מה עולה לך בראש כשמבקשים ממך לתאר את האישה המושלמת? נראה שרוב האנשים ידבקו בגרסה ההוליוודית של רזה, גבוהה, שזופה ואיך לא - בלונדינית. אך למרות מודל היופי האוניברסאלי שמשתקף אלינו מכל עבר: החל מדמותה האייקונית של מרילין מונרו ועד מודל היופי עם הגוונים הקליפורניים של בר רפאלי, נראה שדווקא הברונטיות הן הזוכות הגדולות של תחרויות יופי, לפחות בישראל.

>> לעוד עדכונים חמים על מלכות היופי, לחצו כאן

עטור מצחך זהב שחור

מלכת היופי הראשונה של ישראל, מרים ירון, הוכתרה בשנת 1950 ועשתה היסטוריה של ממש בעולם הביוטי והאופנה של המדינה בחיתוליה. רפרוף מהיר על הזוכות בשנותיה הראשונות של המדינה מצביע על כך שעיקר הזוכות נולדו במקומות שונים ומגוונים על גבי הגלובוס: ירון היתה ילידת גרמניה, חבצלת דרור, הזוכה של שנת 1954, נולדה באוסטריה ואביבה פאר (54') ועטרה ברזילי (57') היו ילידות רומניה. על אף הגיוון התרבותי והמודלים השונים ליופי, רוב הזוכות בעשור הראשון לקיומה של מדינת ישראל התהדרו בחיוך בהיר, שיניים צחורות, ואיך לא: רעמה ברונטית מעוצבת בקפידה וראויה לליידי יהודיה ישראלית רמה במעלה.

כיצד ניתן להסביר את המראה האחיד לכאורה בו התהדרו הזוכות באותה תקופה? ובכן, על אף שהמדינה עוד פזלה ימינה ושמאלה למדינות אירופה וארה"ב על מנת לקבל מודלים ליופי נשי כפי שהתהדרו בהם שערי הז'ורנאלים, נראה כי ישראל רצתה לסמן את מקומה על מפת היופי העולמית. מותג יופי ישראלי וצברי החל להיבנות בתחרות מלכת היופי יחד עם הארץ, והבלונדיניות מצועפות העיניים שהגיעו לארץ נדחקו לשולי התחרות.

המלכה של כולנו

מי שיטען כי יש אבטיפוס שלפיו זוכות נערות צעירות בכתר, כנראה אינו מודע לסוד קסמו של הפורמט. הזוכה נקבעת על פי פרמטרים רבים, החל מיופייה, גובהה ומבנה גופה של המועמדת, ועד הערך המוסף אותו היא מציעה לאומה בתור הנבחרת הטריה של התחרות. בשנים האחרונות, נראה כי גורם האישיות, הרקע האישי והכריזמה הבימתית הם אלו שהטו את הכף לטובת המנצחות הגדולות של התחרות. כך למשל מור ממן סחפה את האומה עם המוטיבציה הרבה שהפגינה כשהורידה בצעירותה עשרות קילוגרמים ושינתה את מסלול חייה מקצה אל קצה: מילדה שקטה המתביישת בגופה ועד מלכת יופי עם ראש מורם.

טיטי איינאו היא עוד דוגמא קלאסית וחלוצית בהיסטוריה של התחרות, משום שמלבד היותה מלכת היופי האתיופית הראשונה, טיטי זכורה לציבור הרחב כאישה אמיצה וחזקה אשר גברה על נסיבות חיים לא פשוטות, קראה תיגר על סטיגמות בחברה הישראלית ואף שירתה בצבא בתור קצינה.

על אף השתתפות של מועמדות בלונדיניות רבות בתחרות מדי שנה, נראה כי לאורך השנים הכתר הונח בעיקר על ראשים ברונטיים, והעניק איזושהי חותמת תקן של אופי פלפלי לכהות השיער באופן המעניק להן יתרון על פני הבלונדיניות בעלות היופי הקלאסי.

