מה צופן העתיד? (צילום: אסף פולק)

בדרך כלל, כשמסתיימת שנה, אנחנו עדים לסיכומים של השנה האחרונה בכל תחום אפשרי, עד שבא לנו להקיא ואנחנו מאושרים שהיא באמת חלפה לה. ואז, לאט לאט, אנחנו מתרגלים לתבנית הלא מוכרת של המספרים של השנה החדשה. לחלקנו לוקח כמה ימים, לאחרים שבועות. יש גם כאלו שזה בכלל לא משנה להם.

הפעם אני מרגיש משהו שונה בתקופה הזאת. יש משהו מוכר בתבנית הזאת: "2012". מן הכרה עמומה של זיכרון שקשור בזה. משהו שאולי שמתי בצד בטענה שהוא רחוק ממני.

אבל 2012 כבר כמעט כאן ועושה רושם שאף שנה שקדמה לה לא זכתה ליחסי ציבור בסדר גודל שכזה. מדובר בקמפיין חוצה תקופות, יבשות ותרבויות.

מספיק קשה לנבא את העבר

על נבואות האפוקליפסה של 2012 קראתי לראשונה לפני כמה חודשים, כשחיפשתי מידע מסוג אחר. עד אז היה לי איזה מושג כלשהו, אבל בתור אחד שלא חובב נבואות חורבן (ולא פוחד מהן), זה לא ממש עניין אותי; אם תשאלו אותי, מספיק קשה לנבא את העבר.

הפעם הראשונה בה נתקלתי בסוף העולם הייתה בתחילת הספר "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" של דגלס אדמס. זה היה לפני המון שנים ולמעשה, באותה סדרת הספרים, הרבה דברים מצחיקים עד דמעות התרחשו אחרי היום ההוא, בו השמידו את כדור הארץ בשביל לסלול דרך בין כוכבית כלשהי. מאז, כל אזכור של "סוף העולם" מעלה חיוך על שפתי.

לא אלאה אתכם בפרטים שאתם יכולים למצוא בקלות באחת מ-1,200,000,000 (!!) תוצאות החיפוש שגוגל יציג בפניכם כשתקלידו "2012". רק נסכם שלוחות שנה עתיקים מתרבויות שונות מסתיימים בתאריך 21.12.2012; נבואות מסוימות מדברות על אסטרואיד ענק שיתנגש בכדור הארץ ויחסל אותו ואת כל מה שעליו; מלחמות, אסונות; בקיצור, שנת 2012, מבחינת מיליוני אנשים בעולם, מציינת את סופו.

(צילום: dreamstime)

מצד שני, הרבה ספרים מסבירים שהנבואות היו נכונות בהתחשב במה שיכלו לחזות בימים ההם, אך הידע עליו הסתמכו בשביל לנבא כבר לא רלוונטי בימינו. ולא רק זה, אלא שבמקום השמדה של כדור הארץ על כל תכולתו תתרחש אבולוציה תודעתית שלו ושל המינים שחיים עליו, במיוחד בני האדם.

מבולבלים? אם תפתחו ספרים תגלו שיש נבואות או תרחישים, שמבטיחים שמחה ונחת לפחות באותה המידה בה התרחישים האפוקליפטיים מבטיחים זוועות ופחד. אין לתסריטים האלו יחסי ציבור צועקים. אין להם רייטינג גבוה בעולמנו. הם מתבטאים בדברים הקטנים, היומיומיים. מאדם לאדם. בלי להגיד את זה.

אז הנה כבר שתי אפשרויות. את מי מהן תאמצו? במי מהן תבחרו להאמין? ואיזו מן שנה תהיה 2012?

בוחר להמשיך

מכיוון שאי אפשר לאמת נבואות עתידיות, הייתי אומר שמבחינתי שני התסריטים האלו מאזנים את עצמם. זה משאיר אותי עם שנה אחת שמסתיימת ועוד אחת שמתחילה ושהכל יכול לקרות או לא לקרות בה.

אם תגידו לי שאתם חוששים ממה שהולך לכאורה לקרות בסוף 2012 מן הסתם אומר לכם שסוף העולם הוא לא באמת משהו שאפשר להתכונן אליו. שכל יום שחייתם עד עכשיו יכול היה להיות היום האחרון שלכם. אין מה לעשות בקשר לזה פרט להתכוננות היומיומית ממילא להפיק את המיטב, להעיז להשתנות, להיות שמחים ולהיות כל מה שאנחנו יכולים להיות.

עכשיו, כששנת 2012 בפתח, אני בוחר להמשיך ללמוד, להתפתח, לאהוב ולשמוח יותר ויותר.

אני מציע לכולכם בחום לעשות את אותו הדבר. ככה, אם טעיתי ובאמת יקרה משהו, נוכל לומר ששמחנו ואהבנו עד הרגע האחרון. האין אלו חיים מושלמים?


Michael Franti & Spearhead -- Is Love Enough

אסף פולק הוא צלם, מוזיקאי וטרמפיסט בגלקסיה.

לאתר מהות החיים