מאת: יפה שיר-רז

חושבים שכמה ימים של יציאה מהמסלול בחופשה או בחגים לא יזיקו לכם? כדאי שתעצרו. לפי מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת Obesity, די בחמישה ימים של אכילת מזון עשיר בשומן כדי לחולל שינוי בעייתי בדרך שבה השרירים מעבדים רכיבי תזונה - שינוי שעלול להוביל בהמשך לסוכרת ולהשמנה.

הנבדקים, סטודנטים בריאים, התבקשו לצרוך תפריט עשיר בשומן, שכלל נקניקיות ומזונות מטוגנים ועתירי חמאה, במשך חמישה ימים. בעוד שתפריט ממוצע אמור להכיל כ-30% שומן, התפריט שקיבלו הכיל 55% שומן, אך כמות הקלוריות הייתה זהה לזו שצרכו לפני המחקר. כדי לבדוק את המטבוליזם של השרירים ניטלו מהם דגימות שריר בתחילת המחקר - וכעבור חמישה ימים.

הממצאים: נמצא שכבר בתוך חמישה ימים חלו שינויים מטבוליים משמעותיים בשריר, שהעידו על פגיעה ביכולתם לעבד רכיבי תזונה הנחוצים להם. במשקל המשתתפים, לעומת זאת, לא חל שינוי במהלך הזמן הזה.

המסקנות: לדברי החוקרים, מאחר שהשרירים מהווים כ-30% ממשקל גופנו ומשמשים כאתר מרכזי למטבוליזם של הסוכר בגוף, שיכול להתפרק לאנרגיה או להיות מאופסן לשימוש מאוחר יותר, מדובר בפגיעה משמעותית. אם המטבוליזם משתנה, ועמו גם יכולת השרירים לפרק את הסוכר לאנרגיה, הדבר עלול להוביל לפגיעה ביכולת הגוף להגיב לאינסולין - גורם סיכון להתפתחות סוכרת ומחלות נוספות.

איך להחליף שומן רע בשומן טוב?

בנייר עמדה שפרסמו לאחרונה איגוד הקרדיולוגים ועמותת עתיד (עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל), הם מיישרים קו עם מידע שהתקבל ממחקרים עדכניים ומפריכים את המיתוס הרווח ששומן הוא אויב. בניגוד להמלצות הקלאסיות להמעיט בצריכת שומן באשר הוא, מחדש כעת נייר העמדה שניתן לצרוך עד 40% מהקלוריות משומן, זאת - בתנאי שמקפידים להתרחק משומני טראנס ומשמנים צמחיים מוקשים, וצורכים שומן חד בלתי רווי, כמו זה שנמצא בשמן זית, באבוקדו ובשמן קנולה, וחומצות שומן רב בלתי רוויות מסוג אומגה 3, בעיקר ממקור של דגים. אז איך מחליפים שומנים רעים בטובים? הנה כמה דוגמאות:

  • 1 כפית מיונז > 1 כפית מיונז משמן קנולה
  • 100 גרם המבורגר > 100 גרם דג סלמון
  • כפית חמאה > 1/4 אבוקדו
  • 2 כפיות גבינת שמנת > 6 כפיות גבינה לבנה 5%
  • 1 כף גלידת שמנת > 2 כפות פרוזן יוגורט יווני
  • 1 מנת צ'יפס קטנה (קנויה) > 100 גרם אפונה קלויה
  • 1 כף שמן תירס > 1 כף שמן זית
  • 50 גרם שוקולד חלב > 5 אגוזי פקאן + 5 אגוזי מקדמיה + 4 קוביות שוקולד מריר 70% מוצקי קקאו