עור הפנים חייב לחות כדי לקיים את פעולות החיים שלו – נשימה, קליטת חומרי מזון, ייצור חלבונים והפרשת חומרי פסולת. הוא חייב לחות כדי לספוח לתוכו את הרכיבים הפעילים מהקרמים הקוסמטיים שלנו. כל רכיבי האנטי אייג'ינג ללוחמה בשיני הזמן אולי עושים נפלאות לעור - מעמעמים, מוחקים קמטים וקמטוטים, מחליקים, מבהירים ומטשטשים כתמים - אבל בלי סביבה מספקת של מים הם אינם מסוגלים לפעול באופן יעיל.

אובדן מים מהעור הוא פועל יוצא מתהליך ההזדקנות ומהר שינויים ההורמונליים המלווים את העלייה בגיל. אלו מצטרפים לתנאים החיצוניים של אוויר המזגנים היבש, שמאיץ התאדות מים מהעור והמים ה"קשים" עתירי הסידן, שחלקו נותר על העור גם לאחר השטיפה. שכבת העור הפגיעה ביותר לאובדן מים היא זו החיצונית, האפידרמיס. היא הופכת חלשה ודקיקה ולכן חשופה יותר לנזקים סביבתיים, לקרינת השמש ולרדיקלים חופשיים. כמו צימוק מיובש ההופך לעינב בכוס מים – כך גם העור שלנו: המים ממלאים אותו מבפנים, מתפיחים ומעניקים מראה מלא ויפה, שגם מטשטש את נראות עומק הקמטים.

חומצות בשירות הלחות

תעשיית הקוסמטיקה עושה מאמצים רבים לספק לעור רכיבי לחות ולמנוע את התנדפותה המהירה מהעור. הרכיב הקוסמטי המוביל בשנים האחרונות להעשרת העור בלחות הוא חומצה היאלורונית, שמקובלת זה שנים בהזרקות למילוי קמטים בעור. החומצה ההיאלורונית מצויה כמרכיב לחות טבעי בעור, ויתרונה טמון ביכולת לספוח לחות ולשמר אותה.

דרך נוספת לשיפור השמירה על הלחות מפני התנדפות מהירה היא חיזוק שכבת ההגנה של העור, כך שייבנה מחסום יעיל. רכיבים קוסמטיים שונים יעילים למטרה זו והמקובלות ביותר הן חומצות השומן הגמא לינולאיות, שמקורן בצמחים שמן נר הלילה, בוראג' וזיפן. מקור אחר הוא חומצות שומן מדגי ים עמוקים – אומגה 3 ו-6. הגוף חייב לקבלן מבחוץ - בתוספי מזון או בקרמים קוסמטיים – כי אינו מסוגל להרכיב אותן מהמזון שנקלט בגוף.

חשיבותן בכך שהן לוקחות חלק בבניית המעטפות של תאי העור, מחזקות אותן ומשפרות את מערכת ההגנה של העור. חוסר בהן עלול לגרום לעור יבש, סדוק ומגרד.

חומצות השומן אומגה 3 ו-6 משפרות את מערכת ההגנה של העור (צילום: thinkstock)
חומצות השומן אומגה 3 ו-6 משפרות את מערכת ההגנה של העור (צילום: thinkstock)

ועוד 2 דברים שכדאי לזכור:

  1. גם עור שמנוני זקוק ללחות - השמנוניות מספקת לו הזנה טבעית, אך לא לחות, ולכן הוא זקוק להרוויה מתכשירים קוסמטיים.
  2. סרום לחויות הוא פיתרון נפלא בכל גיל. ריכוז גבוה מאוד של מרכיבי לחות ומרקם קליל נטול שמנוניות מאפשר לבעלות עור שמנוני להסתפק בו ולהניח מעליו מסנן קרינה. בעלות עור רגיל ויבש יכולות להניח אותו בקיץ מתחת לקרם לחות קליל ולהעשיר את אספקת הלחות לעור, בלי להכביד עליו עם קרם במרקם סמיך.

___________________________________________________________________________________________________________

עוד לאשה: