רוצים להיפטר מהג'וקים? מנעו את כניסתם (צילום: shutterstock)
רוצים להיפטר מהג'וקים? מנעו את כניסתם (צילום: shutterstock)
מאת: רויטל גל

כמעט כל אחד מוצא את עצמו מתמודד עם מטרד המזיקים בבית בקיץ. אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה היא באמצעות הדברה, אלא שפתרון זה נקודתי ואינו מונע מהבעיה לחזור, מה גם שהדברה באמצעות ריסוס חושפת אותנו לכימיקלים סינטטיים וחומרים מסוכנים שעדיין לא ידוע מה ההשלכות הבריאותיות שלהם עלינו ועל ילדינו.
דרך אחרת לטפל במזיקים, היא למנוע מהם להיכנס לתוך ביתנו – מה שיכול להיות אפקטיבי יותר מפעולת הדברה. המזיקים בוחרים בבתים שיש בהם תנאים שמאפשרים להם להתקיים: מחסה, מזון, בית גידול להתרבות בו ואפשרות כניסה. כשנמנע מהם את התנאים הללו, ננתק את הקשר של המזיק עם הבית שלנו ונחסוך את הצורך בהדברה. אם בכל זאת מטרידים אתכם מזיקים, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע כדי להבין את שורש הבעיה ולמנוע את הבעיה להבא.
בועז קייזרמן, מדביר מוסמך ומומחה למניעת מזיקים בתהליך תכנון ובנייה, נותן 7 טיפים למניעת מזיקים בבית:
1. ערכו סיור מחוץ לסביבת הבית. מים עומדים הם בית גידול ליתושים המטילים שם ביצים שיהפכו ליתושים. כשמייבשים את מקור המים, מפחיתים את כמות היתושים.
2. בדקו את כל הקרטונים. ג'וקים קטנים (תיקן גרמני או תיקן פסים) מגיעים לבית באמצעות קרטונים. לפני הכנסת קרטונים לבית או בזמן קניית המזון בסופרמרקט, יש לבדוק את האריזות והמדפים ולוודא שאין עליהם ג'וקים.
3. אטמו את הפתחים של צנרת המים והחשמל. הפתחים האלה יכולים לאפשר למזיקים להיכנס ולשרוץ שם בלי שנוכל להגיע אליהם. איטום הפתחים מונע כניסה של המזיקים לתוך הבית.
4. טפלו בחיית המחמד. בדרך כלל, פרעושים מגיעים לבית דרך חיית המחמד. לכן יש להקפיד על הטיפול הנכון בכלב או בחתול באופן שוט. אם הבעיה לא נפתרת, כדאי להחליף את התכשיר שמשתמשים בו. במקביל, אחת לשבוע כדאי לשטוף את הרצפה עם הרבה מים בגריפה, ולשאוב את הספות ואת מקום המרבץ של בעל החיים.
5. ודאו שאין סדקים בגבס או בדק. בנייה קלה כמו קירות גבס או רצפת דק יוצרת מרווחים וחללים ופתחים שיכולים לשמש מקור משיכה ובית גידול למזיקים. בעת הוספה או בנייה קלה, יש להקפיד שרמת הגימור תהיה גבוהה וללא פתחים. כמו כן, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.
6. אל תטפחו צמחייה מטפסת. צמחייה סבוכה ומטפסת על קירות מהווה מקור מסתור וסולם למכרסמים. מומלץ למנוע מהצמחייה את המשך הטיפוס ולדלל אותה.
7. שמרו על סדר וניקיון. כמה שזה ברור, חשוב מאוד לשמור על סדר וניקיון בבית, לאחסן כמות סבירה של ציוד ולא לאגור. ערימות ג'אנק ומזון בבית מושכות אליהן מזיקים.