שנות התשעים ייזכרו בעיקר בזכות שתי מלכות שעשו היסטוריה: לינור אברג'יל שזכתה בשנת 98' בכתר המקומי ואחר כך בתואר "מיס עולם", מלכה ישראלית ראשונה שזוכה בתואר הנחשק הזה. שנה אחר כך זכתה בכתר רנא רסלאן, שהייתה מלכת היופי הערבייה הראשונה. בעשור הזה ייזכר גם רגע עצוב: מי שהייתה מלכת החן לשנת 93', ענת אלימלך, נרצחה בשנת 97' בהתקף קנאה על יד בן זוגה לחיים, דוד אפוטה, שהתאבד.

משנת 93' תחרות מלכת היופי מועברת בשידור חי בטלוויזיה והיא ההצגה הכי טובה בעיר, עם רייטינג שובר שיאים. העשור הזה מצדיע לעלייה מחבר המדינות: שתי עולות חדשות, יאנה חודריקר ויאנה קלמן, זכו בבכורה, אחרי העולה הוותיקה איבונה קרוגליאק. זהו גם עידן הפתיחות: מותר לדבר בפומבי על ניתוחים להגדלת חזה. התארים שנקטפו בתחרויות העולמיות בשנות התשעים היו מוצלחים יותר מהעשור הראשון של המאה ה 21- ב 92- ' זכתה רוית אסף בתואר "הנערה הפוטוגנית ביותר" בתחרות מיס עולם וגם התברגה בעשיריית הגמר, סגניתה טלי בן הרוש הוכתרה כסגנית מיס אירופה וחביבת הקהל בתחרות באותה שנה ודנית ברנס קטפה בקולומביה את תואר "מלכת הקפה". עוד בזוכות העשור: לילך בן סימון, מלכת היופי עשרה 94 ', חזרה לישראל עם התואר מיס אירופה, מירי בוהדנה, נערת ישראל 95 ', נבחרה לסגנית מיס עולם וג'ני צ'רווני, נערת ישראל 99 ', חזרה גם היא מהתחרות העולמית עם תואר סגנות.

איבונה קרוגליאק: סומנה מההתחלה.

ילידת לטביה, מגיל שנתיים בארץ, בת להורים רופאים. היא הייתה הפייבוריטית מהרגע הראשון, אבל היא עצמה לא האמינה. היא ניצלה את התחרות העולמית בלוס אנג'לס כדי להיפגש עם בני נוער יהודים ועשתה נפשות לישראל ולצה"ל. אחרי שנה היא התגייסה לחיל המודיעין, במקביל עבדה כדוגמנית, הגיחה למשחק בסדרה "כחול עמוק" אבל בחרה להמשיך לפעול מאחורי הקלעים, ביחסי ציבור ובהפקות. כיום בת 38, נשואה ואם לילדה קטנה.

מירי גולדפרב: עכשיו בטיפת חלב.

בגיל 21, אחרי שירות צבאי ביחידה מסווגת ולאחר קריירה בנבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית ממנה פרשה בגיל 18, הפכה מירי דריקס למלכת היופי ב-91'. היא לא האמינה שזה קורה לה ועל אף שניצלה את המומנטום לקידום קריירת דוגמנות, פרשה מוקדם, הקימה משפחה עם מי שהיה כדורגלן, אלי דריקס, וילדה שני ילדים. היא מתגוררת עם משפחתה בהוד השרון וכבר שנים רבות משמשת אחראית טיפת חלב במקום. לימים הודתה: "התחרות לא שינתה אותי. הסביבה היא זאת שמשנה את יחסה לאנשים בגלל תארים והגדרות. תחרות מלכת היופי תישאר חוויה משמעותית בחיי".

רוית אסף: עסקים משגשגים.

רוית אסף הייתה שמיניסטית בתיכון "אשל הנשיא" בנגב כשהפכה למלכת היופי של ישראל ב- 1992. אסף הגבוהה, 1.80 מ', הפכה מיד לדוגמנית מבוקשת, למדה לתואר ראשון בניהול וכלכלה ובמקביל למדה שמאות מקרקעין. היא נישאה לדוגמן לשעבר אבי חזן ולשניים נולד בן, אך הנישואים הסתיימו.לפני שנים אחדות היא הפכה לאשת עסקים מצליחה בעלת רשת בתי ספר לקוסמטיקה ואיפור וקו מוצרי קוסמטיקה שלה. היא נשואה שנית לעו"ד יובל ישראלי, להם בן ובת משותפים. היא נזכרת: "יש לי רק זיכרונות טובים משנת המלכות. זו הייתה השנה הראשונה שהתחרות שודרה בטלוויזיה מבנייני האומה בירושלים והאירוע היה ממלכתי ומלכותי. בטקס, רגע לפני ההכתרה, לא הבנתי מה קורה סביבי. עמדתי לבד על הבמה, כבר היה ברור שאני המלכה, הייתי בשוק ושאלתי את עצמי מה עושים עכשיו. נסעתי לתחרות העולמית וכל הדלתות נפתחו בפניי. העסקים שלי היום הם פועל יוצא מאותה מודעות שצברתי ומהפרסום לו זכיתי. אני עדיין מדגמנת, הייתה לי פינת טיפוח בתוכנית 'לחיות טוב' ואחריה המשכתי עם תוכנית משלי, 'החיים מתחילים עם רוית אסף'. בגיל 36 אני רואה את מקומי בטלוויזיה".

