(תמונת אילסוטרציה: dreamstime)
המוסיקה היא זו שהפגישה בינינו, שמרה על הקשר בינינו, והיום המוסיקה מהווה חלק חשוב ביצירה, וגם בפרנסה, של כל אחד מאתנו בנפרד ושל שנינו ביחד
באחד הלילות החודש, שוב מצאתי את עצמי על הבמה. יחד עם ההרכב המוסיקלי שבו אני מתפקד כזמר, גיטריסט, סוחב הרמקולים, הסטנדים, הענבים והמשמשים (כיבוד לקהל), ועוד כל מיני תפקידים שונים ומגוונים, כי מה לא נעשה בשביל האמנות. לשמאלי, ישבה הזמרת של ההרכב, וכשהיא התחילה לשיר, גיליתי שאני נמשך אליה. אני יודע, יחסים בין קולגות בעבודה זה בעייתי.
אני גם יודע שבזמן ההופעה כדאי להיות מרוכזים באמנות, להתמסר לקהל, להיות קשובים לפנים ולחוץ באותה המידה, ולנסות לאפשר לקהל חוויה טוטאלית של מוסיקה. אבל, מה לעשות, אני רק בן אדם. גרוע מכך, אני גבר. ומשהו בקול שלה, משהו בנוכחות שלה, במיוחד ככה על הבמה כשהיא מאופרת, ולבושה בשמלה היפה, גורם לי לרצות להתקרב אליה.
אחרי ההופעה, כשאנחנו כבר מקפלים את הציוד, אני ניגש אליה בביישנות, מחמיא לה על השירה. להפתעתי, הטקטיקה השקופה שלי עובדת, ואנחנו מסיימים את הערב באותה המיטה. רגע לפני שהיא נרדמת לידי היא אומרת לי בשקט: היה נהדר הערב, רק לפני שאתה נרדם, תעשה טובה ותחליף לקטן חיתול, ואל תשכח שהגדולה ביקשה סנדוויץ' עם גבינה צהובה לגן מחר.

הכל ביחד

אשתי ואני חיים ביחד, ישנים ביחד, ועובדים יחד. לא כל הזמן אמנם, כי לשנינו (ואם יורשה לי להוסיף – למזלנו) יש מספר עיסוקים ועסקים שלאו דווקא כוללים את השני אבל בכל מה שקשור לעבודה המוסיקלית שלנו אנחנו משתפים פעולה מזה מספר שנים, מה שלא מפתיע עקב העובדה שבעצם נפגשנו בלהקת ג'אז, שבתור סטודנטים שרנו ביחד במקהלות, ואפילו הקאם באק הגדול של היחסים בינינו (לאחר מספר שנים של פרידה) קרה כששרנו ביחד בירושלים. בקיצור: אם יום אחד לאחר מותנו מישהו יחשוב שהסיפור שלנו מספיק מעניין כדי לעשות עליו סרט, אני מציע לו שזה יהיה מחזמר.
ובאמת, המוסיקה היא זו שהפגישה בינינו, שמרה על הקשר בינינו, והיום המוסיקה מהווה חלק חשוב ביצירה, וגם בפרנסה, של כל אחד מאתנו בנפרד ושל שנינו ביחד. את הקונספט הזה של בני זוג שעובדים ביחד לא המצאנו, כמובן. לנגד עיני עולים בני הזוג הקשישים שמנהלים את המכולת השכונתית שלנו במשך מי יודע כמה מאות שנים, או הזוג הצעיר והנמרץ שפתח לאחרונה חנות לחם אופנתית ברחוב הראשי, או לחילופין אני נזכר בכמה זוגות הוליוודיים מפורסמים, שגם משחקים יחד בסרטים וגם מאמצים ביחד ילדים מכל מיני ארצות אקזוטיות. אבל למרות שאת הקונספט לא המצאנו, אנחנו לומדים כל הזמן שהשילוב הזה בין זוגיות משותפת ועבודה משותפת מהווה החלטה בעלת השלכות לא מבוטלות והשפעה גם על הזוגיות, וגם על העבודה.

