מאת: אראלה טהרלב בן-שחר

1. מה ההבדל בין גברים לנשים? יש הטוענים שגברים ונשים שונים מבחינה ביולוגית באופן מהותי. בעבר גרסו שהרחם הופך את האישה להיסטרית והיעדרו הופך את הגבר לשקול והגיוני. כיום מנמקים את השוני בהבדלים במוח. יש מחקרים שמראים שלגברים יש יותר סרוטונין ולכן הם נוטים פחות לדיכאון, אבל לוקים באופטימיות יתר.

2. הבדלים במוח או חינוך? לפי סיימון בארון כהן, פרופסור לפסיכופתולוגיה התפתחותית, חלקי המוח האחראים על תחושת אמפתיה אינם מפותחים אצל גברים, וזה מה שמסביר את העובדה שהאוטיזם שכיח יותר אצלם. לדבריו, המוח הגברי מחווט לארגן ולהבין את מה שמסביב ולא את הסובבים. אחרים, ובהם פרופ' דפנה יואל מאוניברסיטת תל אביב, הוכיחו שאין הבדל אנטומי בין המוח הגברי לנשי ושאנו מחנכים את הבנים לגדול ולהפוך לגברים כבר משלב ההיריון.

3. למי יש יותר גדול? גברים רבים מזהים גבריות עם גודל האיבר. בנים משווים אורך עם ילדים אחרים בגן, ונערים משווים עם כוכבי סרטי פורנו. מחקר אוסטרלי גדול הוכיח שנשים דווקא אינן מעדיפות "כמה שיותר גדול" ונוטות לממוצע וקצת למעלה.

4. מאצ'ו או מטרוסקסואל. הסוציולוגית האוסטרלית רייווין קונל טוענת שאין לדבר על "גבריות" אלא על מגוון גברויות. אפשר לראות מודלים שונים של גבריות כשמסתכלים על חברות שונות או לאורך תקופה. למעשה, בתקופה נתונה יש כמה מודלים של גברויות כך שגברים יכולים לבחור ביניהם - האם אתה מאצ'ו או "הגבר החדש"?

5. אינטימי, אבל אחר: פעם היה נהוג לומר שלגברים אין חברויות אינטימיות. כיום סבורים שזו אינטימיות מסוג אחר, שבאה לביטוי לא בלהיות יחד פנים אל פנים (בית קפה) אלא בלשהות זה לצד זה ולעשות משהו יחד (צפייה בכדורגל בפאב). דרכים נוספות הן שיחה אינטלקטואלית, עזרה לחבר שנתקע עם פנצ'ר או אפילו קללות כמו: "מה קורה, יא בן זונה?"

6. האבא המודרני: "הגבר החדש" הוא כינוי לגבר שמודע לצד הרגשי שלו ומעוניין ביצירת קשרים אינטימיים. "האבא החדש" רוצה להיות בקשר קרוב עם ילדיו ויוצר סדר עדיפויות שמאפשר לו לחלוק את הטיפול בהם עם האם והוא גם מבצע מטלות שבעבר נחשבו אימהיות כמו החלפת חיתול ומקלחת. עם זאת, מחקרים עדיין מראים כי אבות אינם משקיעים בילדים אותו מספר שעות ואותו היקף פעילות שמשקיעות אימהות.

7. על שולחן הקוסמטיקאית: חלק מהשינוי בגבריות בא לידי ביטוי בהשקעה בהופעה החיצונית. הרבה גברים כיום מתחזקים מלתחה ממותגת, שומרים על המשקל, עושים כושר והולכים לקוסמטיקאית. הם קרויים "מטרוסקסואלים".

8. לגבריות יש מחיר: ההצלחה בעבודה מונעת מהם להשתתף בחיי המשפחה; הלגיטימציה להפעיל כוח גורמת לכך שהם חשופים יותר לאלימות (ואף נפגעים); והלגיטימציה למיניות מעלה את הסיכון להיות מנוכרים רגשית מהאקט המיני.

9. עדיין חושבים על סקס: בין אם זו תוצאה של חִברות ובין אם של ביולוגיה, על פי דו"ח קינסי יותר מ־50% מהגברים חושבים על סקס לפחות פעם ביום, והעניין שלהם בסקס לא פוחת גם כשהם נמצאים בקשר ארוך. נשים, לעומתם, מעוניינות הרבה פחות בסקס כשהן בזוגיות קבועה וממושכת.

  • ייעוץ מקצועי: אפרת קנול וירון שוורץ, דוקטורנטים בתוכנית ללימודי מגדר במגמה ללימודי גבריות באוניברסיטת בר אילן; פרופ' רפי חרותי, מומחה ברפואת שיקום ומטפל מיני מוסמך, "אישי" – המרכז לטיפול מיני, זוגי ופרטני, ת"א/

רוצה להיות יותר עם הילדים (אבל עדיין מבלה איתם פחות מאשר האם). הגבר החדש (צילום: שאטרסטוק)

רוצה להיות יותר עם הילדים (אבל עדיין מבלה איתם פחות מאשר האם). הגבר החדש (צילום: שאטרסטוק)