יאנה חודריקר: עוסקת בגישור.

היא הייתה בת 20, עולה חדשה מאוקראינה שמאחוריה רק שנתיים בארץ כשהונח על ראשה כתר היופי ב- 1993. "הרגשתי כאילו העולם נפתח בפניי. תחרות מיס יוניברס הייתה חוויה עצומה וקריירת הדוגמנות אפשרה לי לראות עולם", הודתה יאנה חודריקר בשנת מלכותה. בשנת 98' היא נישאה לדוגמן לשעבר ואיש הנדל"ן קובי כנפו ונולדו להם שני ילדים. היא הייתה פעילה במפלגת "ישראל ביתנו", לאחרונה למדה גישור והיא עוסקת ומלמדת בתחום זה.

רווית ירקוני: תומכת בחולים.

מלכת היופי של 94', רווית ירקוני, הייתה ממיינת יהלומים בת 21 כשנבחרה. "באתי לנצח", היא אמרה מן הרגע הראשון. היא דגמנה תקופה מסוימת, טופפה על המסלול במיטב התצוגות ובגיל 26 נישאה לעו"ד שחר בן עמי. במהלך ההיריון עם בתה השנייה התגלה גידול סרטני בראשה. כשהחלימה, לאחר מאבק עיקש, החליטה לעזור לחולים ולחזק אותם. לימים הודתה: "מאז גילוי המחלה שום דבר אצלי אינו מובן מאליו. החיים קיבלו משמעות שונה, מחשבות, רצונות וסדרי עדיפויות- הכול אחרת עכשיו. דברים שהרגיזו אותי בעבר פתאום לא מזיזים לי. אני לא מבזבזת אנרגיות על דברים מיותרים, זה מעין תיקון". רווית, עדיין יפהפייה,מתגוררת ברמת חן ולפני כשלוש שנים ילדה בן.

יאנה קלמן: אחות מסורה.

יאנה קלמן עלתה לישראל מאוקראינה שנתיים לפני שהונח הכתר על ראשה ב- 95'. "התחלתי את שנת היופי כעולה חדשה וסיימתי אותה כצברית משופשפת", סיכמה בתום שנת המלכות. היא עבדה כאחות מעשית במחלקה האונקולוגית בבית החולים איכילוב בתל אביב,למדה לתואר אחות מוסמכת. לאחר הזכייה היא פצחה בקריירה של דוגמנית ופרשה כעבור שנים מספר, כשילדה את בתה הבכורה, אלכס. יאנה נשואה לד"ר דור זילברג ואם לשתי בנות ובן. אלכס כיכבה לאחרונה ב"רביעיית רן" כבתה של מיכל ינאי. היא אומרת היום: "אני נזכרת בנוסטלגיה בשנת המלכות שלי ולפעמים מתגעגעת לאותם ימים. התחרות הייתה קרש קפיצה לחיים הישראליים שלי, בזכותה אני מרגישה צברית, מה גם שבניתי כאן משפחה והצמחתי שורשים. היום אני עובדת כאחות בחדר ניתוחי עיניים, העבודה ממלאה אותי ומספקת מאוד וכך גם חיי המשפחה עם שלושת ילדיי המקסימים".

טלי לוונטל: עצמאות כלכלית.

