ילדה אחת מבאר שבע הצליחה לטלטל אותנו. כשכתבה לנו, למערכת "לאשה", שהיא יודעת שאביה חולה סוכרת וזקוק לארבע זריקות אינסולין ביום, שהיא מבינה כמה קשה להוריה להאכיל אותה ואת חמשת אחיה הגדולים, אבל שהיא רוצה, כל כך רוצה, מסיבת בת מצווה כמו לכולן - נכמר לנו הלב.

במכתב היפה ששלחה אלינו סיפרה שרק לפני חצי שנה הייתה חגיגה כזו לבת אחותה, שלומדת איתה באותה כיתה, ומאז רק על זה היא חושבת. בקושי אוכלת, מתקשה להתרכז בלימודים, חולמת רק להיות כמו שאר בנות גילה, שחוגגות השנה בת מצווה.

>>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

>>> חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG צפו בתמונות מאחורי הקלעים של הפקת הגיליון החדש, וקבלו הצצה לגיליונות הבאים

למה, בעצם, שאלנו את עצמנו, שגם לה לא יהיה? למה שלא תהיה גם לה שמלה יפה, וכתר בשיער, וחגיגה עם די־ג'יי וצלם ומנחה שיצחיק את כולם? - ובסופו של דבר, זה באמת קרה. הייתה חגיגה עם תקליטן, צלם ומנחה, שלושתם מתנדבים שבאו במיוחד מנתניה, באה גם מאפרת מתנדבת מנצר סירני, והגיעו תרומות מבעלי ציוד הגברה ממושב נבטים וגם ממעצב שיער ומבעל אולם אירועים בבאר שבע. כולם התגייסו וכולם שמחו לעזור.

כי הרי אין סיבה שחלום כזה של ילד לא יתגשם. כל מה שצריך זה רק לספר עליו לאנשים עם רצון לעזור ונכונות להתנדב - ובדרך כלל הוא הופך למציאות. רוצים גם אתם לסייע? הרי לכם עשר אפשרויות.

1. רוצים לחגוג יום הולדת לילדים שהוריהם מתמודדים עם מצוקה כלכלית?

זה בדיוק מה שעושים מתנדבי "מלאכי יום הולדת"

(www.birthday-angels.org)

מה המטרה?

לשמח ילד יום הולדת, ולחסוך להוריו הוצאה של מאות ואלפי שקלים, שנדרשים ממי ששוכר מפעילים מקצועיים, משקיע בעוגת יום הולדת חגיגית ומממן כיבוד ושתייה לחברים.

איך?

רותי סובל לוטנברג, מנהלת העמותה, דאגה להכין ערכת יום הולדת הכוללת משחקים, קישוטים ופרסים למשתתפים. באתר העמותה אפשר גם לצפות בסרטוני הדרכה, המלמדים איך להעמיד במרכז המסיבה את הילד שחוגג יום הולדת.

איזה מתנדבים צריכים שם?

בעיקר אנשים שיכולים לקבל את ערכת יום ההולדת ולהפעיל מסיבה עם קבוצת ילדים מגיל הגן ועד כיתה ו'. צריך גם מתנדבים שמוכנים להכין או לתרום עוגה וגם כאלה שמוכנים לדאוג לכיבוד.

צריך להתחייב?

לא. המתנדבים מוסרים את פרטיהם, וכשצריך לסייע בעריכת מסיבה באזור מגוריהם, מתקשרים ושואלים אותם אם הם יכולים לעזור במקום ובתאריך המבוקש. מי שמתנדב להפעלה יקבל את ערכת יום ההולדת בדואר, מראש, וגם את התאריך, השעה והכתובת של המסיבה. מתנדבי הכיבוד יקבלו את המידע על מספר המשתתפים, גילם, העדפותיהם וכמובן גם את הזמן והמקום שבו תיערך המסיבה.

2. רוצים לעזור לילדים בעלי מוגבלות שכלית לבלות עם בני גילם?