אגב, סקירה מעמיקה של זוכות מיס יוניברס בעשור האחרון, מגלה אמת מפתיעה - אף אחת מהנשים שזכו לא הייתה בלונדינית. הזוכות הלטיניות מככבות בתור הזוכות הגדולות בעשור האחרון, כשרובן בעלות מראה אקזוטי ולוהט כמו פאולינה וגה, ומגיעות בעיקר מוונצואלה, קולומביה, מקסיקו ואפילו אנגולה. אך אין שום שערה בלונדינית מתחת לכתר הכבד בעשור האחרון. מחדל, או שמא אנו נחשפים לשינוי של ממש בתפיסת היופי המסורתי?

הברונטיות שולטות! מיס יוניברס פאולינה וגה (צילום: ריצרד סלייר)
הברונטיות שולטות! מיס יוניברס פאולינה וגה (צילום: ריצרד סלייר)

זה השלב שבוודאי תקפצו ותטענו: "רגע רגע, אני זוכר בבירור מספר מלכות בלונדיניות בתחרות". ובכן, זו תהיה אמת לאמיתה. למעשה, שעתו היפה ביותר של שיערן הזהוב של המועמדות היה במהלך שנות ה-90. מודל היופי הישראלי הלך והתעצב בהתאם לשילוב אוכלוסיות ממזרח אירופה בעליות ארצה, וזכינו לראות יותר ויותר מועמדות בעלות לוק אירופאי וארץ לידה אקזוטית וקרה, כגון הזוכה של שנת 1990, איבונה קרוגליאק שנולדה בלטביה, יאנה חודריקר שזכתה בשנת 93' לאחר שעלתה מאוקריאנה, ובל נשכח את הפלטינה של זוכת 95', יאנה קלמן, שהפכה את הלוק הסבירי לשיקי בארצנו המיוזעת. נראה כי מודל היופי שהתעצב בתחרות מלכת היופי, ידע להשתנות ולשקף תמיד את רוח התקופה.

הבלונדיניות שלטו בשנות ה-90. יאנה קלמן
הבלונדיניות שלטו בשנות ה-90. יאנה קלמן

גם בשנים האחרונות זכינו להבלחה של יופי בלונדיני בתור מלכות יופי, כשאחת מהבולטות מביניהן הינה לירון כוהנר שהצליחה לשדרג את מעמדה למנחת טלוויזיה ולמספר מערכות יחסים זוגיות מתוקשרות עם האקס נתן גושן והנוכחי הלוהט, גיא גיאור (עוד דוגמה ליופי בלונדיני, אגב).

גם שביט ויזל, הקיבוצניקית שסחפה את חבר השופטים של שנות האלפיים היא מהבלונדיניות הבולטות מהתקופה האחרונה, ובל נשכח את המלכה האם, אילנית לוי, הזוכה מ-2001 שאמנם הוכתרה כשלראשה גוון דבש לא ברור (בלונדינית טבעית היא לא), אך הינה אחת מהזוכות הבולטות ביותר בתחרות והפכה לעמוד תווך בתעשיית הבידור והאופנה המקומית. ה-BFF הצמוד שלה, מיקי בוגנים, משלב אותה באופן תדיר בקמפיינים הרבים שלו, ושכלל לה את הבלונד מספר פעמיים מאז ההכתרה המיתולוגית בתחילת המאה.

אז מה השורה התחתונה? האם כדאי למועמדות הבלונדיניות של השנה לרוץ למספרה הקרובה ולהמיר עצמן לברונטיות מפולפלות כמו סיוון קליין או גל גדות, שפיתחו קריירה מדהימה בארץ ובעולם? לדעתינו, אין סיבה של ממש לרוץ ולשפוך את מי החמצן. על אף שסטטיסטית הברונטיות הן הזוכות הגדולות בתחרות ההכתרה הגדולה, פעם אחר פעם נוכחנו כי מועמדת טובה היא לא בהכרח זו עם היופי הקלאסי, אלא דווקא זו עם הזווית הרעננה על החיים, שהצליחה לגבור על מכשולם רבים בחייה האישיים ועדיין להיראות פאביולס.

כי יופי אמיתי, כזה הראוי למלכה של ממש, מתחיל דווקא מבפנים ומקרין החוצה. יהא צבע שיערה אשר יהא.

_______________________________________________________________________

עוד במלכות היופי:

  • כך תאבזרי שמלת ערב ותהפכי למלכת הלילה