ב- 1950 שבועון "לאשה" יוזם תחרות יופי חדשה, "מלכת היופי של ישראל". מכתבים מרגשים זורמים למערכת, מברכים על "המפעל שהחדיר קרן אור לחיינו האפרוריים". מלכות היופי של ישראל בעשור הזה משקפות את מודל היופי הנכסף. הימים ימי צנע, הטקס מתקיים באולמות קטנים ואת הבגדים מביאות המלכות מהבית. המלכות כמו נשים אחרות בתקופה שאחרי קום המדינה - הן עקרות בית העושות לביתן. רק הלבוש אינו ברוח התקופה - קרינולינות ושמלות עם חלק תחתון מתנפנף בנוסח הזוהר ההוליוודי. כל המלכות כהות שיער, הבלונדיניות יגיעו רק מאוחר יותר. רובן יוצאות לשליחות בחו"ל בעקבות זכייתן ומתגוררות עד היום בחו"ל. יחסית לעשור השמרני, כמות הגירושים בקרב הזוכות הייתה חריגה, ומזכירה בשמץ את סגנון החיים של כוכבות הוליוודיות.

מרים ירון: הכי גבוהה

מרים ירון, המלכה הראשונה, הייתה בת 21 , נשואה לרופא ואם לתינוק כשהונח על ראשה הכתר. מתנשאת לגובה של 165 ס"מ, היא נחשבה אז לגבוהה מבין 14 המועמדות הנוספות. ירון נבחרה ל"מיס האומות המאוחדות", נסעה עם משפחתה והופיעה בפני מוסדות יהודיים ציוניים, וגם שיחקה בתיאטרון יהודי בניו יורק. לימים התגרשה, נישאה בשנית ועקרה לברזיל, שוב התגרשה ועברה להתגורר עם גבר אחר. כעבור 38 שנים הם נפרדו. היא חזרה לארץ בגיל 65 וכעבור שנתיים, בשנת 67 , נפטרה ממחלת הסרטן.

מיכל הראל: לימים גברת מודעי

מיכל הריסון (הראל) הייתה גננת בת 20 כשהוכתרה למלכת היופי של ישראל לשנת 1951 . כשהציעו לה ללבוש ביקיני בתחרות – היא סירבה. בשנת מלכותה היא הרצתה ברחבי העולם ואספה כספים, ובהרצאה בלונדון פגשה את הנספח הצבאי שם, יצחק מודעי, לימים בעלה ומי שהפך לשר בממשלות ישראל. אחרי שנים ארוכות שהקדישה לאמהות, עשתה מודעי קריירה מזהירה בארגון ויצ"ו. היא הייתה יו"ר ויצ"ו ישראל, יו"ר הנהלת ויצ"ו העולמית, ולבסוף נבחרה לתפקיד הרם ביותר בארגון: נשיאת ויצ"ו העולמית.

אורה ורד־ג'מילי: היום בת 76

אורה ג'מילי, שהפכה לאורה ורד עם הכתר שקיבלה בשנת 52 ', נולדה בתימן ועלתה לישראל עם משפחתה במבצע מרבד הקסמים. היא שירתה בחיל האוויר ובהמשך עבדה כדיילת באל־על. היא נישאה לאיש עסקים עשיר בפלורידה, אותו פגשה באחד מביקוריה שם, ילדה שני ילדים ומתגוררת בניו־יורק. במשך השנים היא עוסקת בפעילות התנדבותית בארגונים יהודיים.

חבצלת דרור: תל אביבית בנשמה

חבצלת דרילמן, שהפכה לחבצלת דרור עם היבחרה בשנת 1953 , עלתה לארץ בגיל 4 מאוסטריה. היא הכריזה מראש שאין לה שאיפות מרחיקות לכת ואכן נישאה ובנתה את ביתה בתל־אביב, שם היא מתגוררת עד היום.

אביבה פאר: נשואה פעמיים

אביבה פאר, שעברתה את שמה מפלרמן, עלתה לארץ עם משפחתה מרומניה ואחרי שש שנים בארץ, בשנת 1954 , זכתה בתואר. מנחה התחרות היה שייקה אופיר ובין המועמדות - המשוררת פועה שלו־תורן. לאחר השתתפות בתחרות "מיס יוניברס" קיבלה הצעה מחברת "יוניברסל" להשתתף בסרט, וסירבה. היא התברגה בעולם הדוגמנות הישראלי אבל נסעה די מוקדם לברזיל, שם התגוררו הוריה, שלא הסתגלו לחיים בישראל. היא עבדה שם בטלוויזיה המקומית, נישאה למיליונר יהודי שנודע בכינוי "רוטשילד של ברזיל", התגרשה ממנו כעבור 18 שנה, נישאה ליועץ השקעות אמריקאי ועברה לגור בניו־יורק.