זה בדיוק מה שעושים מתנדבי תנועת "גיבורים קטנים"

(www.giborimktanim.co.il).

מה המטרה?

תנועת "גיבורים קטנים", שהוקמה על ידי ד"ר יריב וינצר, פועלת כבר 13 שנים כדי לקרב אותנו אל האדם החריג. אין בה עובדים בשכר, ו־700 המתנדבים הפועלים בה מסייעים לכ־2,500 ילדים ומתבגרים (בני 6 עד 25) המוגדרים כבעלי מוגבלות שכלית, להשתלב בפעילויות שונות שאופייניות לבני גילם.

איך?

הם מוציאים את הילדים לטיולי ג'יפים, למשחקי כדורגל וכדורסל, לימי כיף ולחגיגות לכבוד חגי ישראל, וגם מקשרים בין תלמידי 25 בתי ספר לחינוך מיוחד, המוגדרים כמוגבלים בשכלם, ובין בני גילם, בעזרת פעילויות משותפות.

איזה מתנדבים מחפשים שם?

כאלה שנוהגים ברכב 4X4 ויכולים לצאת עם הילדים לטיולי שטח. יש צורך גם בבעלי אוטובוסים ומיניבוסים שיכולים להסיע ילדים לטיולים, למסיבות או לטקס בר מצווה בכותל. צריך גם חובבי ספורט שמוכנים לקחת את הילדים למשחקי כדורגל או כדורסל (יש קבוצות ספורט שמזמינות את הילדים למשחקים, אבל צריך מתנדבים שייקחו אותם למגרש וגם יבלו איתם שם במשך כמה שעות). בתנועה ישמחו לקבל פניות גם ממתנדבים שמתמחים בתחומים כמו איפור, עיצוב שיער או קוסמטיקה וטיפוח ורוצים להעניק אושר וחוויה נעימה לילדים.

בעמותה מחפשים גם מתנדבים שמעוניינים להיות אנשי קשר, במיוחד באזור הצפון (טבריה, קריית שמונה, עכו, חיפה ועוד), כאלה שרוצים לסייע בחיבור של בית ספר מיוחד לבית ספר רגיל הסמוך אליו. המטרה היא ליצור הזדמנויות שבהן ילדים מאותה שכונה או מאותו יישוב יוכלו לבלות וליהנות יחד.

צריך להתחייב?

ב"גיבורים קטנים" מתאימים לכל מתנדב את הפעילות הנכונה לו בהתאם לכמות הזמן שהוא רוצה לתרום ולתדירות הפעילות שמתאימה לו. יש צורך במתנדבים שמעוניינים ויכולים להתחייב לפגישה שבועית אבל צריך גם כאלה שרוצים להתנדב רק כמה שעות בשנה.

3. רוצים לסייע לילדים להתקדם ולהצליח?

זה בדיוק מה שעושים ברשת בתי הנוער "קדימה" של עמותת "לשובע"

(www.lasova.org.il)

מה המטרה?

לעזור לילדים מראשית בית הספר היסודי ועד לסיום התיכון להתקדם בלימודים ולהתפתח על ידי עזרה בשיעורי בית, הפעלת חוגי העשרה וסדנאות וגם הקראת סיפורים.

איך?

מיד בתום הלימודים בבית הספר הילדים מגיעים אל 19 בתי הנוער שכבר פועלים ברחבי הארץ. הם מקבלים במקום ארוחת צהריים וארוחת ערב מזינה, חמישה ימים בשבוע, ונהנים משפע של פעילויות מעשירות עד שעות הערב. הפעילות בבתי הנוער, בהם שוהים כבר 950 ילדים, מבוצעת בעיקר על ידי המתנדבים.

איזה מתנדבים מחפשים שם?

