יום אחד גילתה מרינה רפאל שאת משבר גיל 40 עובר בעלה עם סוד גדול. איך בדיוק היא גילתה - את זה היא לא תגלה לנו גם תחת עינויים, אבל היא זוכרת היטב את התגובה הראשונה שלה: גיחוך גדול ואחריו מבוכה. בהמשך הדברים פחות הצחיקו אותה, בעיקר כשהבינה כי בעלה דרור רפאל, חצי מצמד שדרני הרדיו "שי ודרור" (103FM), התאהב בגבר צעיר, אחרי מעל עשור כנשוי בורגני מהוגן.

את הטלנובלה הזו עברו הרפאלים לפני שלוש שנים, והצליחו לדחוס לתוכה אפילו קאמבק בן חצי שנה שלא צלח.

בשנה האחרונה הם תיעדו את המשבר המשפחתי בתוכנית "מחוברים+" ב־HOT3 (העונה נגמרה, אבל הפרקים זמינים ב־HOT VOD), ואולי קיוו לגאולה.

הגאולה, אגב, לא הגיעה, ולמרינה אין תשובות בשבילכם. האם היא תתגרש בסופו של דבר מבעלה? האם היא מחכה שיחזור לחיקה לאחר שהודה שניהל קשר בן שנה וחצי עם יובל, סטודנט לפיזיקה ומדעי המחשב מהטכניון, ובריאיון סיפר גם על קשר קצר שניהל עם בחורה אחרת?

האם היא תגלה יכולת הכלה אינסופית, מבלי לבקש ממנו להחליט? כרגע היא לא מבקשת כלום.

יש מי שרואים בה אישה חכמה שיודעת להתנהל נכון במצבי משבר. אחרים משוכנעים שמדובר באישה בהכחשה, שמאוהבת עדיין בגבר שאיתו התחתנה, וטרם הפנימה את הגבר החדש שהפך להיות. כך או כך, אי אפשר שלא להתרשם מקשיחותה ומאישיותה הרציונלית.

חשבתי שסתם מרכלים

מרינה רפאל, אם לשניים (אופק בן 13, עינב בן 9) חגגה לאחרונה 40. אנחנו נפגשות לא רחוק ממקום עבודתה . בחוץ קור מקפיא, בבית הקפה רעש מחריש אוזניים. רפאל מדליקה סיגריה וחוזרת שלוש שנים אחורה. "באותה תקופה דרור לא סיפר לי מה עובר עליו, נודע לי לבד, לא משנה איך, ובזמנו כעסתי והתאכזבתי מאוד".

"אנחנו מכירים 20 שנה, והרגשתי שאני כבר לא מכירה את הבן אדם. כל סדרי העדיפויות שלו השתנו. כל הערכים. כל מה שעשינו ביחד. הרגשתי שיש מגדל גבוה שבנינו ביחד, ופתאום הכל מתמוטט, שאלתי את עצמי למה זה מגיע לי, להיות אחרונה לדעת. אמרתי לו ' אני החברה היחידה שלך בעולם. אני אדם פתוח וליברלי ואני אקבל הכל, אבל אני רוצה לדעת ממך".

איך הגבת כשנודע לך לראשונה על הרומן שלו עם בחור?

"חשבתי שזה לא מציאותי, שסתם מרכלים עליו, ושאני לא צריכה לקחת ברצינות את כל מה שאני שומעת. החלטתי לוודא מול דרור, אבל הוא היה בחו"ל וחיכיתי שיחזור. דיברתי בינתיים עם חברה טובה. כשהוא חזר מחו"ל, לא קיבלתי תשובות. הוא החליט לא לשתף אותי, שהה לבד בתוך הבלבול שלו ולא רצה לדבר".

"היום, אחרי שעברו השנים, וכל אחד מאיתנו עבר תהליך, אני מבינה שלא יכולתי לחפש רציונל אצל אדם שעובר כזה תהליך עם עצמו. הוא שכר דירה ברמת גן ועזב את הבית. לפעמים בריא לקחת מרחק אחד מהשני כדי להבין מה אתה מאבד, מה המחיר שאתה משלם בפרידה הזו. הרי הכי פשוט לפרק בית. לחתוך זה לוקח דקה וחצי. הקושי הוא דווקא לשמר את הקיים ולהיות חברים, למרות הכל. שמתי את האגו שלי רגע בצד, והבנתי שיש פה היסטוריה משותפת ארוכה, דברים שנבנו ביחד בעבודה קשה ושותפות מלאה, ושיהיה לפרידה שלנו מחיר. אנשים לא מבינים את זה, לרוב מה שמניע אותם זה ה'אני' והאגו שנפגע, וקשה להם".

