תחרות מיס יוניברס הסתיימה, גבריאלה איסלר מוונצואליה מתרגלת לכתר והנצנצים חזרו בקופסאות הביתה, למדינות העולם ששלחו מתמודדות לתחרות.

בואו להיות חברים של תחרות מלכת היופי בפייסבוק!

ובכל זאת, לא נפספס הזדמנות להתייחס לאחד האירועים הבולטים ביותר במסגרת התחרות: מצעד התלבושות הלאומיות.

באירוע הזה כל מתמודדת מציגה מערכת ביגוד בהשראת המסורת המקומית שממנה באה. זה תמיד מפגן סופר אקסטרווגאנטי, עם המון נוצות, פאייטים, כתרים ועוד הרבה יותר. התמונות מהממות וההשקעה עצומה, אבל האם יש כאן גם ערך תרבותי?

מרב פרנק הוכברג, סגנית עורכת מדור האופנה "סטייל" בשבועון לאשה, חושבת שלפעמים כן: "כמו שבאירוויזיון אפשר לשים שיר ברמה גבוהה או יורו-טראש, גם כאן אפשר לשים תלבושת מתנחמדת או להשקיע בבגד יצירתי ולא צפוי.

"היו כאלה שלקחו את זה כהזדמנות להיות יצירתיים מבחינה אופנתית ומדינות אחרות רק עשו וריאציה על תלבושת מסורתית".

ארין בריידי מארה"ב. "סמל של אשה עוצמתית"  (צילום: דרן דקר)
ארין בריידי מארה"ב. "סמל של אשה עוצמתית" (צילום: דרן דקר)

ארה"ב: רובוטריק אמריקני

התלבושת המרהיבה והמרתקת ביותר שייכת הפעם – בלי ספק – לארצות הברית. הפעם האמריקאים המציאו מחדש את קונספט "התלבושת הלאומית": מיס אמריקה ארין בריידי לבשה תלבושת מושלמת של רובוטריק, צעצוע הרובוט שהופך למכונית.

"בשבילי, מיס USA הרובוטריקית היא סמל של אשה עוצמתית", צייצה בריידי לאחר שהציגה את התלבושת.

"זה מקסים", מתלהבת גם פרנק הוכברג. "בגלל שאמריקה היא היבשת החדשה, הם יכולים להמציא את התלבושת הלאומית, אין להם מסורת שהם מחוייבים אליה. ומה יותר אמריקאי מהדמויות של דיסני ופיקסאר. זו גם הפגנת כוח עם דמות שמזכירה גיבורי על. כמדינה חדשה הם הביאו תלבושת שמציגה גיבור חדש".

בגד שהוא גם גברי וגם נשי

הזוכה בתחרות הסופית, גבריאלה איסלר, הציגה בגד צבעוני משובץ אבנים. פרנק הוכברג: "זה מאוד יפה, מתקרב כבר לבגד מסלול. יש כאן שילוב מעניין של גברי ונשי ומעבר יפה של צבעים. רואים שמישהו מאוד השקיע בעיצוב ובתפירה ושזה תפור בדיוק למידות של הדוגמנית".

הנציגה מדרום אפריקה פרשה עבודת בגד גדולה ובה הסמלים שמייצגים את הקבוצות והשבטים השונים שגרים במדינתה. "זו דוגמא לרעיון שהוא קל לביצוע ונורא מרשים. זה בסך הכל בגד ים ומניפה ענקית וזה מאוד יפה", אומרת פרנק הוכברג.

גם את התלבושת של נציגת קוריאה, שנראתה ממש כמו בובה, היא אהבה מאוד.

"את התלבושות של אנגליה, גרמניה ואיטליה לא אהבתי. איטליה הביאה מראה די משעמם והתלבושת של אנגליה נראית כמו תחפושת ולא כמו תלבושת".

מבט מקרוב על הנעליים מבוליביה (צילום: Frank L. Szelwach)
מבט מקרוב על הנעליים מבוליביה (צילום: Frank L. Szelwach)

ישראל: שמלה בהשראת מלכת שבא, דמות יפהפיה ועצמאית

את התלבושת הלאומית של ישראל יצרה ברטה, מעצבת שמלות ערב וכלה שעיצבה עבור מלכת היופי את כל שמלות הערב שלבשה בתחרות.

ההשראה של המעצבת היתה דמותה של מלכת שבא. "היא היתה יפה, עצמאית, חזקה ובעלת יכולת כלכלית", מסבירה ברטה.

בהתאם לרעיון הזה, טיטי איינאו עלתה לבמה בשמלה לבנה מבד קליל ומתנפנף עם כתר זהב מלכותי.

"קשה לראות את ישראל מייצרת אקסטרווגנזה כמו חלק מהמדינות", אומרת פרנק הוכברג. "אין לנו לבוש מסורתי. מה נציג? מדים של חייל? בגדי חרדי? כובע טמבל?

"בדיוק התבשרנו שהמותג משכית חוזר לפעילות אחרי הפסקה של 20 שנה. זה מותג שחיפש להגדיר את הישראליות דרך הלבוש. אם החיפוש הזה יצליח, אולי הם יעצבו את התלבושת הלאומית באחת התחרויות?"

גאנה (צילום: דרן דקר)
גאנה (צילום: דרן דקר)

_________________________________________________________________________________________________________

עוד כתבות באתר תחרות מלכת היופי: