זאת הייתה רק שאלה של זמן עד שהישראלים יגלו את הדוגה - תרגול יוגה משותף לכלבים ולבעליהם, שמבטיח לחזק את הגוף, וגם את הקשר בין האדם לידידו הטוב ביותר.

הטרנד שנולד בארצות הברית לפני כעשור, ובשנים האחרונות כבש את הבריטים, מתחיל לצבור תאוצה גם בישראל: אמנם עוד אין כאן מדריכים ליוגה חובבי כלבים, שהחליטו להרים את הכפפה ולהעביר בארץ אימונים קבוצתיים, אבל על חופי הים ובפארקים רואים יותר ויותר ישראלים שמתחילים לתרגל דוגה, ומדווחים שגם הכלבים מגיבים לכך בהתלהבות גדולה.

"אם לפני שנתיים מישהו היה אומר לי שאתרגל יוגה עם צ'ינה, הכלבה שלי, הייתי מתפוצצת מצחוק", אומרת הדס ירוחם, בעלת רשת חנויות האופנה "טנטי בקי" בתל אביב וברמת השרון. "באותה תקופה, ממש לא התחברתי ליוגה, ובטח לא האמנתי שהכלבה הקטנה וההיפראקטיבית שלי תתחבר לזה".

ירוחם, שהחלה לתרגל פילאטיס ויוגה, חיפשה במקביל דרך לאלף את צ'ינה כדי שתוכל לנסוע יחד איתה על האופנוע בלי לקפוץ באמצע הדרך. "חברה שגרה בניו יורק סיפרה לי על הדוגה, ואמרה ששם זה טרנד מטורף, אבל לי זה נשמע קשקוש אמריקאי, שלא אני ובטח לא הכלבה שלי נתחבר אליו. למרבה המזל, חברה שלי התעקשה לשלוח לי לינקים לסרטונים ביוטיוב של בחורה בשם ברנדה בריאן, מורה ליוגה מסיאטל. הסרטונים הציתו את סקרנותי, וכשניסיתי לתרגל יחד עם צ'ינה, הופתעתי לגלות שהיא פשוט עפה על זה".

איך מתרגלים יוגה עם כלב?

"זאת השאלה הראשונה שכולם שואלים - ואני עונה שאם צ'ינה מצליחה, אז כל הכלבים יכולים. הדוגה מתחשבת בעובדה שהשותפים שלנו לתרגול הם כלבים, וזה בסדר אם הם נובחים או מאבדים עניין במהירות. מתחילים עם מנחים פשוטים וקלים לביצוע, שבמהלכם מעסים את הכלבים ועושים יחד מתיחות".

כמה זמן לאחר שהתחלת לתרגל דוגה עם צ'ינה שמת לב לכך שהכלבה נרגעה?

"התחלתי לתרגל עם צ'ינה כמה דקות של דוגה, בכל בוקר כשאנחנו חוזרות מהסיבוב היומי. שיתוף הפעולה של הכלבה הפתיע אותי, דחף אותי לחפש עוד סרטונים שווים ביוטיוב ולנסות איתה תרגילים חדשים. קשה לי להעריך עד כמה הדוגה חיזקה את צ'ינה, כי גם לפני

הדס ירוחם: "אם צ'ינה מצליחה - כל הכלבים יכולים. בעקבות תרגול הדוגה היא נרגעה והיא יותר קשובה"

שהתחלנו לתרגל היא הייתה כלבה נמרצת בלי עודפי שומן מיותרים. אבל אחרי כמה חודשים שמתי לב לשינוי המנטלי: הכלבה נרגעה, והפכה להיות הרבה יותר קשובה. פתאום רכיבה משותפת על האופנוע שלי כבר לא נראתה לי משימה בלתי אפשרית, וצדקתי. צ'ינה הסתגלה לנסיעה על אופנוע במהירות שיא, והפכה לנוסעת מצטיינת. היום אין סיכוי שהיא תקפוץ מהאופנוע במהלך הנסיעה וגם לא ברמזורים".

מאפשרת לכלבים מתבגרים להמשיך לזוז

אבל דוגה מומלצת לא רק לכלבים עם טמפרמנט שיא, שצריכים להוריד הילוך - אלא גם לכלבים מתבגרים, שצריכים להתחיל לזוז.

לירז שהרבני, 34, בונה תוכניות לימוד ביזמות לבני נוער, גילתה את נפלאות הדוגה כשחיפשה פעילות מתונה לכלב שלה, ג'ורג' בן התשע, שבשנה שעברה החל לצלוע והפך להיות הרבה יותר אטי ופחות תזזיתי. "שמתי לב שכשאני מוציאה אותו לסיבובים בחוץ, הוא כבר לא רץ לפניי, אלא צועד לצדי ומקסימום קצת מתגלגל על הדשא. הבנתי שהכלב שלי מתבגר, ואני כבר לא יכולה לצאת לרוץ איתו בים. יוגה לכלבים נשמעה לי כמו פתרון מושלם: פעילות מתונה, שתשאיר את ג'ורג' בתנועה ותמנע ממנו להתנוון".

יש פתגם שאומר שקשה ללמד כלב זקן תעלול חדש. איך ג'ורג הסתדר עם זה?

