שרון מולדאבי הקדיש שתיים מתוכניות הרדיו "רוח מערבית" ב"רדיו מהות החיים" לשירים העוסקים ביחסי הורים וילדים. מערכת היחסים שבין הורים וילדים עוררה השראה במיטב היוצרים וחצתה סגנונות מוזיקליים. בתוכנית משדר מולדאבי להיטי רוק ורוקנרול, מלודיות קלאסיות ושירים בקצב גרובי של אמני סול. "גיליתי שיש הרבה יותר שירי פופ, רוק, סול והיפהופ שמתייחסים לצדדים הקשים של הורים-ילדים", הוא אומר. "כנראה שהצלקות כואבות לכולם". התוכנית מתחילה בילדות, דרך התבגרות ומסתיימת בשירים שמוזיקאים כתבו להוריהם שנפטרו. לקראת יום המשפחה ליקטנו עבורכם מספר שירים ששודרו בשתי התוכניות.

עוד במהות החיים:

____________________________________________________

לחצו כאן להאזנה לתוכנית שהוקדשה לשירים שכתבו מוזיקאים לילדיהם או לחצו כאן לתוכנית נוספת, שהוקדשה למוזיקאים שכתבו שירים להוריהם.

John lennon – beautiful boy

ג'ון לנון הקדיש את השיר לבנו השני, שון. בשיר, בו הוא מרדים את בנו לפני השינה, נמצא אחד מהמשפטים המצוטטים ביותר בתרבות שלנו: "החיים זה מה שקורה לך בזמן שאתה עסוק בלתכנן תוכניות אחרות".

Nico – My only child

ניקו עשתה את דרכה כשחקנית ודוגמנית לפני שהפכה למוזיקאית וזמרת. היו לה רומנים עם מיטב כוכבי הרוק, ביניהם איגי פופ וג'ימי הנדריקס. הבן היחיד שהיה לה, ארי, בא לעולם בעקבות רומן עם אליל הקולנוע הצרפתי אלן דלון. השיר מוקדש לבנה היחידי ובו היא אומרת לו "בוא, ילד שלי, וזעזע את עולם המבוגרים. אם כבר הגעת אז בוא ועשה שינוי, זעזע את העולם".

Bob Dylan -- A Hard Rain's A gonna fall

דילן פונה לילד ושואל אותו "איפה היית בני תכול העין? איפה היית אתה, האדם הצעיר, שיוצא לגלות את העולם? מה ראית, מה למדת?". למרבה הצער, התשובות הן שהילד רואה רק אסונות, נופים אפוקליפטיים וסכנות. בשיר החניכה מנבא דילן שגשם כבד עומד לרדת.

Janis Joplin -- Summertime

שיר הערש הידוע של המאה ה-20, שחיברו האחים היהודים ג'ורג' ואיירה גרשווין. מצד אחד, מישהי שרה כדי להרגיע את ילדה ולסייע לו להירדם. מצד שני, כשמקשיבים לטקסט, מתברר שהוא מאוד מסובך: כבר מינקות מוכרים לילד אשליות. הילד שחור והוריו עבדים מנוצלים, אך בשיר אומרת לו האם שאבא עשיר ואמא יפה ויום אחד הכל יהיה יפה בעולם.

Stevie Wonder – Isn't she lovely

ב-1975 נולדה בתו של סטיבי וונדר, אאישה ("חיים טובים" בתרגום מערבית או "חיים" בתרגום מסוהאילית. איישה הוא גם שמה של אישתו של הנביא מוחמד). בכל מה שמנוגן בו -- ההרמוניה, הכלים והשירה -- שומעים את האושר נשפך. במהלך השיר אפשר לשמוע צחקוקים של התינוקת ושומעים אותה עושה אמבטיה.

The Temptation – Papa was a rollin' stone

כשהוצע השיר ללהקת הטמפטיישן הם סירבו לבצעו כי אחד מאבות החברים בלהקה מת ב-3.9, התאריך שמופיע בשורה הפותחת בשיר. השיר דיבר על הבעיות של אותה התקופה בגטאות השחורים, על הזנחת ילדים והתפוררות התא המשפחתי. התוכן המילולי אמנם קשה, אך העטיפה המוזיקלית מדהימה ומלאת גרוב. זו דוגמה לשיר בו ההפקה המוזיקלית יותר חשוב מהשירה עצמה.

John lenon -- Mother

ג'ון לנון סחב משקעים כבדים בכל הנוגע לאימו, שלא גידלה אותו. לנון חי רוב שנותיו עם דודתו ובנוסף לפרידה מהוריו בגיל צעיר -- נותק בסופו של דבר גם מדודתו. באלבום משנת 1979 הוא משחרר את כל כעסיו על היחסים במשפחתו ועורך חשבון נפש עם להקת הביטלס ומעמדו.

The Doors – The End

אביו של סולן להקת הדלתות ג'ים מוריסון היה איש צבא, קצין בכיר בצבא האמריקאי. זהו אחד השירים הכי אדיפליים ברוק-פופ ומוריסון אומר בו במפורש שהיה רוצה להרוג את אביו ולממש את האהבה לאמו.

לאתר מהות החיים