כאלה שיכולים לעזור בהכנת שיעורים או לפתוח חוג לתיאטרון או לכדורגל, לקפוארה או לטיסנאות, למשל. אנשים שרוצים להרחיב לילדים את האופקים, להקשיב ובעיקר לספק להם סביבה בטוחה, יציבה, אכפתית ומקדמת. והכי חשוב - אנשים שיכולים לשמש דוגמה אישית ולמנוע נשירה של הילדים מבית הספר.

צריך להתחייב?

כן. נדרשת התנדבות של לפחות פעם בשבוע, לשעה וחצי עד שעתיים. אפשר, כמובן, להתנדב גם יותר.

  • מעוניינים להתנדב? צרו קשר עם עדי פפו, מנהלת קשרי הקהילה, טל' 050-8292970.

4. רוצים להיות אחות בוגרת או אח בוגר לילדים שגדלים עם הורה אחד בלבד?

זה בדיוק מה שעושים בעמותת "אח בוגר, אחות בוגרת - ישראל"

(www.bigbrothers.org.il), הסניף המקומי של עמותה בינלאומית הפועלת כבר מאה שנה.

מה המטרה?

להיות חבר/חונך וליצור קשר של תמיכה והעצמה עם ילד שגדל עם הורה יחיד, בדרך כלל אמא.

איך?

לשהות יחד שעתיים בשבוע, לשחק, לטייל, לצפות בסרט או לעסוק בתחביב משותף. חשוב לדעת שכל מתנדב עובר תהליך של גיוס, מיון והשמה, משתתף בפגישות קבוצתיות ואישיות ומקבל הדרכה, תמיכה וליווי מקצועי. נוסף לפגישה השבועית יש גם ימי עיון וימי כיף ל"אחים הבוגרים" ולילדים, שהעמותה עורכת במהלך השנה.

איזה מתנדבים צריכים שם?

אנשים בני 18 עד 60, כאלה שמוכנים לקשר ארוך טווח עם ילדים מגיל שש ועד גיל 18.

כדאי לדעת שמחקרים שבדקו את השפעת הקשר הזה על הילדים הראו שיפור ניכר בהתנהלות החברתית והאקדמית שלהם. נמצא גם שיפור משמעותי במצבם הכלכלי של בוגרים שקיבלו בצעירותם אחות בוגרת או אח בוגר ונהנו מקשר ארוך טווח עם מבוגר אחראי ואכפתי.

צריך להתחייב?

כן. לפגישה שבועית, בזמן שנוח לכם, שנמשכת לפחות שעתיים.

5. רוצים לשמח ילדים שמתמודדים עם מחלת הסרטן?

זה בדיוק מה שעושים בעמותת "חיים"

(www.hayim.org.il).

מה המטרה?

להקל על ילדים שמאושפזים במחלקות אונקולוגיות בבתי חולים ברחבי הארץ.

איך?

באים לביקור שבמהלכו מספרים לילדים סיפורים, עושים איתם עבודות יצירה או משתפים אותם בהפעלות מהנות.

איזה מתנדבים צריכים שם?

מספרי סיפורים דוברי עברית, אנגלית, ערבית או רוסית. מדריכי אמנות שיכולים ללמד את הילדים לצייר ולרשום, לפסל או לנגן. גם מי שרוצה לסייע מאחורי הקלעים יכול לעשות זאת. יש הרבה עבודה משרדית ולוגיסטית שמתנדבים כאלה יכולים לבצע.

צריך להתחייב?

לא. רק להודיע מתי רוצים להגיע ולכמה זמן.

  • מעוניינים להתנדב? כתבו לרכז המתנדבים רון כפיר, ron@hayim.org.il

6. רוצים לשמח ילדים שמתמודדים עם עיוורון ואובדן ראייה (שלהם או של הוריהם)?

זה בדיוק מה שעושים בעמותת "עלה"

(www.alehblind.org.il)

מה המטרה?

לפתח קשר חברתי יציב ומספק עם ילדים שמתמודדים עם אובדן ראייה או עיוורון, או כאלה שהוריהם כבדי ראייה או עיוורים.

איך?