זוגיות על הבמה

במקרה הספציפי שלנו, בגלל שהעבודה המשותפת שלנו היא עבודה שבה אנחנו חשופים על במה מול קהל, שמתי לב שמעבר למורכבות של זוגיות שהיא גם סוג של שותפות עסקית, קיימת גם המורכבות של הזוגיות הפרטית והאינטימית שלנו, אל מול הפרסונה האמנותית, לעתים המוחצנת, של הזוגיות שלנו כפי שהיא נתפשת על ידי הקהל.
נניח למשל, שרבנו באותו הבוקר, האם הקהל ישים לב? הרי יש גם מסרים שעוברים בתת המודע, מסרים שהפרפורמר מעביר לקהל מבלי שהוא או הקהל יודעים על כך. יש פעמים בהן אני חש קנאה קטנה כשאני רואה זוגות חברים שלנו שלהם קריירות נפרדות לגמרי. לפעמים זה נראה לי הרבה יותר פשוט. מצד שני, לא תמיד הכי פשוט זה הכי טוב, וגם למצב שלנו יש בכל זאת כמה יתרונות.
כשלעצמי, אני אסיר תודה על כך שלבת הזוג שלי ולי יש אהבה משותפת למוסיקה ושאנו חולקים חלום משותף של יצירה ועשייה אמנותית. כאשר אני משקלל את היתרונות מול החסרונות, אני מוצא שהשותפות הזו תורמת לזוגיות שלנו, למרות המחיר שהיא לפעמים גובה מאתנו. כל מי שמופיע על במה יודע שהבמה מהווה עבור האומן סדנא מואצת במיוחד לעיבוד הרגשות והתחושות הפנימיות שלו, כך שבמובנים מסוימים עבורנו הבמה מהווה סוג של תראפיה זוגית. העבודה המשותפת והחלום המשותף גורם לנו להכיר ברבדים שונים ומגוונים ובסופו של דבר, להעצים את החברות בינינו.

מלכודות דבש

בכל זאת, יש כמה מלכודות שאפשר להיכנס אליהן בעבודה משותפת עם בן או בת הזוג, והייתי רוצה להתייחס כאן לכמה מהן, כדי לזכור ממה כדאי להיזהר. קודם כל, בכל סוג של שותפות צריך לזכור שלמרות ה"ביחד", יש לכל אחד גם את הלבד שלו. העובדה שאנחנו חיים ועובדים יחד לא אומרת שתמיד אנחנו רואים הכול עין בעין, ולא אומרת שלכל אחד אין לפעמים רצונות וחלומות משלו.
לכן, חשוב לדבר על הדברים, לוודא שהשותפות העסקית עדיין מתאימה ולא צריך לקחת אותה כמובן מאליו. שנית, לנו חשוב מאד שלצד העשייה המשותפת שלנו, לכל אחד מאתנו יהיו תחומי עשייה נוספים, בהם אנו פועלים בנפרד. במקרה שלי אני יודע שאם לא היו לי מקומות בחיים שבהם הייתי יוצר ומתפתח בנפרד מבת הזוג שלי, לא הייתי יכול ליצור איתה ביחד לאורך זמן. וטיפ שלישי ואחרון: כשחיים ביחד, מגדלים ילדים ביחד וגם עובדים ביחד, שוכחים לפעמים להקדיש זמן לזוגיות עצמה, ולכן חשוב למצוא גם זמן לצאת לבלות ביחד. כמובן, שכלל הברזל ב"דייטים" שאליהם אנחנו יוצאים ביחד הוא שלא מדברים על עבודה.
אור זוהר הוא מייסד קהילת "תפילת הלב", מורה ליהדות וקבלה, מוסיקאי ומגיש את התוכנית משקפת (עם לימור דהאן) ברדיו מהות החיים 

כתבות נוספות של אור זוהר:

קורח הנסיבות

אור זוהר ולימור דהאן מארחים את שרי אריסון בתכנית הבוקר "משקפת"

ליל שבועות: הזמנה לתיקון