אילנה כרמל: בחרה באנונימיות

אילנה כרמל, מלכת היופי לשנת 1955 , נולדה בשם לילי פרז'נסקי בסין. היא עלתה לישראל בגיל 16 מלווה בדודים, ללא הוריה. אחרי התחרות יצאה למלון "וייס" בתל אביב, שם הוקם אולפן צילומים לרגל האירוע. 40 התמונות שצולמו עד לשעה ארבע לפנות בוקר הן המזכרת היחידה של מי שבחרה לחזור לאנונימיות ולממש את חלומה להיות מורה לנגינה. ובכל זאת, כרמל הייתה מעורבת במיני שערורייה בשנת מלכותה: היא הצטלמה עם מיס לבנון בתחרות העולמית, מה שגרם לסערה בעיתונות הערבית.

שרה טל: המתרימה הגדולה

שרה (בינשטוק) טל, בוגרת תיכון חדש בת"א, מלכת היופי לשנת 1956 , הייתה סטודנטית לכלכלה בת 20 כשזכתה בתואר סגנות בתחרות העולמית. טל הפכה למתרימה מבוקשת מטעם ה"בונדס" ובמשך שנתיים התרימה למען ישראל. היא נחשבת למלכה שהעשירה יותר מכולן את קופת המדינה. בערבי השיא שלה אספה חצי מיליון דולר. היא נישאה פעמיים, בעלה השני הוא מיליונר. הם תורמים מלגות לסטודנטים ישראלים ומיליוני דולרים להקמת מרכז בניו־יורק לטיפול בסרטן השד, אחרי שהיא ניצחה את המחלה. לפני כעשור אמרה ל"לאשה": "אני נהנית מהחיים הטובים, אבל בנשמתי נשארתי עד היום בוגרת תיכון חדש שמסוגלת להשתכר מריח פרדסים".

עטרה ברזילי: הנערה הפוטוגנית

קורינה ברזילי, שהוכתרה למלכה בשנת 1957 , זכתה לשם פרטי חדש: עטרה. היא עלתה לישראל בשנת 49 ', אחרי שנדדה עם משפחתה שנים אחדות ברחבי אירופה מאימת הנאצים. בתחרות "מיס יוניברס" היא קטפה את התואר "הנערה הפוטוגנית". ברזילי סיימה את בחינות הבגרות וכעבור שנה נישאה לבן זוגה.

מרים הדר: הכי בשלה

מרים הדר, המלכה של 1958, הייתה המבוגרת מבין המועמדות עד כה: בת 23 . היא זכתה בתואר "הנואמת הטובה ביותר" במהלך ימי התחרות העולמית. היא חלמה להיות טייסת בחיל האוויר עוד כשזה לא התאפשר, והגשימה את חלומה חלקית כעבור שנים, כשלמדה טייס אזרחי. היא נישאה ליהודי אמריקאי, ילדה שני ילדים, התגרשה, שבה לארץ ועבדה כעיתונאית. היא נישאה לח"כ עקיבא נוף, עורך דין ופזמונאי, וילדה לו בת, אך הנישואים הסתיימו. זה שנים רבות היא עוסקת בנדל"ן בניו־יורק.

מרים הדר, מלכת היופי 1958
מרים הדר, מלכת היופי 1958

רינה יצחקוב: בשמלה מפוארת

רינה יצחקוב סוגרת את העשור הראשון והיא גם האחרונה במצעד המועמדות שהביאה את הבגדים מהבית. בעת התחרות התברר למארגנים שהשמלה שלה מפוארת יותר משל שאר המועמדות, והוחלט כי להבא כולן יופיעו בבגדים דומים של חברת אופנה אחת. היא הגיעה לשלב הגמר בתחרות העולמית, ואחרי שסיימה את מסע התרומות שלה, חזרה לארץ, סיימה את שירותה הצבאי ולמדה בבצלאל. היא נישאה לישראלי, הם עברו להתגורר בבוסטון ונולדה להם בת.

רינה יצחקוב, מלכת היופי 1959
רינה יצחקוב, מלכת היופי 1959