יפה שיר־רז

שבועיים נותרו עוד עד סוף החופש הגדול, והמון המון זמן פנוי להרוג. מי שמיצה כבר את כל הרעיונות לפעילויות עם הילדים מוזמן להציץ בספר "חגיגות ועוד", שכתבו עינת ניצן־קנולר ותמי לוקסנבורג (הוצאת רימונים). הספר מציע מגוון רעיונות מקוריים לפעילויות, למסיבות ולימי הולדת, כולל הפעלות מקסימות בנושאים שונים, משימות, הצעות לתפאורה, לתלבושות, ליצירה, למתכונים ועוד, והכל מלווה בתמונות להמחשה. כדי לתת לכם מושג, הנה פרק לדוגמה מתוך הספר, עם פעילויות המתאימות במיוחד לקיץ.

לפני שמתחילים:

1. מכינים מכתב בבקבוק: נכתוב הזמנה בנוסח "בואו לגלות אתי את עולם המים! נחגוג, נשפריץ ונירטב ביום שישי בשעה שלוש" (כדאי להזכיר שיש להגיע בבגדים מתאימים).
2. מנגנים במים: נמלא בקבוקי זכוכית בכמויות שונות של מים. נעמיד אותם בשורה ובעזרת כפית נוכל לנגן על האורגן המימי שלנו. שנו את כמויות המים ותשמעו איך הצלילים משתנים.
3. מכינים שקיות ריח מסבונים: כי סבון ומים הולכים נהדר ביחד! נגזור ריבועים בגודל 25X25 ס"מ מבדים מנוקדים, משובצים ופרחוניים. נניח במרכז כל ריבוע חופן פתיתי סבון, נקשור בסרטי בד בשלל צבעים ונרחרח. את פתיתי הסבון אפשר לגרד על פומפייה ישנה כחלק מהפעילות או במהלך ההכנות.

הזמנות מקוריות למסיבה (צילום: אילן נחום)

פעילויות מדליקות למסיבת מים:

* פיסול בבוץ - נכין מראש ארגזי קרטון עם שוליים נמוכים (מהסופר או מהירקן), תבניות נייר אלומיניום או מגשים, ממלאים אותם בחול שרכשנו בחנות לחומרי בניין, ומוסיפים מים. יחד עם הילדים בונים ארמונות בחול, מכינים עוגת יום הולדת בוצית מקושטת נרות, מפסלים והעיקר ... מכינים קובֵּבּוֹת! מותר לרדוף אחרי מבוגר שמסכים, ולמרוח אותו בבוץ. בשעה שהילדים עסוקים הדודה המתיזה יכולה להגיע "חמושה" ולהשפריץ מעט מים על ראש כל ילד.
* תחרות שואבי מים - ה"באר" שלנו היא דלי מים גדול, לצדו נניח דלי מים קטן (דלי-ים) קשור בחבל. בתחרות שלנו נתחלק לשתי קבוצות -- המטרה היא לשאוב מים מהבאר, לרוץ לצד שני עם המים ולשפוך את המים לדלי גדול נוסף במתכונת של מרוץ שליחים. נצא לדרך! כמו תמיד, כולם זוכים במחיאות כפיים ומדליות שוקולד.

פיסול בבוץ (צילום: אילן נחום)

* שחייני הקצף - פעילות המתאימה למספר קטן של ילדים. פורשים יריעת פלסטיק גדולה (ניתן לרכוש בחנות לחומרי בניין) על הדשא - כדאי למצוא בשטח מדרון מתון! מרטיבים את היריעה במעט מים ומעט סבון נוזלי ומקציפים קצת את המים והסבון על המשטח עד לקבלת קצף ריחני. כולם מוזמנים להתפלש להתגלגל ולהחליק מקצה היריעה לקצה השני (שימו לב: בישיבה או על הבטן בלבד! אסור ללכת או לרוץ על גבי המשטח החלקלק).
* ממטרות - ניתן לרכוש בחנויות הצעצועים ממטרת משחק קטנה להפעיל אותה לסירוגין ולהזמין את הילדים לצהול ולקפוץ בין רסיסי המים.
* גשר של מים - מסמנים שביל שעליו צריכים הילדים לעבור. המשימה אינה כה פשוטה, כי משני צדי השביל עומדים מבוגרים ומשפריצים באקדחי מים מעל גובה הילדים כך שנוצר לנו גשר של סילוני מים! הילדים צריכים לעבור בריצה מבלי להירטב.