בפגישה שבועית, שבה מקריאים סיפור, יוצאים לטיול, משחקים בחוץ ואפילו מבלים יחד בקניון.

איזה מתנדבים צריכים שם?

אוהבי ילדים, ששמחים לספר סיפורים, ליצור יצירות וגם לצאת ולבלות איתם מחוץ לבית.

צריך להתחייב?

כן. לשעתיים בשבוע, לפחות.

  • מעוניינים להתנדב? התקשרו לרכז הפרויקטים משה משרקי, טל' 050-7679208.

7. רוצים לעזור לילדים בני שלוש עד שבע ממשפחות שמתמודדות עם קשיים כלכליים ואחרים?

זה בדיוק מה שעושים בעשרת הסניפים של "בית חם", הפועלים מנתניה ועד יבנה ומופעלים על ידי אגודת "יד ביד"

(www.yadbeyad.org.il)

מה המטרה?

לעצור את השפעותיה ארוכות הטווח של המצוקה, כשעדיין ניתן להשפיע ולעזור לילדים.

איך?

בעזרת הרבה חום ואהבה, ארוחות חמות ומזינות שמכינים באותו יום, שפע של רוגע ובעיקר קשב לצרכים המגוונים של הפעוט, הזקוק למקום בטוח שבו יש מבוגרים שיכולים לספק לו גירויים מסוגים שונים, העשרה והכוונה.

איזה מתנדבים צריכים שם?

אוהבי ילדים שיודעים להקשיב, יכולים לסייע להם לרכוש מיומנויות וכישורי למידה שיכינו אותם לבית הספר, ומסוגלים להדריך ילדים לוותר, לעזור זה לזה ולתקשר זה עם זה בהנאה ולא באלימות. מבוגרים שיודעים לספר סיפור וגם להשתובב ולשחק, ללמד מה אפשר לעשות במחשב וגם להעשיר את עולמם של הקטנטנים בתחומים כמו אמנות, תנועה ומוזיקה.

צריך להתחייב?

כן. לשעה עד שעה וחצי, פעם בשבוע לפחות. אפשר כמובן לבלות עם הילדים גם יותר.

  • מעוניינים להתנדב? כתבו לרכזת המתנדבים לירון סלומון, yadbyd@zahav.net.il

8. רוצים להסיע לטיפולים ילדים חולים שלהוריהם אין מכונית? מעוניינים לעזור לאחים הבריאים שלהם להתמודד עם המצב וליהנות מקצת יותר תשומת לב?

זה בדיוק מה שעושים בעמותת "אור מנחם - אור לילדים החולים"

(www.or-menachem.com)

מה המטרה?

לחסוך את המחיר היקר של מוניות להורים של ילד חולה מאוד, שזקוק לטיפולים שגרתיים בבית החולים ולא יכול לנסוע באוטובוס או במונית שירות.

איך?

אנשי העמותה מתקשרים לבעלי מכוניות מתנדבים ומבררים האם יוכלו להסיע את הילד החולה והוריו ביום ובשעה שידועים מראש.

איזה מתנדבים צריכים שם?

בעלי רישיון נהיגה ומכונית. כאלה שיכולים לשלב נסיעה לבית החולים (הלוך וחזור לאחר שהילד מקבל את הטיפול) בלוח הזמנים שלהם.

אם אין לכם מכונית או רישיון נהיגה, כדאי שתדעו שבעמותה צריכים גם מתנדבים שמוכנים לתמוך במשפחה שמתמודדת עם ילד חולה. המטרה העיקרית היא לבלות עם האחים הבריאים של הילדים החולים ולהעניק להם את תשומת הלב שכל כך חסרה להם בזמן שהמשפחה מתמקדת בצרכים ובקשיים של ילדה החולה.

צריך להתחייב?

