(צילום: dremastime)

 

כל מי שאני מכיר טס לחו"ל. ברלין, סן פרנסיסקו, וינה, ניו יורק, לונדון, יפן, הדרכונים עוברים תחת החותמת כמו כרטיסיית אוטובוס מנוקבת, המראות ונחיתות, נחיתות והמראות. כולם רק קופצים לבקר, לטעום לכמה ימים או שבועות מתרבות אחרת, מארץ אחרת, משפה אחרת.

מה עומד בבסיס השאיפה המתמדת הזו החו"לה? בדרך כלל רק רצון לשנות קצת את הנוף, להתאוורר מהשגרה הישראלית. אבל במקרים מסוימים, נהדרים, עומד רצון עמוק להכיר לעומק תרבות אחרת, להרחיב את עולמך לא רק גיאוגרפית.

כשאני טס, אני מעדיף לקבל יותר מהאופציה השנייה. מצד שני, אני לא אוהב לטוס. אני אוהב מאוד לצאת לארצות אחרות, כמובן, אבל אם אפשר להמציא מכשיר שיחסוך את הטיסה, כמו ב"מסע בין כוכבים", אודה לכם מאוד. בינתיים החלטתי לספק את תאבוני להרחבת העולם בדרך אחרת, הרבה פחות קלה והרבה יותר ממושכת, אבל מעמיקה הרבה יותר: ללמוד שפה.

כמו לגלות ארץ חדשה

בשנה הבאה אתחיל ללמוד שפה. עדיין לא החלטתי איזו -- האיטלקית המתנגנת על הלשון, הרוסית השימושית עם המורשת הנרחבת, הספרדית המאנפפת, הגרמנית מרסקת השיניים. זו לא בחירה קלה, כי כל שפה מביאה עמה יתרונות רציניים: איטלקית תאפשר לי לקנות בקלות בשוק חלומותיי ברומא, לקרוא את דנטה ולראות סרטים של אנטוניוני ופליני בשפת המקור. עם רוסית אוכל לשוחח בחופשיות ולהבין את מיליון דוברי הרוסית שאני חי עמם, אוכל לקרוא את ענקי הספרות הרוסית. הבחירה לא פשוטה. מה שפשוט הוא להחליט שאני מתחיל ללמוד שפה.

אדם שדובר שפה אחת או שתיים בלבד מפסיד עולמות שלמים שנמצאים בקצות אצבעותיו, חי מבחירה בעולם צר ומצומצם. זה כמו לאכול כל יום את אותה ארוחת הצהריים. למידת שפה חדשה היא כמו גילוי ארץ שעד עכשיו יכולת רק לקרוא עליה באטלס. זה כמו להצמיח עין שלישית ולראות את העולם במימד נוסף. זה לא קל ולפעמים זה לא זול (אם כי אפשר ללמוד כיום שפה בחינם: נסו כאן או כאן), אבל זה משחרר.

להבין אחרים

יותר מכל אלה, ללמוד שפה חדשה זה לדעת לתקשר עם עוד אנשים, שקודם היו נעולים בפניך. זה להבין יותר; לא סתם לדעת יותר, אלא להבין. בלי הבנה, נסתכל על עמים ואנשים אחרים כעל חיות בגן החיות: מעניינים, מוזרים ושונים מאיתנו.

העולם לא נגמר בגבולות דוברי העברית, ואפילו בתוך ישראל יש לנו דוברי ערבית, רוסית, אמהרית, צרפתית, ספרדית, תאית, צ'כית ואחרות. האנשים האלה בלתי נראים בעינינו, בלתי מובנים לנו, ואנחנו מעדיפים להתעלם מהם כי אין לנו ערוץ תקשורת פתוח איתם.

ללמוד שפה חדשה זה לא רק כיף, זה חשוב. עם שפה חדשה נוכל להבין עוד אנשים שונים מאיתנו, נוכל להכיר אותם באמת, להיות שווים, להרחיב את החרך הצר מתוכו אנחנו רואים את העולם ולראות יותר. קירוב בין אנשים, בין עמים, בין תרבויות, מתחיל ממציאת שפה משותפת. כיום קל יותר מתמיד למצוא אותה, ולפתוח איתה את העולם.

 

צידה לדרך:

שפה היא אחת המתנות העצומות ביותר שהאדם המציא לעצמו. היא מדורגת, לצד גילוי האיש והגלגל, כבעלת השפעה כבירה בהפיכת האדם המודרני למה שהוא היום. (אדוארד מורו)

פוסטים נוספים של גיא חג'ג':

לאתר מהות החיים