"בקלות, וזה לא הפתיע אותי, כי הוא כלב מתמסר מאוד. בפעם הראשונה שראיתי את הסרטונים של הדוגה ביוטיוב, ידעתי מיד שג'ורג' יתחבר לזה, ולא טעיתי. אני מניחה שכמו אצל אנשים, יש כלבים שתפור עליהם לתרגל יוגה".

ואיך התרגול מועיל לו?

"כלבים בכל גיל צריכים תנועה, והדוגה מאפשרת גם לכלבים מתבגרים להמשיך לזוז. אני חושבת שהתרגילים שמבוססים על עיסוי, מתיחות והנעת מפרקים, נעימים מאוד לג'ורג', והוא גם מרגיש שאני נהנית. הכלב שלי לא צריך יותר מזה בשביל להיות מאושר".

סכנה לכלבים?

ברחבי העולם הדוגה הוא כבר סיפור הצלחה ישן. ב־2009 פרסם "הניו יורק טיימס" כתבה שקבעה את הולדת הטרנד, וסימנה את המנהיגה: ברנדה בריאן, מורה ליוגה מסיאטל, שהייתה הראשונה שפיתחה תרגול משותף לכלבים ולבעליהם, ופרסמה את הספר Barking Buddha. בעקבות ההצלחה, פתחה בריאן את בית הספר הראשון בעולם להכשרת מדריכים בדוגה, והשאר היסטוריה. הדוגה כבשה את האמריקאים, ובהמשך גם את הבריטים, שהתאהבו ביתרונות התרגול, ובהשפעותיו המרגיעות על כלבים.

הדוגה מיועדת לכלבים ואנשים מכל סוג, וגם בעלי מזג סוער וחסרי סבלנות ימצאו בה מרגוע. זאת, בזכות תרגילי נשימה שהם חלק בלתי נפרד מהתרגול (של ההולכים על שתיים), ומתיחת כל שריר ושריר בגוף (של ההולכים על שתיים ועל ארבע).

"יוגיסטים אמריקאים טענו שהדוגה היא ניסיון כושל לתפוס טרמפ על ההצלחה של היוגה - שבמקורה נועדה לחזק את הקשר בין הגוף לנפש האדם, ולא בין הכלב לבעליו"
הדוגה אינה תחליף לפעילות אירובית, שחיונית לכלבים כמו לבני אדם, אבל היא פעילות אקטיבית, שמבטיחה שלל יתרונות למי שיתמיד בתרגול. הכלבים נהנים מהפעילות המשותפת עם בעליהם, וגם מהעיסוי והמתיחות, ועם הזמן מפתחים יכולת הקשבה וריכוז. אנחנו נהנים מחיזוק הקשר עם הכלבים ועל הדרך מרוויחים את כל יתרונות היוגה - רוגע, חיזוק הגוף והגמשתו.

כאמור, הדוגה זכתה לחשיפה תקשורתית רחבה, וגם ביקורת שלילית לא איחרה להגיע - יוגיסטים אמריקאים טענו שהדוגה היא ניסיון כושל לתפוס טרמפ על ההצלחה של היוגה - שיטת תרגול עתיקת יומין, שבמקורה נועדה לחזק את הקשר בין הגוף לנפש האדם, ולא בין הכלב לבעליו. העמותה הבריטית Dog Trust מתחה ביקורת על הדוגה בטענה שתרגול ללא פיקוח מקצועי עלול להיות מסוכן לכלבים. בשונה מאנשים, כלבים לא יכולים להגיד לנו מה גבול היכולת שלהם. הם עלולים לשתף פעולה, גם עם מנחי יוגה מאתגרים מדי עבורם, שעלולים לגרום לפציעות.

לא במקום סיבוב בגינה

"אני רואה בתרגול דוגה יותר יתרונות מסכנה ממשית לפציעות", אומר מאמן הכלבים אייל קליין. "בדיוק כמו אצל ילדים, התפתחות כלבים תלויה בגירויים מבחוץ. תרגול דוגה שובר לכלב את שגרת הפעילות הקבועה, וחושף אותו לאתגרים חדשים. זה אף פעם לא מזיק".

מאמן הכלבים יואב גורן מפרגן לדוגה, בעיקר בגלל תרומתה לחיזוק הקשר בין הכלב לבעליו, אך מקפיד לציין שהיא לא יכולה לשמש תחליף לסיבוב בשכונה או ריצה בים. "כלבים צריכים לשחרר אנרגיה, וחשוב להבין את זה. 50% מההצלחה של קליטת כלב בבית חדש, תלויים בהוצאת אנרגיה. כלב שמשחרר אנרגיה בחוץ, יהיה הרבה יותר רגוע בבית.

"המינימום שכלבים צריכים זה שני סיבובים קצרים, של 20-15 דקות בבוקר ובערב, ואחר הצהריים טיול קצת יותר ארוך, של כחצי שעה. דוגה יכול לבוא בנוסף לטיול היומי, לא במקומו, ואני בהחלט רואה איך כלבים יכולים ליהנות ולהיתרם מדוגה, כמו מכל פעילות משותפת עם הבעלים, שמעניקה להם תשומת לב מיוחדת ועניין".