כשמתנדבים להסיע, מתחייבים להביא את הילד ואת משפחתו לטיפול ביום ובשעה מסוימת, וגם להחזירם הביתה לאחר הטיפול. במקרים רבים מתנדבים כאלה מגיעים שוב ושוב לבית המשפחה ומתפתח קשר חם, כזה שמאפשר גם לקחת מדי פעם את הילדים הבריאים של המשפחה לבילוי מהנה.

גם מתנדבים שאינם נוהגים יכולים להגיע לבית של משפחה כזו לביקור שאינו קשור בהסעות. כשנוצר קשר עם בני המשפחה, אפשר גם לצאת מדי פעם עם הילדים הבריאים לפעילות מהנה, כמו טיול, או יציאה להצגה/סרט.

  • מעוניינים להתנדב? התקשרו למנהל העמותה חגי שוורץ, טל' 052-8337890.

9. רוצים לספק מסגרת לילדי פליטים?

זה בדיוק מה שעושים ב"עמותת א.ס.ף" (ארגון סיוע לפליטים)

(http://www.assaf.org.il)

מה המטרה?

לספק מסגרת חמה, נעימה ותומכת לבני נוער בגיל 18-14 שמגיעים לפעילות במועדון הנוער של א.ס.ף בתל אביב, פעמיים בשבוע בשעות הערב.

איזה מתנדבים צריכים שם?

בוגרות ובוגרים שרוצים לסייע לבני הנוער להתמודד עם מצוקות היום יום, עם לבטי גיל ההתבגרות, קשיי שפה ובעיות בלימודים. אנשים שמסוגלים לעזור בהכנת השיעורים אבל גם לתמוך וללוות ולספק תשובות לשאלות בנושא זהות, תרבות, הגירה כפויה, אובדן וטראומה.

צריך להתחייב?

כן. לשנה של פעילות התנדבותית, בזמן שמתאים לכם, מדי שבוע, וגם להכשרה ולקבלת תמיכה מקצועית על ידי אנשי הצוות.

  • מעוניינים להתנדב? כתבו לרכזת המתנדבים ל־zivmic.assaf@gmail.com או התקשרו לטל' 072-2513838.

10. רוצים לשפר את מצב הרוח ולהעלות חיוך על פניהם של ילדים המאושפזים בבית החולים שניידר?

זה בדיוק מה שעושים בעמותת "ילדים שלנו"

(www.ourchildren.org.il)

מה המטרה?

לעזור לילדים החולים להתמודד עם תקופת האשפוז בבית החולים ובעיקר לשמח אותם.

איך?

יש מתנדבים כמעט בכל מחלקה, מרפאה או מרכז שאליו מגיעים הילדים החולים, כמעט בכל שעה ביום וגם בלילה. המתנדבים מסייעים לאנשי הצוות המקצועי לטפל בילדים בצורה הטובה ביותר.

איזה מתנדבים צריכים שם?

אנשים שרוצים לעזור לילדים וגם מוכנים לעבור בדיקה רפואית וסדרה של חיסונים.

צריך להתחייב?

כן. פעם בשבוע, לשעתיים לפחות. מתנדבי העמותה עוברים הכשרה, משתלבים בפעילות של המחלקה וממש הופכים לחלק מהצוות המטפל, ולכן זה מחייב.

אבל גם מי שלא רוצה להתחייב, יכול להתנדב. מי שמגיע (בתיאום מראש) להתנדבות חד פעמית לא זקוק לחיסונים. מתנדבים כאלה יכולים לבוא לחלק מתנות ופינוקים לילדים במחלקות או לארגן אירוע משמח לילדים המאושפזים. למשל, אירוע שמשתתפים בו קוסמים, ליצנים, מאפרות ומפעילים מתנדבים אחרים. אירוע שובר שגרה כזה יכול להתקיים בין המחלקות או ב"סטאר לייט", שהוא מרכז פעילות לילדים שהקימה העמותה בבית החולים. חלק גדול מהפעילות במרכז הזה, שפועל מדי יום משעות הבוקר ועד הערב, נעשית על ידי מתנדבים.