צילום: B! ORIGINAL
צילום: B! ORIGINAL

לא מכבר, הגיש השר גדעון סער הצעת חוק לפיה המזנונים בבתי הספר יורשו למכור רק מזון בריא ולפרט את ערכו התזונתי. מזנון שלא יעשה זאת - ייקנס. כמובן שההצעה שימחה אותי מאוד, בראש ובראשונה כי המזון הבריא נמצא על סדר היום וזה תמיד חשוב.

אך שינוי אמיתי לא יכול לקרות רק בגלל שכופים מציאות. הוא בא כי אנשים בוחרים להשתנות, בעקבות החלטה שנובעת מהבנה מסויימת.

איך מתחיל שינוי?

אני מאמינה שלילדים בכל גיל צריך להסביר על יתרונות אורח החיים הבריא ולתת להם את הבחירה. אם מחליטים שלא יהיו ממתקים במזנון ולא תהיה שתיה ממותקת כי זה לא בריא, אז למה בסופר כן מוכרים מזון לא בריא? אך אם ילדי הגן ייחשפו למזון בריא ויוסבר להם בעדינות שפירות הם ממתקי הטבע, ובבית הספר הם ילמדו שיעורי תזונה ויבינו מדוע סוכר אינו בריא ועדיף סוכר הפרי על פני סוכר לבן, אזי ניתן לשים במזנון מזון מטוגן וחטיפים לצד הפירות – ולתת לילד לעשות את הבחירה.

ויש לזכור: עם כל הכבוד לבתי הספר ולמערכת החינוך, ההשפעה הכי גדולה על הילד היא הסביבה הביתית. ההורים מציבים דוגמא אישית, ומעבירים כך מסר.

אני שיניתי את אורח חיי לא בגלל שמשהו כפה זאת עליי, אלא מפני שהבנתי שזה בריא עבורי. מי שניסה לרדת במשקל כתוצאה מכך שבן הזוג אמר לו או ההורה או החברה, יודע שהשינוי מגיע רק אחרי שאנחנו מבינים בעצמנו מה טוב עבורנו.

הסבירו לילדים מה בריא ומה לא, תנו להם את הידע והדוגמא האישית וסמכו עליהם. אני דוגמה חיה לכך שניתן לשנות טעם, חשיבה והרגלים - גם של ילדים.

איך זה עבד אצלי בבית?

• ברגע שהתחלתי לאכול בריא, תמיד שיתפתי במה שאני אוכלת ומדוע אני מעדיפה את הפרי הטרי או האגוז והתמר על פני השוקולד והעוגיה. הסברתי מדוע דגנים מלאים עדיפים על אורז לבן וקמח לבן, גריסי פנינה עדיפים על פתיתים, ולשמחתי בנותיי חושבות שזה גם הרבה יותר טעים.

• בעבר היו לי בבית ממתקים וחטיפים מלוחים אך ברגע שהחלטתי על שינוי, הוצאתי את כל אלה מהבית ולא הכנסתי שוב. הסברתי שזה לא בריא ואני מעדיפה שאוכל כזה לא יהיה זמין בבית. הטרחה שלוותה רכישת ממתקים בודדים והעובדה שהאוכל הבריא היה זמין, חשפה את בנותיי שוב שוב לאופציה הבריאה.

• הזמנתי אותן לבשל יחד איתי וגיליתי שכאשר הן שותפות להכנת האוכל ולסידור השולחן הן אוכלות יותר. אפשרתי להן לשחק עם האוכל, לסדר את הירקות בתבנית, לקלף, לסדר צלחות הגשה ועוד.

זה הזמן להזכיר שגם קיצוניות אינה בריאה, לכן גם אני מדי פעם אוכלת אוכל לא בריא מתוך מחשבה שאם אני מקפידה במשך 80% מהזמן, אז פעם בכמה זמן, מחוץ לבית, זה בסדר.