מאת אראלה טהרלב בן שחר
צילום: עינת גור-ארי

אם "יוגה ברייק", המיזם של אורלי בורשטיין המתרגלת שיעורי יוגה במשרדים במהלך יום העבודה, עדיין לא הגיע אליכם, הרי לפניכם ארבע תנוחות מעוררות, פותחות נשימה ומרגיעות, שלא מצריכות אפילו לעזוב את שולחן העבודה. קחו נשימה עמוקה

לכאורה, אין שני דברים סותרים יותר מאשר אווירת תחרותיות ארצית וקצבית השוררת במשרדים, לבין שיעורי יוגה ומדיטציה שלווים. כדי להיחלץ מהקצב העירוני המלחיץ והמסחרר, צריך בודאי לנסוע למקום רחוק, אם לא למדבר אז לפחות לכתליו הלבנים של סטודיו ליוגה, בו המורה תדבר בקצב הפראניאמה (הנשימה היוגית). אורלי בורשטיין, מורה בסטודיו "אלהיוגה" ומקימת "יוגה ברייק", מאמינה שאפשר לחוות שלווה יוגית גם במרחק שני צעדים מחדר הבוס, ואפילו על אותו כיסא ממנו עד לפני רגע ניסחתם מסמך מסובך (על הפסקות היוגה במקומות עבודה כתבנו במדור "טרנד" בגיליון מנטה הקודם). בורשטיין מעבירה סדנאות יוגה לעובדים במקום העבודה, ומתרגלת אתם אסאנות (תנוחות היוגה) ופראנאימה בחדר הישיבות. "מי שמצליח להגיע לקשב וריכוז בהפסקת יוגה כזו", אומרת בורשטיין, "נכנס להלך רוח של קשב ונוכחות שילוו אותו אחר כך לאורך כל יום העבודה."
אם הבוס שלכם עדיין לא מזמין מורה ליוגה על בסיס שבועי, בורשטיין מציעה לכם לפנות מספר דקות במהלך יום העבודה, ולארגן לעצמכם הפסקת יוגה אישית. תרגילי היוגה יזרימו דם לאברי הגוף הקפואים, יאריכו שרירים קפוצים מהישיבה הממושכת, וישכללו את היכולת להיות קשובים ונוכחים במשימות שהעבודה מזמנת. בעזרתם תוכלו לחוש את איכות המדיטציה והריכוז העמוק גם בזמן כתיבת מסמכים, מתן הוראות לעובדים או שליפת רעיונות במפגש סיעור מוחות.
התרגילים מחייבים מעט תנועה, וייתכן שלא יתאימו לעובדים בחודש הראשון לעבודה, מפאת תחושת מבוכה בעת הנשימה והנשיפה. עם זאת, התרגילים אורכים שתי דקות, ולפעמים אינם מחייבים לקום מהכסא או להתרחק מהשולחן. מלבד זאת, אם הבוס אומר לכם משהו, תוכלו להפנות אותו למנכ"לים של גוגל, טארגט וג'נרל מילז, שהבינו שהיוגה לא רק מרגיעה, אלא גם משפרת את יכולות ותפוקות העובד.

ארבעה תרגילי משרד

את התרגילים הבאים תוכלו לעשות בזמן קצר, בלי לזוז משולחן העבודה ולעתים אפילו בלי לקום מהכסא. כל תרגיל מנסה לבטל מעט את ההשפעה השלילית שיש לישיבה ממושכת מול המחשב. תרגול תוך תשומת לב אמיתית לנשימות ירגיע ויהפוך אתכם קשובים יותר. בכל תרגיל שלבו 20-15 נשימות, ואחר כך החליפו כיוון ונשמו את אותו המספר בצד השני.
נשימה מסונכרנת
עמדו ליד השולחן, הניחו את כפות הרגליים ברוחב האגן. עם השאיפה הרימו את הידיים ואת המבט למעלה, עם הנשיפה החזירו את הידיים לצדדים ואת המבט קדימה. בצעו זאת עשרים פעמים.
דורש: מרחב ואפשרות לעמוד ולפתוח ידיים.
נותן: התרכזות בנשימה, שחרור מתחים והגברת היכולת להיות נוכח וקשוב.
כפיפה קדימה
עמדו לצד הכסא, הרימו רגל אחת למנח ישר, כך שכף הרגל תונח על המושב. עם הנשיפה התכופפו קדימה לכיוון הרגל. נשמו בתנוחה זו דרך האף כעשרים נשימות, ובצעו זאת שוב עם הרגל השנייה.
דורש: כסא בלי גלגלים ומרחב מספיק לעמוד מולו.
נותן: מתיחה של שרירי הרגל, הזרמת דם לחלקי רגליים שהישיבה הממושכת השכיחה מהם תחושות אלו.
פתיחת אגן
שבו עם שתי הרגליים על הרצפה, הניחו את קרסול ימין על ברך שמאל. עם הנשיפה התכופפו קדימה והניחו את הידיים ברוחב הכתפיים על שולחן העבודה. דאגו שהסנטר יוכנס מעט פנימה והצוואר ישמור על קו ישיר עם עמוד השדרה. נשמו דרך האף והיו קשובים למפרק הירך תוך כדי הנשימה.
דורש: כסא בלי מסעדים.
נותן: הפגת מתחים וריווח האגן ,שמצומצם ומכווץ כל היום על כסא העבודה.
פיתול הגב
שבו על צד הכסא, שתי רגליים על הרצפה ואגן הירכיים בקו ישר עם כפות הרגליים. הניחו את הידיים על גב הכסא. עם השאיפה הרגישו שעמוד השדרה נפרש ומתרומם, עם הנשיפה התפתלו בכסא ו'סחטו את עמוד השדרה'. נסו לתפוס עם היד את מושב הכסא להגברת המתיחה. נשמו נשימות ארוכות ויציבות דרך האף אל עבר חלל עמוד השדרה.
דורש: כסא בלי משענת ידיים.
נותן: תרגיל זה מזרים הרבה דם מחומצן לאברים ומשחרר את הגב, שיום העבודה לא מיטיב עמו.