מאת: רויטל גל

ט"ו בשבט הוא הזדמנות טובה להזכיר לנו כמה נפלאים הם הפירות המיובשים. הרבה ויטמינים ומינרלים נשמרים בפירות המיובשים, ומעבר לכך שפשוט בריא לאכול אותם, הם גם יכולים לשמש כתרופה לטיפול בבעיות בריאותיות מסויימות. יהודית טופל, ראש בית הספר לנטורופתיה במכללת רידמן, מסבירה אילו בעיות יכולות להיות מטופלות באמצעות פירות מיובשים. אך לפני שנתחיל, כדאי להזכיר שבגלל הנטייה לאכול יותר פירות מיובשים מפירות רגילים ובגלל שעל אף שהם מיובשים הם מלאים סוכרים, מומלץ מאוד לא להפריז באכילתם. כמו כן פירות יבשים אינם תחליף לטיפול רפואי, ובכל מקרה של בעיה מתמשכת יש להתייעץ עם רופא.

הבעיה: עצירות

הפתרון: שזיפים מיובשים

השזיף עשיר בסיבים תזונתיים ולכן עוזר למערכת העיכול. כל מה שצריך לעשות זה להשרות שלושה שזיפים למשך לילה שלם בתוך רבע כוס מים. למחרת בבוקר שתו ואכלו אותם. דרך נוספת היא פשוט לקנות מיץ שזיפים יבשים ללא תוספת סוכר ולשתות כוס בלילה לפני השינה.

הבעיה: לחץ דם גבוה

הפתרון: בננה מיובשת

הבננה עתירה באשלגן, התורם לאיזון לחץ הדם בגוף. שימו לב שלא מדובר בבננה צ'יפס, אותו חטיף קשיח ומטוגן, אלא ברצועות בננה רכות ומיובשות. לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה הכמות המומלצת ביום היא כמות השווה לבננה מקולפת (כ- 100 גרם).

הבעיה: אנמיה

הפתרון: תאנים, משמשים ושקדים

להבדיל מתוסף ברזל שגורם לעצירויות, בפירות היבשים יש הרבה סיבים תזונתיים וייחסכו מכם בעיות העיכול. ישנם הרבה פירות מיובשים העשירים בברזל ולאנשים הסובלים מאנמיה מומלץ לאכול בכל יום 5 תמרים, 5 תאנים, 5 משמשים ו- 5 שקדים. דרך אחרת לצרוך ברזל, המומלצת גם לילדים, היא פשוט לטחון את כל אלו ולעשות מהם כדורים – מעין חטיף.

הבעיה: שיעול יבש

הפתרון: שזיפים, תאנים ומשמשים

כדי לרכך את השיעול מייצרים סירופ מ- 5 שזיפים, 5 תאנים, 5 משמשים, ומבשלים עם 2 כוסות מים במשך שעה עד שזה הופך לסירופ סמיך. לאחר מכן מסננים את הנוזל ולוקחים כף כל שעה. המגנזיום שנמצא בשלושת פירות אלו מרפה שרירים ומרגיע את הכאב בזמן השיעול. התוצאה היא ריכוך השיעול והרגעה.

הבעיה: ריפלוקס

הפתרון: חרובים

אם עולה לכם האוכל, אבקת חרובים יכולה להיות הפתרון עבורכם. בסוף הארוחה שמים כף אבקה בתוך כוס מים ושותים. המפגש של חרוב עם מים יוצר מעין ג'ל שפשוט מונע מהאוכל לעלות. את האבקה ניתן להשיג בחנויות טבע למיניהן.

הבעיה: פצעים בפה

הפתרון: חרובים

אבקת חרובים עשירה באבץ, שעוזר במקרה של פצעים בפה. כל מה שצריך לעשות זה לשים מעט אבקה על הפצע עצמו ולחזור על הפעולה כמה פעמים ביום עד שהפצעים עוברים.

הבעיה: ענייני כולסטרול וטריגלצירדים גבוהים

הפתרון: כל הפירות האדומים

חמוציות, פטל אדום, דומדמיות ועוד עשירים באנטי אוקסידנטים שמנקים את העורקים. לאנשים הסובלים מבעיות לב, כולסטרול וטריגליצרים גבוהים, ההמלצה היא לאכול עד 200 גרם פירות אדומים מיובשים ביום, בהנחה שאינכם אוכלים פירות נוספים באותו היום.

הבעיה: דלקת בדרכי השתן

הפתרון: חמוציות

החמוציות מכילים המון ויטמין C, שמנקה את מערכת השתן ומקל על הדלקת. חשוב לציין שבמקרה של דלקת בדרכי השתן קודם כל יש להיבדק אצל רופא כדי לבדוק אם יש צורך באנטיביוטיקה. במקרה של דלקת קלה, 2 -3 ליטר של מיץ חמוציות טבעי ללא תוספת סוכר ביום יגרום להטלת שתן מרובה ויעזור בניקוי מערכת השתן.