מנטה

החורף כבר פה, ובדרך כלל ככל שבחוץ יש יותר מים, אצלנו יש דווקא פחות: אנחנו מחממים את החדר בעזרת המזגן שמייבש לנו את העור, ושותים בעיקר משקאות שמכילים קפאין, שמגבירים את מתן השתן ועלולים לגרום להתייבשות. כוסות המים נשכחו כבר מזמן בחלק האחורי של הארון.
אבל שתיית מים חשובה מאוד בחורף. בחודשים הקרים סכנת ההתייבשות גדולה יותר, גם כי איננו שותים וגם כי אנחנו מאבדים נוזלים במקומות מחוממים. שתיית מים חיונית לפעילות של הגוף (העברת חמצן, עיכול, ויסות טמפרטורת הגוף ועוד), ומיטיבה גם עם עור הפנים. רוויה יכולה לשפר את התפקוד של הגוף כך שנרגיש זאת מיד, אבל כך גם התייבשות. לכן כשאתם חשים צמא בדרך כלל כבר מדובר במצב של יובש, ולכן מומלץ לשתות באופן קבוע מבעוד מועד.
הנה לכם כמה סיבות מצוינות שיעודדו אתכם לשים בקבוק מים על השולחן (או לכל הפחות תה צמחים):
* סופרים 10 כוסות: הצריכה המומלצת לשתיית נוזלים משתנה לפי עונות השנה. בקיץ מומלץ לצרוך 10־12 כוסות נוזלים, ובחורף די ב־8־10 כוסות.
* שתייה מספקת מפחיתה אכילה לא מבוקרת: מרכזי הצמא והרעב במוח קרובים, ולכן לעתים אנחנו מבלבלים תחושת צמא בתחושת רעב ואוכלים במקום לשתות. כששותים מספיק במהלך היום, תחושת ה"רעב" הזו נמנעת.

לחילוף החומרים, לירידה במשקל ואפילו לריח פה טוב. שתו מים (צילום: שאטרסטוק)

* שתיית מים מסייעת לירידה במשקל: המים עוזרים למערכות הגוף לפעול ביעילות, ולכן שתייתם תורמת גם לתהליך הירידה במשקל. שתייה לפני ארוחה עשויה לתרום לתחושת שובע מהירה יותר, ומחקרים מראים ששתיית מים קרים מעלה את חילוף החומרים במנוחה.
* לריח טוב: יובש בפה הוא אחד הגורמים הנפוצים להיווצרות ריח רע מהפה.
* חיסכון בקלוריות מיותרות: בכוס מיץ יש בממוצע 90 קלוריות. היות שמים חסרי ערך קלורי, קל לחשב כמה קלוריות אפשר לחסוך במהלך היום.
* המים חשובים במיוחד בהיריון: שתיית מים נחוצה בתקופת ההיריון הן לאישה והן להתפתחות התקינה של העובר. התייבשות עלולה לגרום למצוקה מטבולית ולשינוי בהרכב המלחים בגוף האם והעובר, ויש הקושרים בין התייבשות לצירים מדומים (צירי ברקסטון).‬
* שתו לפני אימון: התייבשות גורמת לירידה בביצועים, בכוח ובסיבולת, פוגמת במהירות התגובה ובקואורדינציה שלך וגורמת לכיווץ שרירים. שתו מים כשעה־שעתיים לפני האימון. כך תאפשרו לגוף להחדיר לתאים את המים שישמשו אותו בזמן הפעילות. בזמן האימון שתו בכל 15 דקות אימון כחצי כוס מים נוספת.
* מה קורה כשמתייבשים? אובדן נוזלים מהגוף מתרחש בזמן פעילות גופנית, שינה או הימצאות בחדר ממוזג או מחומם. די בירידה של 2% מכמות המים בגוף כדי לגרום לכאב ראש, חולשה, עייפות, חוסר ריכוז ואף בעיות מפרקים. אם צבע השתן נעשה כהה יותר, סימן שהתייבשתם.
ייעוץ מקצועי: טליה לביא דיאטנית קלינית M.Sc, יועצת ל"מי עדן"