מאת טל קפלינסקי וד"ר ירדן לוינסקי

חוסר ריכוז בעת קיום יחסי מין, אפילו של אחד מבני הזוג, יפגום בהנאה של השניים. להפרעת קשב יש השפעה הישירה על התפקוד המיני אצל מבוגרים. היא מתבטאת בכך, שכדי לשמור על זקפה או להגיע לאורגזמה, יש צורך ברמה מסוימת של ריכוז. צריך "להיות שם" ולהתרכז באקט המיני כדי להצליח לקיים יחסי מין מלאים.

הפרעת קשב וריכוז משפיעה על תחומים רבים בחיים, אחד מהם הוא מיניות. לרוב, אין סביב מיניות מורכבות מיוחדת השונה משאר האוכלוסייה, אבל יש השפעות ישירות או עקיפות, וכדאי לזהות אותן ולשים אליהן לב. כאשר אדם סובל מהפרעת קשב וריכוז, הוא לעתים מוטרד יותר או מוסח בשל רעשים וקולות, חושב על דברים יומיומיים אחרים שאינם קשורים למפגש המיני, ולא מצליח לממש את היחסים בצורה טובה. נשים עשויות שלא להגיע לאורגזמה, וגברים עשויים לסבול מאבדן זקפה או משפיכה מעוכבת. לפעמים אנו רואים תופעה הפוכה, גם היא תולדה של הפרעת הקשב – התגברות העניין ביחסי מין עד לרמה חריגה. אנשים הסובלים מהפרעת קשב מחפשים במקרים מסוימים ריגוש עוצמתי, משום שהוא מעלה את הדופמין במוח ומשפר את הריכוז. מכיוון שיחסי מין עם בן או בת זוג קבועים נוטים להפוך לשגרתיים (ועל כן "משעממים"), אנשים מסוימים מאבדים עניין ומחפשים לחדש את הריגוש על ידי חיפוש בני זוג חדשים או שונים, מקומות שונים למפגשים מיניים או משחקי מין. במקרים חריגים ביותר, התנהגות זו כשלעצמה הופכת לבעיה בשל התנהגות מינית מסוכנת, ופוגעת ביכולת לשמור על מערכות יחסים טובות עם בני זוג.
השלכות עקיפות יכולות להתבטא, למשל, בשכחה ליטול גלולות למניעת היריון, בדחיית ביקורים אצל רופא נשים או בשכחה של אמצעי מניעה אחרים. הקשב הלקוי והאימפולסיביות יכולים גם לפגוע בהנאה של שני בני הזוג, כיוון שנפגמת היכולת להקשיב לצרכיו של האחר. אם אינכם מרוכזים ביחסי המין, שניכם תיהנו פחות.

הקשיבו לעצמכם רגע

חלק מהסובלים מהפרעת קשב מפתחים עם השנים חרדות, ביטחון עצמי ירוד וגם קשיים בתקשורת עם הזולת, המשפיעים באופן טבעי גם על יצירת קשרים זוגיים ותפקוד מיני. כאשר יש תסכול וכישלונות ביחסי המין, גם הזוגיות נפגעת, ובתורה משפיעה גם היא על יחסי המין: התדירות יורדת, ההנאה נפגמת ואפילו נמצא קשר לתפקוד עצמו (יש בעיות זקפה וחוסר חשק מיני). כאשר אדם מרגיש שבן או בת הזוג שלו לא קשובים לצרכיו, גם הוא כבר אינו מעוניין כבעבר בפעילות מינית.
הטיפול התרופתי שניתן להפרעת קשב יכול להשפיע גם הוא על התפקוד המיני. חלק מהתרופות (ובמיוחד התרופות הממריצות) יכולות להגביר את החשק המיני, ואחרות יכולות דווקא להחלישו. יש כיום כמה מרכזים בבתי החולים המתמחים במיניות, וכן מטפלים מיניים שחלקם מיטיבים להכיר את הפרעת הקשב אצל מבוגרים. אם אתם חווים קשיים במיניות שמפריעים לחייכם, יש בהחלט מה לעשות בנוגע להם, ואפשר לבקש הפניה והכוונה למקום המתאים, גם מהרופא או מהמטפל שלכם.

168 שעות של הפרעת קשב. עטיפת הספר

  • מתוך הספר "168 שעות של הפרעת קשב", ADHD אצל מבוגרים בגישה מעשית ואופטימית, בהוצאה עצמית