אברה קדברה (צילום: אילן נחום)

* שיקוי מכשפות - אל החצר מגיעה מכשפה (אבא או סבתא בגלימה שחורה וכובע מכשפות) ובידיה סיר ענקי (סיר חמין או סיר ברזל לבישול פויקה). כל הילדים מוזמנים למלא את הסיר במים מהבאר ובכל אשר חפצה נפשם - ענפים, אבנים עלים, חול ובוץ. אפשר להוסיף גם אטריות סיניות שקנינו בסופר בתור תולעים מגעילות ומעט צבע מאכל כדי שהשיקוי יראה ירקרק ואמיתי. מחלקים כפות עץ ורוקחים יחד את שיקוי הקסמים של יום ההולדת. מותר ללחוש "אברא קדברא" ואפשר לזרוק קוביית "קרח יבש" לאפקט עשן מכשפות! את המכשפה יכולה להחליף כמובן קוסמת חביבה עם מקל קסמים! למציאת קרח יבש חפשו באתרי האינטרנט (זהירות!)
* הכנת אקווריום - כל ילד מקבל צנצנת זכוכית קטנה ריקה, לתוכה הוא מכניס חלוקי אבן קטנים, צדפים, חרוזים ופאייטים צבעוניים. מוזגים מים לתוך הצנצנת ומכניסים דג פלסטיק לקישוט אקווריום אותו רכשנו בחנויות לחיות מחמד. סוגרים את הצנצנת ויש לנו אקווריום קטן! (הצנצנות יכולות להיות צנצנות מזון כמו ריבה, דבש או חרדל ששטפנו היטב והסרנו את המדבקות).
* פינת ציור - מובן שהפעם מציירים אך ורק בצבעי מים! בעזרת מכחולים, עם האצבעות והידיים ועל גבי ניירות מסוגים שונים (נייר אורז, נייר עיתון). נקבל ציורים נוזליים, מימיים ויפהפיים אותם נוכל לתלות לייבוש על חבל כביסה שמתחנו מראש, או על החבל שתוחם את שטח הפעילות.

מירוץ רגליים בדלי (צילום: אילן נחום)

* מרוץ רגליים בדלי - מכינים שורה של דליים, סירים, גיגיות ומכלי פלסטיק קטנים וממלאים מעט מים בכולם הילדים עוברים מתחילת השורה ועד סופה כשהם צועדים מדלי לדלי. אסור להניח רגל על היבשה! למסיימים תוענק קריאת הידד. אפשר לבצע גם עם שתי שורות דליים כתחרות בין שתי קבוצות.
* תחרות סירות מרוץ - ממלאים בריכת תינוקות במים, מקפלים סירות נייר ומשיטים אותן. יוצרים גלים במים ונראה איזו סירה תתקדם אל קו הסיום (לא לשפוך את המים בסוף הפעילות! נשקה בהם את העציצים).
* בועות סבון - ממלאים מים ונוזל כלים בגיגית גדולה - היחס המומלץ הוא שתי כפות סבון נוזלי על כוס מים. כפית גליצרין נוזלי, שקונים בבית מרקחת, משפרת את איכות הבועות. רצוי להשהות את התמיסה ללילה על מנת לקבל תוצאות טובות יותר.
לוקחים קולבים עבים מפלסטיק, טובלים אותם במי הסבון ומניפים בעדינות כך שנוצרת בועה גדולה. כולם מוזמנים לנשוף גם במיכלי בועות הסבון הרגילים והמוכרים. עומר לימד אותנו שאפשר ליצור בועות כשטובלים את כף היד ונושפים לתוכה דרך העיגול הנוצר מנגיעת האצבע באגודל.

וזה הספר: "חגיגות ועוד" (צילום: אילן נחום)

* קרן אהבה (תאגיד בבעלות עמותת בית איזי שפירא, שפעילותו מבוססת על שילוב צורכי קהילה, לרבות העסקת אוכלוסיות עם מוגבלויות) מציעה את הספר "חגיגות ועוד" בחופשת הקיץ ובחגים בהנחה (60 ₪ במקום, 145 ₪), כשכל ההכנסות - קודש לילדי בית איזי שפירא. לרכישה: Ronit@beitissie.org.il