כמעט 16 שנה עברו מאז נבחרה יאנה קלמן (35) למלכת היופי של ישראל, ועדיין היא מקפידה על טיפוח מושלם: "אני אוהבת להיראות טוב", היא מסבירה. "יש לי מאמן כושר אישי שלוש פעמים בשבוע, בשאר הימים אני רצה בפארק". בחודשיים האחרונים היא שהתה על אי מבודד לצורך השתתפות בריאליטי "הישרדות 5" (ימי ראשון ושני, 21:00 , ערוץ 10), שם נמנעה ממנה שגרת הטיפוח: לא פחדת שתיראי לא מטופחת בטלוויזיה? "ממש לא. אני צעירה, עם נתונים פיזיים מעולים ובכושר גופני טוב. לדעתי גם בלי איפור אני נראית טוב. התנאים שאולי יהיו או לא יהיו לנו שם לא הפחידו אותי. אחרי הכול גדלתי

במדינה קומוניסטית שהייתה די ענייה בזמן שגרתי בה. אני רגילה למצבי לחץ, להסתפק במועט, להסתגל מהר למצבים קיצוניים. גם ידעתי שזה זמני, שלא משנה מה יקרה ואיך זה ייגמר, בסופו של דבר אני אחזור לישון במיטה שלי ולחבק את הילדים שלי".

קלמן, אחות חדר ניתוח, נשואה לרופא ועורך הדין דור זילברג (בנו של הבמאי יואל זילברג) ואם לשלושה ילדים (6, 8, 10). "על כל משימה שעברנו על האי חשבתי לעצמי שאסור לי לפשל ואני חייבת להצליח, או שאני אעשה לילדים שלי בושות – והאמת, זה עבד. הדבר היחיד שהיה לי קשה שם זה הגעגועים לילדים ולבעל. בשבוע הראשון הייתי ב'היי' לא נורמלי. פתאום לא צריך לדאוג להסעות לחוגים, לא צריך לארגן ימי הולדת, להסיע, להאכיל, לקלח. פעם ראשונה שאת יכולה לחשוב רק על עצמך. אחרי שבוע הבנתי כמה אני מתגעגעת אליהם. אחרי 12 שנה שבהן לא הייתי לבד רגע אחד,עכשיו אני מבינה שכבר אין לבד, יש רק אנחנו".

קלמן עלתה לישראל בגיל 18 עם אביה, ואחרי שנתיים זכתה בתחרות מלכת היופי. "מבחינתי, הזכייה בתחרות הייתה הדרך הכי מהירה להתאקלם פה. לא ידעתי עברית טוב, לא הבנתי מה רוצים ממני ובום, אירועים, צילומים, להתראיין לתוכניות טלוויזיה. זה מכריח אותך לעמוד בקצב. בזמנו הייתי אחות במחלקה אונקולוגית ואנשים היו מגיעים בשבע בבוקר כדי להסתכל עליי. זה הגיע למצב שחשתי מחויבות לציבור. הייתי באה לעבודה באיפור מלא, שיער בייביליס וריסים מודבקים כדי לספק את הסחורה, לעמוד בדרישות של אנשים, עד שהבנתי שאי אפשר לספק את כולם ואפשר בהחלט להסתפק באיפור בסיסי".

  • איך פגשת את בעלך?

"בבליינד דייט שענת ליכטנשטיין, הבת של ז'קלין ואביגדור ליכטנשטיין, סידרה לי. ביקשתי שיכירו לי אדם טוב ונאמן שירצה אישה טובה ולא לצאת עם 'מלכת יופי', וקיבלתי את המתנה שלי. הוא הכול בשבילי, היועץ שלי והפסיכולוג שלי והאסטרטג שלי. אני מתייעצת איתו בכל, הוא גם זה שהציל את החיים שלי". לפני חמש שנים החלה קלמן להרגיש רע, והתגלו אצלה בעיות בראייה וכאבי ראש. הדיאגנוזה הרפואית הייתה ציסטה במוח, שלוחצת על העצבים: "בהתחלה לא ידענו מה זה, אם זה גידול שפיר או ממאיר. כיוון שדורי הוא מנתח מוח בהכשרתו, אובחנתי מהר מאוד, ותוך חמישה ימים כבר הייתי על שולחן הניתוחים. למזלי לא נזקקתי לטיפולים נוספים, רק למעקב".

  • הגידול השפיע על אורח החיים שלך?

"בעלי ואני מאוד התקרבנו מאז. אנחנו מקפידים להקדיש זמן זה לזה, לצאת לחופשות בלי הילדים, לראות סרטים. הזוגיות שלנו לא מובנת מאליה, צריך לטפח אותה".