גיא בניוביץ'

כמה זמן זה עוד יימשך? נתניהו. (צילום: Gettyimages)

בכל מהפכה טכנולוגית, יש את השלב החד הזה שבו החברה מתנתקת לשניים: אלה שמבינים, ואלה שלא. והם לא יבינו לעולם. הפעם הראשונה שבה נתקלתי בזה היה לפני יותר מעשור, אז ניסיתי להסביר לסבתא שלי את הקונספט של "אינטרנט". היא הביטה בי בעיניה הטובות, ולא הבינה מילה.

אבל זה לא עניין גילאי. בקריית הממשלה יושבים אנשים צעירים הרבה יותר ממנה, שהאסימון טרם נפל אצלם. אולי כי הם חושבים באמת במושגים של אסימון, ולא ענן שלא נופל אלא רק מתפשט, כל הזמן. וכל האנגלית המשובחת בעולם לא תצליח לעצור את זה:

מהפכה טכנולוגית תמיד נתפסת בתחילת הדרך כאופנה. כטרנד. כמשהו "של צעירים", אולי אפילו כמשהו שיש לגנות אותו. אבל רק אחרי כמה שנים הפער מתרחב. ומעולם לא היה הדבר מודגם בצורה יפה כל כך מאשר במה שמתרחש עכשיו סביב המחאה החברתית בארץ (וקודם לכן במחאות העממיות במזרח התיכון).

"הם אוטוטו מתקפלים", מסבירים פקידי ממשלה שחושבים ש"פייסבוק" ו"רשתות חברתיות" זו מילת באז של לוגמי מקיאטו דקדנטים. "ייגמר להם האוויר", "הם רק מעטים".

מה שניצב מאחורי המשפטים האלה, זה חוסר הבנה מוחלט של העידן התקשורתי שבו אנחנו חיים. עידן שבו אדם יכול לגייס בתוך דקות המון עצום ורב. עידן שבו הקשר בין אנשים בכלל לא עובר דרך רשתות התקשורת המסורתיות. עידן שבו יש תקשורת אדירה של רבבות רבות, שחלק ניכר מבכירי הממשל שלנו בכלל לא מכירים. טוויטר? מה זה? הקישקוש הזה של 140 תווים? זה מה שיכול לגרום לשינוי חברתי? כמילותיה של מירי רגב - תגיד לי, אתה סתום?

סתום סתום, אבל לא לחלוטין. היכולת של אנשים להתחבר ולהתאגד תוך שימוש בטכנולוגיה חדישה היא מהפכה מסעירה, שמתרחשת סביבנו כל העת. רבים מאיתנו נמצאים כל העת במאהל רוטשילד ומאהלים אחרים - בלי להיות שם פיזית. אנחנו מתחברים למחאה, לקונספט, למוטיבים שלו כל הזמן, 24 שעות ביממה.

יכול להיות שיגיע גל ביטחוני עכור וימחוק את הכל. אבל אם זה לא יקרה -- רצוי שמישהו בקריית הממשלה יירד מהרעיון של "כמה חבר'ה שמאלנים שעושים רעש", ויבין שהוא פיספס את הרכבת הטכנולוגית. אתם לא מדברים את השפה הנכונה. אתם לא חיים את זה. ובעוד אתם צופים בעייפות בערוץ הראשון הנאמן, האדמה רועדת לכם מתחת לרגליים.

לברק אובמה יש חשבון טוויטר מצליח. הוא קלט. ומנגד, בנימין נתניהו עדיין מאמין שהופעה נוצצת בטלוויזיה, מרופדת בקלישאות שמנוניות, יכולה לעשות את העבודה. נו טוב, גם העגלונים של לונדון האמינו שה"מכוניות" האלו הן שעשוע חולף. נקווה שמישהו על העגלה העצלה של ביבי כבר שומע את קול המנועים, שמגיעים מאחורה.

בלייזר אצלכם בפחות מ-20 ש"ח לחודש, לחצו כאן