ולכן קיבלת את דרור בחזרה הביתה, אחרי שנה וחצי של רומן עם יובל.

"כשדרור רצה לחזור הביתה הלכנו לטיפול זוגי, והוא עזב את הדירה השכורה, אבל בסוף הוא שוב עזב את הבית. הטיפול לא היה מועיל, כי דרור לא היה בשל לטיפול, למרות שהייתה לנו מטפלת רגישה וטובה. הוא שכר דירה שבה הוא גר עד היום".

בשביל מה מה הייתם צריכים את החשיפה בטלוויזיה?

"'מחוברים' היה פרויקט זמני, ואשמח אם בעקבות התוכנית אוכל לתרום לאנשים שמתמודדים עם משברים דומים. מבחינתי הסיפור של דרור ישב על המדף, כמו שסופר כותב משהו וזה יושב במגירה. דרור הוא אמן. הוא היה צריך להוציא את הסיפור, וחשוב היה להוציא אותו. חוץ מזה, הוא אדם מפורסם, ולכן בשלב כזה או אחר זה היה מתפרסם, והיה עדיף שהוא יספר את הכל ממקום של שליטה, ולא לתת לרכלן כזה או אחר לסכם את העניין בדקה וחצי של כותרת צהובה".

"הסיבה השנייה שבגללה עשינו את התוכנית, היא שזה חלק מהתהליך שאנחנו עוברים בהתמודדות עם המשבר, מין טיפול משפחתי שעשה הרבה טוב לארבעתנו. נהיינו מלוכדים מאוד".

"אגיד את זה כך: יש את המשבר הקלאסי; הלכת, עשית מה שעשית ויאללה, מחר בבוקר אנחנו ברבנות והכל נגמר. המחיר של פתרון כזה הוא הסבל של הילדים. זה לוז-לוז סיטואיישן. ארבעתנו יוצאים מופסדים. אני החלטתי לשים רגע בצד את העלבונות, ואמרתי 'יש פה ארבעה אנשים בסיפור, כולם יכולים לסבול או להרוויח ממנו'. אם עכשיו הייתי גרושה עם שני ילדים, יושבת בבית לבד, לא יודעת מה יכול היה לקרות".

היה רגע שבו שקלת ברצינות להתגרש?

"לא. היו לי רגעי כעס ואכזבה. המשבר של דרור פגע בי, ויכול להיות שפרידה הייתה אצלי במחשבה, בחלק האחורי של המוח, אבל אני רוצה לדעת שניסיתי הכל לפני שהחלטתי להתגרש".

ההחלטה של הרפאלים לערב את הילדים בתוכנית עוררה לא מעט ביקורת, ואולי בצדק. מרינה משוכנעת שלא נותרה בילדיה שום שריטה.

"הילדים היו מוכנים לחשיפה הזו", היא מתעקשת, "מה שמשאיר שריטות זה כשאתה מרגיש שמסתירים ממך משהו, כשאתה לא חלק מהסיפור. אין אצלי דבר כזה בבית. הילדים שלנו יודעים הכל, הם חלק מהמשפחה, יש להם מה להגיד ודעתם מתקבלת. הבית שלנו דמוקרטי ובעיניי, אם את מגדלת את הילדים שלך כשהם לא מרגישים מנותקים, לא תהיה להם שום שריטה".

איך הם הגיבו לכל הסיפור?

"הם גדלים בבית פתוח, הכל על השולחן, ולכן היה להם הרבה יותר קל להתמודד. עם אופק, הבן הבכור שלנו, דרור דיבר המון והשיחות קירבו אותם מאוד זה לזה. אופק בגיל ההתבגרות, גיל לא פשוט, והשאלה אם ילדים בבית הספר יקניטו אותו הייתה הדאגה היחידה שלנו. הופתענו לגלות שהדור של הילדים יותר פתוח וליברלי מאיתנו. כל יום היינו דואגים לשאול אותם אם מישהו אמר משהו, שאל או הקניט, ועד היום איש לא אמר להם כלום. אופק הוא ילד חזק שיודע להתמודד עם מצבים. כתבה פה או רכילות שם לא הצליחו להזיז לו, כל עוד השגרה שלו נשמרה. הוא הולך לבית הספר, לחברים ולחוגים, וזה מה שחשוב".

