התחיל מחדש בגיל 18. יואב קוטנר

אילנית כהן מארחת את שדרן הרדיו והעורך המוזיקלי המיתולוגי יואב קוטנר בתוכניתה "ארץ חדשה" ברדיו מהות החיים. בתוכנית משתף קוטנר את המאזינים בתאונה שאירעה לו בגיל 18, כשנפל בעת טיפוס על הר בשוויץ, ושינתה את חייו וכיצד התחיל לחיות מחדש במובן המילולי ביותר שיש.

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "ארץ חדשה" בהנחיית אילנית כהן, שמארחת את יואב קוטנר.

קוטנר מספר על התהליך שעבר -- החלמה, התאוששות, אובדן זכרון ועוד -- איך ישב בתקליטיה של תחנת הרדיו "גלי צה"ל", בה עבד במשך שנים ולמד את הכל מחדש ומדגיש כי מבחינתו לא מדובר בטראומה וטרגדיה, אלא בחוויה בונה שחוללה צמיחה ושינוי.

קוטנר, שלאורך השנים הנחה תוכניות רדיו וטלוויזיה המוקדשות כולן למוזיקה מגוונת ולהיסטוריה המקצועית והאישית של שלל מוזיקאים מישראל ומהעולם, מדבר סוף סוף על עצמו ועל חייו ומסביר מדוע הוא מרגיש שסיפורו האישי ואפילו הוא עצמו משני לתכנים שהוא משדר.

אות הפתיחה של התוכנית שלך בגלי צה"ל היתה "האיש הקטן מהרדיו". האם גם היום אתה מעדיף להקטין את הקיום שלך?

"אפשר לדבר רק על זה שעה", הוא צוחק ומספר כי "ב-1978 כתבתי את מילות השיר 'האיש הקטן מהרדיו' כי זה היה הדבר המרכזי שעשיתי בחיים; זה מה שיהיה כתוב על המצבה שלי. לפעמים, כשחזרתי מתוכניות ששידרתי בלילה, גיליתי שאף אחד לא שמע אותן והרגשתי שכל הקיום שלי היה תלוי בשאלה אם יש לי מאזין או לא. לכן יש את השורה 'לחיצה על הכפתור -- אני נעלם'".


Something של להקת הביטלס

בין השירים מדבר קוטנר על תחושותיו מיד אחרי הנפילה, בה ספג פגיעה מוחית, איבד את זכרונו, את יכולתו לקרוא, לכתוב ולהבין את השפה. "בתקופה הראשונה, שנמשכה כמה שנים, נעתי בין מצב של ערפול מוחלט: לא הכרתי אנשים ולא הבנתי את השפה שלהם וזה היה מאוד מפחיד", הוא נזכר. "אבל די מהר, בגלל ההבנה שקרה לי משהו, הבנתי שזו לא אשמתי והבנתי שלא אוכל לחזור להיות יואב קוטנר 'המקורי', של פעם -- ניסיתי לחזור להיות ספורטאי ולחקות את כתב היד שלי -- אבל ברגע שקיבלתי את זה שלא אוכל לחזור לעצמי ה'מקורי' -- באופן אינטואיטבי ראיתי את זה כהזדמנות. ולמוזיקה היה חלק גדול בזה. המוזיקה הצילה לי את החיים".

התוכנית "ארץ חדשה" היא תוכנית ראיונות אישיים ואינטימיים, בה משתפים האורחים את המאזינים במשבר ששינה להם את החיים מקצה אל הקצה ושימש להם מנוף לשינוי וצמיחה.

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "ארץ חדשה" בהנחיית אילנית כהן, שמארחת את יואב קוטנר.

לאתר מהות החיים