סבתה של טלי לוונטל הבטיחה לה, כשהייתה תינוקת, כי יום אחד תהיה מלכת יופי. חודשיים לפני שזכתה בכתר של 1996 , הסבתא נפטרה ולא זכתה לראות את חזונה מתגשם. טלי החיפאית התגייסה בתום הלימודים ושירתה כמש"קית חינוך. אחרי קריירה בדוגמנות עבדה כמאפרת, נישאה ליניר ברנר, מנהל השקעות, וילדה בן. לפני חמש שנים החלה ללמוד משפטים וכיום היא עורכת דין. "למרות הקושי להפוך בן לילה מתלמידת י"ב אנונימית לנערה זוהרת ומפורסמת, שצריכה לתת כל הזמן תשובות ולשחק את המשחק, מעולם לא התחרטתי על ההשתתפות בתחרות", היא אומרת היום. "להיפך. אלמלא התחרות אני לא יודעת אם הייתי מגיעה לדוגמנות ולתחום האיפור בו עסקתי. כעבור שנה יכולתי להרשות לעצמי לעבור לעיר הגדולה כי הייתי עצמאית מבחינה כלכלית. לשמחתי זה לא בלבל אותי, אבל אולי זה היה בעוכריי שנחבאתי אל הכלים ולא הייתי פושרית, אחרת אולי הייתי מגיעה רחוק יותר. כשחשבתי על תואר אקדמי בחרתי בתחום המשפטים שתמיד עניין אותי. סיימתי את ההתמחות, התחלתי בדיני משפחה ועברתי לתחום הנזיקין והביטוח. חשוב לי למצוא את האיזון בין להיות אימא במשרה לבין היותי אשת קריירה".

מירית גרינברג: בבית עם הילדים.

מירית גרינברג הייתה שמיניסטית מבאר שבע כשזכתה ב 1997- . היום היא משחזרת: "שנת המלכות לא שינתה אותי ונשארתי עם הרגליים על הקרקע, אבל היא פתחה לי הרבה דלתות ושינתה את מסלול חיי. אני לא בטוחה שאלמלא הזכייה הייתי מגיעה לתל אביב ודלתות עולם האופנה והמדיה היו נפתחות בפניי. בעקבות התואר נסעתי בעולם, ראיתי מקומות ופגשתי אנשים מעניינים. עבדתי מספר שנים כדוגמנית ולמדתי אמנות והוראה לפני שנישאתי ליניב מידן, איש עסקים. יש לנו שני בנים קטנים וכיום אני אמא במשרה מלאה, אבל מאמינה ששום דבר לא נגמר. אני בת 31 ומתכננת להקים עסק שקשור לילדים".

לינור אברג'יל: דמות הגיבורה.

הצעירה מנתניה שזכתה ב- 1998 הוכיחה במהרה שהיא קורצה מחומר של מנצחות. ימים אחדים אחרי זכייתה בתואר "מיס עולם" שנערכה באיי סיישל, נחשף בעיתונות כי נאנסה באכזריות באיטליה. באומץ רב היא חשפה את הפרטים הכואבים והאנס, שלמה נור, נשלח ל 16- שנה בכלא. היא זכתה לאהדה ציבורית עצומה ולפני כשנתיים החלה לעבוד על סרט בנושא. הדוגמנות הפכה אצלה לעיסוק משני כשהחלה ללמוד משחק בבית צבי. אחרי הלימודים פצחה בקריירה של שחקנית וזכתה להערכה רבה. בשנתיים האחרונות היא שומרת על פרופיל נמוך, נמצאת בזוגיות עם המפיק אורון חלפון ומתחזקת בדת.

לינור אברג'יל, מלכת היופי 1998
לינור אברג'יל, מלכת היופי 1998

רנא רסלאן: מלכה ערבייה ראשונה.

עד הרגע בו הונח על ראשה הכתר לשנת 99 ', רנא רסלאן, בת 22 מוואדי ניסנס בחיפה, בת לאב מוסלמי ולאם נוצרייה, לא האמינה שערבייה יכולה לזכות בתואר. אחרי הבחירה היא אמרה: "כולנו בני אדם, יהודים וערבים, עם אחד. ליופי אין לאום - הוא אוניברסלי". היא נסעה במהרה לחו"ל, הצטרפה לחוג הסילון הבינלאומי ונישאה לאיש עסקים ערבי. היא חיה בין לונדון ומונקו, בעבר למדה גמולוגיה וכיום היא לומדת מינהל עסקים ואנגלית באוקספורד. היום היא אומרת: "עבר כבר עשור ועד היום אני לא קולטת. כן, אני סיפור סינדרלה. התחרות נתנה לי הזדמנות חיים אבל למזל צריך לעזור ואני ידעתי לקחת את ההזדמנות הזאת בשתי ידיים ולהוציא ממנה את הכי טוב בשבילי. אילולא התחרות אני חושבת שעד היום היו לי חיים רגילים בארץ. הגשמתי את כל החלומות שלי. אני בת 32 וחיה בלונדון, מונקו, איטליה וישראל, לא חסר לי כלום, רק ילדים, אבל כשיגיע הזמן זה יבוא".

רנא רסלאן, מלכת היופי 1999
רנא רסלאן, מלכת היופי 1999