גיל ארבעים, אחרי שנים של התנזרות מדוגמנות ומחשיפה, למעט גיחה קטנה ל"הישרדות", יאנה קלמן, מלכת היופי של ישראל לשנת 1995, חזרה להצטלם. היא עשתה זאת עבור קמפיין סתיו־חורף 2014 של חברת האופנה "קום איל פו", ונהנתה מכל רגע.

>>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

>>> חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG צפו בתמונות מאחורי הקלעים של הפקת הגיליון החדש, וקבלו הצצה לגיליונות הבאים

"הגעתי אל הקמפיין בעקבות פנייתה של אנה ים, צלמת הקמפיין", משחזרת קלמן. "היא התקשרה אליי, משום שלא חיפשה דוגמנית, אלא אישה יפה, לא מאוד צעירה, שנראית טוב. "היו לנו כמה שיחות, והיא אמרה, 'אני רואה אותך בפרויקט'. "הקולקציה הנוכחית היא בהשראת היהדות, והיא החליטה שהיא רוצה לצלם את הקמפיין באופן אמנותי, ובעיניי הרעיון מאוד מצא חן. צילמנו במרכז הישראלי לדקלים במושב בניה, חלק מהצילומים נערכו בחושך או ליד אדמה חמה, שיוצאים ממנה אדים, וזה היה מיוחד מאוד. אהבתי את זה. גם הבגדים מיוחדים מאוד".

אפשר לומר שאת חוזרת אל התודעה?

"אחרי שהשתתפתי ב'הישרדות', קיבלתי כל מיני הצעות, ולרובן סירבתי. למשך עונה אחת הייתי פרזנטורית של 'גולברי' למגזר הרוסי, ולא דחפתי את עצמי מספיק כדי שיהיה לזה המשך. אני רוצה לעשות היום רק פרויקטים מעניינים, כאלה שלא ידרשו לעבור בהם אודישנים. אני מגיעה לאירועים מתוקשרים רק כאשר התוכן שלהם מעניין אותי, הקרנת סרט, פתיחת תערוכה חדשה. לא מעניין אותי להתחכך כדי לראות תמונה שלי בעיתון".

תקציר הפרקים הקודמים

יאנה קלמן גדלה בעיר יקטרינבורג ברוסיה, למרגלות הרי אורל, והיא בתם של מנהלת חשבונות, זמרת בעברה, ומורה למוזיקה. כשהייתה נערה התגרשו הוריה, ובנובמבר 1993, כשהיתה בת 18, עלתה לארץ בעקבות אביה. אמה נותרה ברוסיה עד היום, לצד סבתה.

קלמן הגיעה לארץ עם מקצוע, אחות מעשית, ולאחר שעברה הסמכה בארץ ולמדה עברית באולפן, התקבלה לעבוד במחלקה האונקולוגית של המרכז הרפואי תל אביב ("איכילוב"). עד שהחלה לעבוד שם, ניגנה באורגנית ברחוב, והרוויחה לא רע.

"העלייה הייתה לא פשוטה. הגעתי בתקופה שהיו עלינו, העולים מרוסיה, הרבה סטיגמות. עד שהתחלתי לעבוד כאחות ניגנתי ברחוב וניקיתי דירות, ואנשים ברחוב לא חסכו ממני את מה שהם חשבו על רוסיות".

בשנת 1995, כשהיא כבר אחות מעשית, נבחרה למלכת היופי של ישראל.

"יאנה חודריקר זכתה בתואר שנתיים לפניי, וקראתי בבית החולים את העיתונים של החולים במחלקה, וזה מאוד הרשים אותי, שעולה חדשה כל כך יפה הצליחה לזכות בתחרות. חשבתי לעצמי 'למה שלא אנסה?' כשזכיתי זו הייתה קליטה במהירות הבזק לתוך ההוויה הישראלית. ממש סיפור סינדרלה. מצעירה אלמונית ונחותה שמנגנת ברחוב, קיבלתי את הטייטל 'הכי יפה בארץ', והתחילו להזמין אותי לאירועים ולפתיחות שקודם אפילו לא חלמתי להגיע אליהם. מבחוץ נטענתי כמו סוללה בעולם הזוהר, והגעתי למשמרות לילה כאחות עם אנרגיה כדי לתת אותה לחולים".

את ד"ר דור זילברג, בעלה, אז רופא נוירוכירורג שעבד גם הוא ב"איכילוב", הכירה בשידוך של המאפרת ענת ליכטנשטיין. בשנת 2000 נישאו. בסוף אותה שנה נולדה אלכס (12 וחצי), שיצאה לאוויר העולם בסוף חודש שישי במשקל קילוגרם אחד בשל זיהום במי שפיר, ואושפזה בפגייה למשך תקופה ארוכה. אחריה נולדו הילדים סטפני (10) ואדם (8).

לפני למעלה מעשור החליט זילברג לעשות הסבה מרפואה לעריכת דין. גם קלמן עצמה עברה שינוי. אחרי 12 שנה במחלקת אונקולוגיה עברה לפני שבע שנים לשמש אחות בניתוחי עיניים, שם היא עובדת כיום במשרה חלקית. את יתר הזמן היא מקדישה למשפחה.

ההחלטה על השינוי הגיעה, בין היתר, לאחר שגידול שפיר התגלה במוחה בשנת 2006. "התחילו אצלי כאבי ראש חזקים ותחושת סנוור שהלכה והתגברה. כשסיפרתי על זה לבעלי, הוא ביקש שאסע מיד לבית חולים, ומיד הוכנסתי לבדיקת סי־טי. תוך שלושה ימים, אחרי שגילו בבדיקה ממצא, נכנסתי לניתוח. היום אני לגמרי במקום אחר. אני יודעת לעשות קאט. היה גידול, הייתי שם, וברגע שהבנתי שהכל בסדר, מחקתי את זה. אני לא אוהבת להיזכר בבעיות כשהן מאחוריי".

"אני יכולה לומר שעזבתי את המחלקה האונקולוגית, בין היתר כדי לא להיות חשופה יותר לחומרים ציטוטוקסיים (חומרים כימיים שהורסים תאים או גורמים להם נזקים, אמ"ר), אבל מאוד חסר לי הקשר החם עם החולים שהיה לי בעבר. כיום אני עובדת יותר לצד רופאים, ואין סיפוק יותר גדול מאשר לראות חולה שחוזרת אליו הראייה לאחר ניתוח.

"אחרי הניתוח שעברתי היה לי ברור שאני חוזרת לעבוד, למרות שיכולתי להרשות לעצמי לשבת בבית. אני לא עקרת בית באופי שלי, ורוצה לשמש דוגמה לילדים שלי. חשוב לי שהם יראו אמא עובדת".