מאת ד"ר דין עד אל

ניתוחים פלסטיים לשיפור מראה חיצוני הפכו זה מכבר לחלק משגרת החיים המודרניים. מודעות למראה חיצוני, אסתטי וצעיר, גוברת בקרב נשים וגברים. לאט אבל בביטחון מוחלט כובשים הגברים חלק מעולם האסתטיקה והפלסטיקה במטרה להיות נחשקים, חלקים ויפים יותר. הם עוברים הסרות שיער, הזרקות חומרי מילוי, הרמות עפעפיים, שאיבות שומן והרמות פנים.

נושא זה מעורר את השאלה, האם יש עדיין סממן המאפיין ניתוחים פלסטיים בקרב נשים, לעומת אלה המתקיימים אצל גברים? ממה נרתעים גברים, איזה "מעוז" ניתוחי הם כבשו ואיזה טיפול מדבר לשני המינים? האם נשים מנוגה וגברים ממאדים גם בכל הכרוך בניתוחים פלסטיים?
כששאלו את סיימון קאוול, השופט השנוי ביותר מחלוקת בתוכנית הטלוויזיה "אמריקן איידול" איך הוא נראה כל כך טוב, הוא לא היסס להודות שהוא עובר הזרקות בוטוקס אחת לשלושה חודשים. קאוול לא לבד – נראה שהגברים של האלף השלישי גילו את נפלאות העולם האסתטי, והם מתחילים לכבוש את המרפאות ולדאוג לטיפוח גופם, דבר שאיש לא האמין שיקרה, לפני עשור או שניים. בעולם המערבי, שבוחן ביתר שאת את המראה שלנו ודורש מאיתנו להראות במיטבנו בכל גיל, מסתבר שגם הבנים ששיחקו בילדותם בבוץ, עוברים בשנים האחרונות שינוי מחשבתי, רגשי ופיזי, וגם הם רוצים להיראות במיטבם, לסלק פגמים ולייפות חלקים פחות מחמיאים בגופם. כירורגיה פלסטית היא עדיין "המגרש הביתי" של הנשים, אם כי הן כבר לא לגמרי בודדות בצמרת. מספרם של הגברים שעוברים תהליכים רפואיים וניתוחים פלסטיים, גובר והולך.
עם זאת, גברים רואים את מודל היופי שלהם בצורה שונה. בעוד המודל הנשי לחיקוי בעיני נשים הוא דוגמניות, שחקניות ונשים מוכרות וזוהרות, גברים רוצים בדרך כלל להראות כמו כדורגלנים, ספורטאים שריריים ושחקני קולנוע מסוקסים ושופעי גבריות. מכאן, גם סוג הניתוחים והסיבות השונות לקיומם בין שני המינים.

לכל מין וגיל ניתוח אופייני

בעוד בקרב נשים צעירות עיקר הטיפולים מתמקד בהסרת שיער ובניתוחים להגדלת חזה, הרי שגברים צעירים נוטים לתקן פגמים כמו אף ארוך או לא מחמיא, אוזניים בולטות ושיעור יתר. בגילאים מתקדמים יותר, החל מגיל ארבעים ומעלה, נוטות נשים לעבור ניתוחים להרמת פנים ומתיחת בטן – ניתוח פופולארי מאוד בעיקר למי שעברו כמה לידות ורוצות להחזיר את הבטן למקומה, וכן ניתוחי הרמת חזה.
בדומה לנשים, גברים רבים עוברים כיום שאיבות שומן, אחוז קטן עובר ניתוחים להרמת פנים ואילו הניתוח הפופולארי ביותר בקרב גברים מעל גיל ארבעים, ואשר מתקרב מבחינת האחוזים למספר הנשים המנותחות, הוא ניתוח להרמת עפעפיים. כיוון שחלק מהגברים נוטה להקריח, פחות נוח לערוך בגברים תהליכים ניתוחיים להרמת פנים – מהסיבה הפשוטה שאין די מקום להסתיר את הצלקות. על כן הם מסתפקים לא פעם בעפעפיים, הרמת צוואר וסנטר, הזרקות בוטוקס וחומרי מילוי.

תהליך קבלת ההחלטות

בין גברים ונשים, הסיבות לעבור ניתוח פלסטי זהות, אולם תהליך קבלת ההחלטות שונה בין המינים. כפי הנראה, מספרם של גברים אינו שווה לזה של הנשים המנותחות מכיוון שגברים מתמודדים פחות טוב עם ניתוחים. יותר קשה להם להגיע להחלטה לעבור ניתוח. הם פחות מזוהים עם טיפוח, פחות "מתחקרים" ובודקים את הנושא, ופחות מדברים עם חבריהם לעומת נשים המשתפות חברות ובנות משפחה. יחד עם זאת, ברגע שהחליטו – הם קמים ועושים. גם במהלך קבלת ההסברים, סמוך לניתוח ואחריו, הם פחות נוטים לשאול.

נשים מגדילות וגברים מקטינים

מה שאצל נשים הוא בדרך כלל חלום רטוב, הופך אצל גברים לבעיה המצריכה התערבות כירורגית. מדובר בחזה גדול – נשים רבות עושות הכל על מנת להגדיל את החזה באמצעות שתלי סיליקון, ואילו גברים הסובלים משד מוגדל, עושים הכל כדי להסירו. מדובר ב"גינקומסטיה" – בעיה קוסמטית הנובעת מבעיה רפואית. בדרך כלל בשל הורמונים מרובים בקרב נערים או קשישים או בשל השמנת יתר, מתפתח אצל גברים מסוימים שד נשי. הליך המאפשר את הסרתו פשוט יחסית, מהיר ומצוי בסל התרופות, כך שלא מדובר בהליך יקר.
לעיתים, מדובר בבחורים צעירים שלא חשפו את גופם בפני הוריהם או חבריהם במשך שנים, לא השתתפו בטיולים ולא בילו על שפת הים עם חברים, בשל הבושה. הסרת השד משנה את חייהם מקצה לקצה ומסירה עם עודפי רקמת השד גם בושה.

מתאים לקצב החיים המהיר של שני המינים

ענף הכירורגיה הפלסטית מתפתח בצעדי ענק מדי יום. קיצור זמני ההחלמה וחדשנות טכנולוגית, מביאים לעלייה בפניות של נשים וגברים, רבים מהם בעלי קריירה וקצב חיים מהיר, לפנות למגוון טפולים אסתטיים שניתן לבצע בזמן קצר ולשוב לשגרת החיים ולעבודה. בעידן שבו למטופלים אין די זמן לעזוב את מקום עבודתם אולם מאידך, עליהם להיראות במיטבם על מנת לשמור עליו – יכולים גברים ונשים לצאת מהמשרד בצהריים, לעבור טיפול בחומרי מילוי, פילינג או כל טיפול משקם אחר לעור – ולשוב לעבודה. מי שרוצה לעבור טיפול מורכב יותר, יכול ליהנות מטיפולי סוף השבוע: מנתחים, מרימים, משפרים, ושבים לעבודה אחרי סוף השבוע עם מראה מחודש ורענן.
קיצור זמני ההחלמה וחדשנות טכנולוגית, פותחים את התחום גם לאנשי ולנשות קריירה שרוצים לשוב לשגרת החיים ולעבודה במהירות (שאטרסטוק)
  • ד"ר דין עד אל, הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, המנהל הרפואי של רשת "כללית אסתטיקה", ראש המחלקה לכירורגיה פלסטית ויחידת הכוויות במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית