"שמרי נפשך, כוחך שמרי, שמרי חייך" (נתן אלתרמן)

(צילום: dreamstime)

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "בין שמיים לארץ" ברדיו מהות החיים

היום (25.11) מצוין בישראל ובעולם כולו יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים, שמטרתו להעלות את המודעות הציבורית להיבטים שונים של אלימות על רקע מיני, כמו אונס, אלימות במשפחה, הטרדה מינית ועוד.

סקרים שנערכו לקראת יום המאבק השנתי מגלים תוצאות מדאיגות, כגון: רבע מהישראלים מגלים הבנה כלפי גבר שמקלל את זוגתו; שליש סבורים שמי שהשפיל את אשתו והתנצל אינו אלים 83% מהנשים בתל אביב הוטרדו מינית לפחות פעם אחת בחייהן; 6% דיווחו כי בוצעו בהן מעשים מגונים. ואם כל זה לא מספיק, הרי שב-2011 לבדה נרצחו בישראל 24 נשים בידי בני משפחתן.

לרגל האירוע זוהר צמח וילסון וגילי חי ראיינו בתוכניתם "בין שמיים לארץ" ברדיו מהות החיים את ליאור גל-כהן, מנחת קבוצות ויועצת ארגונית (M.A.), המתמחה במניעת הטרדה ותקיפה מינית בקרב קהלים שונים. בתוכנית משוחחים השלושה על אלימות מינית לסוגיה וכיצד ניתן ליצור תרבות והתנהלות ציבורית המאפשרת למנוע אותה.

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "בין שמיים לארץ" ברדיו מהות החיים

גל-כהן גם מכשירה ממומנות למניעת הטרדה מינית בארגונים. "לפני 12 שנים נחקק בישראל החוק למניעת הטרדה מינית, ששם על השולחן את התופעה של הטרדה מינית והבין שיש חשיבות מאוד גדולה גם למניעה ולטיפול ולכן כל ארגון במדינת ישראל חייב שתהיה בו ממונה, שתפקידה מניעה וטיפול בהטרדה מינית", מסבירה גל-כהן, הפועלת גם נגד אלימות מינית בקרב ילדים וחינוך ההורים.

"במשך שנים הדרך היתה להגביל את הילדים, שלא יצאו מהבית, לא ילכו לבד, לא יפתחו את הדלת לזרים וכדומה, אבל היום אנחנו יודעים שזה לא רלוונטי: 85% מהאלימות המינית קורית עם אנשים מוכרים -- קרובי משפחה, חברים, בני זוג ועוד. מעבר לזה, אלימות מינית מתרחשת כל היום, לא רק בלילה. מצד שני, אנחנו רוצים שהם יהיו חברותיים ועצמאיים, אז איך משלבים את שני הדברים האלה?", סיפרה.

בנוסף, היום בין 12:00-14:00 ייערך באוניברסיטת תל אביב פאנל לרגל יום המאבק באלימות נגד נשים, בהשתתפות משפטניות, חוקרות ופעילות חברתיות, שישוחחו על סוגיות כמו תופעת הזנות, אתגרים משפטיים, פרסום ועוד.


השיר "עינייך" בביצוע של דיאנה גולבי (כוכב נולד)

לאתר מהות החיים