איזה תגובות קיבלתם מהסביבה?

"החברים היו בשוק, אבל גם נטולי שיפוטיות, ואמרו שהם כאן בשבילנו כדי לתת כתף. דרור נפגש עם אבא שלו ועם אחיו ואחותו בבית קפה. הוא הכין אותם לכל מה שהוא עומד לעשות. הם לא התחברו לז'אנר הזה של להוציא דברים החוצה ולחשוף. ובאשר לי, ההורים שלי רצו לצפות בסדרה כמו צופים מן השורה. זה נהרס עם כל הכותרות שפורסמו על היציאה של דרור מהארון, יום לפני שידור הפרק הראשון".

לא אהבת את זה.

"בטח שלא. הרגשתי שאחרי כל מה שעבדתי בשבילו כל כך קשה במשך שנה שלמה, כשסיפרנו את הסיפור ברגישות ובשליטה על איך יסופר, מישהו בא ומסכם בכותרת צהובה של מילה וחצי 'יוצא מהארון', 'פירק את המשפחה'. לא חשבתי שזה פייר. מי אתם שתסכמו את החיים שלי בשורה וחצי?".

בדיעבד, היו נורות אזהרה למשבר המתקרב?

"שום דבר. כלום. או שאני תמימה ולא חשתי את זה במשך 20 שנה שאנחנו יחד, אבל לא נראה לי. יש לי אינטואיציות חזקות מאוד דווקא, ובטח מול דרור, שאני מכירה טוב כל כך. הכל הגיע אליי בבום, ולכן התגובה הראשונית שלי הייתה לגחך - כאילו, מה זה השטויות האלה? מה הקשר של הדבר הזה לחיים שלי? דרור הוא בן הזוג שלי, מי אתם שתערערו את זה אצלי?"

הייתי בודדה

בתקופה האחרונה נהנית מרינה מהשקט שאחרי הסערה. "היום אני בטיפול, וזה מצוין. באמצע המשבר לא הלכתי לדבר עם אף אחד. אני משערת שאם הייתי הולכת לטיפול מוקדם יותר, זה היה עוזר, אבל לא הלכתי ואין מה לחפור בזה. ההתמודדות הכי קשה הייתה עם הבדידות. לא היה לי עם מי לחלוק. זו הייתה הבחירה שלי".

את בשלה לקבל אותו בחזרה הביתה?

"דרור הישן כבר לא יחזור הביתה. הקשר בינינו הוא משהו שצריך לנסח ביחד, חוזה שיתאים לשני הצדדים עם כל הנתונים החדשים שיש בהסכם. אנחנו לא מתיימרים להיות סרט אמריקאי עם הפי אנד וגם לא טלנובלה עם בכי. החיים מורכבים, ואין פתרונות קסם למצב שלנו".

אפשר לחזור לזוגיות טובה אחרי משבר כזה?

"אין לי ספק שכן. זה לא יהיה תהליך של יום או יומיים, אבל זה יכול לקרות. זה הכי טבעי והגיוני שבמקום לחפש קשר בחוץ, תלך אל מה שיש לך בבית. כל זוגיות יכולה לעבור טלטלה ומשבר, אבל קל יותר לחזור למקום שתמיד היה בטוח. אני חברה של דרור – שותפה מלאה להכל, מכירה אותו הכי טוב בעולם הזה. אני מרגישה שאחרי שדרור עבר את מה שעבר, אני היחידה שיודעת 'לאכול' אותו ולהכיל אותו. אני לא רואה סיבה לחפש בחוץ, אם טוב לך, וזו מבחינתי הנוסחה שעובדת. הרי בזוגיות, כשטוב לך, אתה לא מסתכל ימינה או שמאלה. אין לך סיבה. את מבינה כבר שלא מדברות אליי כל ההחלטות האמוציונליות שאנשים מקבלים על סמך מצב הרוח שהם קמו איתו בבוקר".