שלומי וגנר

לעיתים כל מה שאנחנו זקוקים לו כדי להרים את הראש הוא סיפור טוב. בדיוק מן הסיבה הזו הקים ג'סטין כהן, סופר ומנחה דרום אפריקאי, חברה שכל פועלה הוא הפקת סרטי השראה.

ג'סטין כהן, אותה הגברת בשינוי אדרת

"הדבר החשוב ביותר בחיים בנוגע להצלחה", מסביר כהן באתר little big stories, "מתחיל במוטיבציה. כדי לעורר אותה צריך למצוא את סיפור ההשראה הנכון ומה שמייחד אותנו כבני האדם זו היכולת לספר סיפורים מעוררי השראה".

גם בתהליך קבלת ההחלטות שלנו -- החל מבחירת מוצרים לעגלת הקניות, דרך בחירת מסלול לימודים באוניברסיטה ועד לעיצוב קריירה -- לסיפור שמלווה כל אחת מהאפשרות יש תפקיד מכריע. "כשאנחנו מעדיפים לקנות מוצר אחד על פני אחר, בדרך כלל הסיבה היא הסיפור שעומד מאחוריו", אומר כהן. הדבר בולט עוד יותר בשוק האמנות, שלצד יצירת האמנות העומדת למכירה, מציג סיפורים על האמן, עבודתו וכוונותיו; סיפורים שהופכים בתורם לאמנות שעומדת בפני עצמה.

 

ככלל, תיאוריות מדעיות על כוחו של הסיפור מלמדות כי העוצמה וההנאה שטמונות בסיפורים קשורות לנטיות עמוקות הנטועות בנפש האדם, ביניהן היכולת האנושית לחקות את העומד מולנו. כך, סיפור שתהיה בו העוצמה והיכולת לגרום לנו הנאה יהיה זה שיכיל קווים שנוכל להזדהות איתם או לחקותם. למעשה, אין שום דבר שמונע מאיתנו להתחבר לסיפור טוב. אדרבא, זו יכולת טבעית (לחצו להורדת קובץ PDF) המתפתחת החל מגיל שנתיים ויש המצביעים עליה כאחד המניעים העיקריים בהתפתחות המין האנושי.

 


לספר את סיפור החיים העצמי שלנו בכל פעם מחדש. "הסיפור שאינו נגמר"

גם לסיפור החיים שאנחנו מספרים לעצמנו ולסביבה יש השפעה מהותית על החיים: "אם הסיפור שלך הוא שהחיים גרועים תאמר לעצמך 'למה לטרוח? גם ככה לא אשיג שום דבר', אבל אז הסיפור הופך לנבואה שמגשימה את עצמה." אומר כהן, "לעומת זאת, אנשים עם סיפורים עצמיים אופטימיים בדרך כלל מצליחים להגשים את המטרות שלהם".

 

 

 

 

פורטרט עצמי כסיפור

דרכים רבות לראות את עצמך (צילום: Flickr, Ryan.Berry)

 

 

 

 

לאתר מהות החיים