למציאות – הקסם של התפיסה האנושית". הפרופ' נפתלי תשבי ואמן החושים ליאור מנור ידונו באופן בו המוח מסנן את זרם הנתונים ששוטף את חושינו ואת החוויות והזיכרונות שהוא יוצר בתהליך הבררני של ההבחנה וההפרדה. הפגישה תעסוק באופן בו אנו תופסים את העולם ותעביר את זה לקהל באופן ישיר ובלתי מתווך באמצעות עולם הקסמים של ליאור מנור. את הערב תחתום הקרנת הסרט "יוקרה" של כריסטופר נולאן, העוסק בקוסמים וביכולתם לתעתע בתפיסתו שלו המוח עד כדי אובססיה.

בין שלל הנושאים שיוצגו באירוע יהיה גם רעיון "הקצב המוחי", שמופיע כגלים, פעילות חשמלית ומצבי תודעה במוח. הציירת ורד אביב ומדען המוח עידן שגב יעסקו באמנות ו"הקצב המוחי" והשפעתו על הצייר היוצר ועל הצופה החווה. יחד הם יבחנו מה מספרים לנו ציוריו יוצאי הדופן של ג'קסון פולוק על מוחנו ויחתמו את הערב בהקרנת הסרט "פולוק", המצייר פורטרט אינטימי ומרגש של הצייר.

הפרוייקט יתקיים בין התאריכים 10-15/3/2012 ואת תוכנייתו המלאה תוכלו למצוא באתר האירוע.

ארועים נוספים שיתקיימו ברחבי הארץ יעסקו ב: "מוח ותודעה: מה שבין תפיסה חושית לקבלת החלטות", "ממשק מוח-מכונה -- מחקר המוח לאפליקציות רפואיות", "למה היה כאבי נצח? (ירמיהו ט"ו) -- ואיך מטפלים בזה? "מחלת האלצהיימר וצרות אחרות -- מה חדש במדע?" ועוד.

אז רגע לפני שאתם רצים לשפר את ציון הפסיכומטרי כדי להירשם לאחד מהמסלולים היוקרתיים למדעי המוח באונברסיטאות, בקישור הבא תוכלו למצוא רשימה של כל ארועי שבוע המוח בארץ, לכתת רגליכם או לכוון את ה-GPS להרצאה הקרובה אליכם, ללמוד משהו חדש ואולי אפילו לקבל המון השראה למחקר משלכם.

לאתר מהות החיים

להורדת האפליקציה סרקו את הבאנר או לחצו להורדה לאייפון או לאנדרואיד.