מבלים באכילה מול הטלוויזיה (צילום: Thinkstock)
מבלים באכילה מול הטלוויזיה (צילום: Thinkstock)

הסודות שיביאו את הילדים בקיץ למשקל נכון טמונים בשני גורמים: מספר הירקות והפירות שיצרכו, וכמות הפעילות הגופנית היומית שיעסקו בה.

בחוץ הם רצים, בבית הם אוכלים

מחקר שנעשה באוניברסיטת "טפט" שבבוסטון, מצא שילדים שגרים בסביבה עירונית עוסקים ביותר פעילות גופנית בתקופת הלימודים בהשוואה לחופשת הקיץ, אז הפעילות הגופנית יורדת או נשמרת בהתאם למסגרת שבה הם מבלים את החופשה.

כדי להבין מה תורם לבטן השטוחה של הילדים בקיץ, נבדקו הורים לתלמידים מבית ספר יסודי במשך תשעה שבועות. נמצא שהילדים שבילו את רוב חופשת הקיץ במחנות קיץ, היו משמעותית יותר פעילים גופנית, בהשוואה לילדים שבילו את רוב חופשת הקיץ במסגרת הביתית בהשגחת ההורים או מטפלת. ילדים שבילו בחופשה יותר בבית במחיצת הוריהם, נטו לאכול פי ארבע יותר את ארוחותיהם מול הטלוויזיה.

החוקרים גילו שהילדים מבלים חלק ניכר מזמנם בקיץ בפעילויות בישיבה או בפעילויות קלות, ושהסביבה המשגיחה על הילדים קשורה לרמת הפעילות הגופנית שלהם. לילדים המבלים חלק גדול יותר מזמנם בקייטנה מכל סוג יש רמת פעילות גופנית גבוה יותר. מסתבר גם שמאפיינים דמוגרפיים מסוימים, כמו מין הילד, קשורים לרמות הפעילות של הילד. במחקר נמצא כי בנות עוסקות פחות בפעילות גופנית מבנים. באשר לדיאטה, גילו החוקרים שכ-70% מהילדים אוכלים מעט מדי פירות וירקות: רק מנה-שתיים של פירות, ומנה-שתיים של ירקות מדי יום במשך חודשי הקיץ. כ-35% מהילדים אכלו חטיפי צ'יפס, גלידה ומאפים יותר משלוש פעמים בשבוע. כמו כן התגלה שילדים המבלים את חופשת הקיץ יותר במסגרת הביתית, נוהגים לאכול יותר ארוחות וחטיפים מול הטלוויזיה. הדבר מעיד כי מסגרת מאורגנת ומתוכננת שעונה על צרכים פיזיים ותזונתיים של ילדים עשויה לתרום למניעת השמנתם.

איך גורמים להם לאכול יותר פירות ירקות בקיץ?

1. הכינו לילדים קערה עם פירות שטופים, חתוכים, וקערה עם ירקות שטופים וחתוכים – תמיד בהישג יד.

2. רסקו בבלנדר פרי והוסיפו מעט לימון. הקפיאו בכלי פלסטיק ייעודי לקרחון ותנו אותו לילדים במקום גלידות רגילות.

3. ערבבו יוגורט לבן עד 3% עם רסק פרי והקפיאו. הגישו לילדים במקום גלידה.

4. הסבירו לילדים על חשיבות הירקות והפירות וסכמו אתם שיסמנו על דף תלוי בחדר V בכל פעם שהם אוכלים פרי או ירק. בדיקת הצריכה היומית בסוף היום יחד אתם תעזור להם להתרגל מגיל צעיר לאכול תזונה בריאה שתורמת למשקל רצוי.

לא זוכרים מה אכלנו מול הטלוויזיה

רובנו כבר מודעים לכך שצפייה בטלוויזיה בזמן האוכל לא מסייעת לנו בדיאטה: היא גוזלת תשומת לב מפעולת האכילה, משבשת את זיכרון כמות האכילה, ומובילה כפי הנראה לאכילה מרובה יותר. בזיכרוננו, "כמעט שלא אכלנו".

הנחה זו הובילה חוקרים מאוניברסיטת ברמינגהם באנגליה לבדוק את השפעת הצפייה בטלוויזיה במהלך ארוחת צהריים על צריכת המזון שלאחר מכן, בשעות אחר הצהריים. לשם כך נבחרו 16 סטודנטיות צעירות, שאכלו ארוחת צהריים תוך כדי צפייה בטלוויזיה או ללא צפייה בטלוויזיה. לאחר מכן, אחר הצהריים, הן אכלו עוגיות ושתו קפה. כל מה שאכלו נרשם ונמדד וכן דורגו תחושות של רעב ומצב רוח. בשלב מאוחר יותר, רשמו הנחקרות מתוך זיכרון את מה שאכלו ונעשתה השוואה בין הזיכרון לבין מה שנמדד. נמצא שהנחקרות שאכלו צהריים בזמן צפייה בטלוויזיה צרכו משמעותית יותר עוגיות אחר הצהריים, לעומת אלו שאכלו את הצהריים ללא ליווי הטלוויזיה. להגברת הצריכה לא היה קשר לדרגת התיאבון או למצב הרוח. בהשוואת דירוג התיאבון, לא היה הבדל משמעותי בין הנחקרות. כמו כן, הנחקרות שאכלו בזמן צפייה בטלוויזיה זכרו שאכלו פחות בצהריים, לעומת מה שאכלו באמת על פי המדידה. הנחקרות שהתרכזו באכילה, ללא צפייה בטלוויזיה, זכרו יותר במדויק את שאכלו.

אכילה בהיסח דעת, תוך ליווי פעולה אחרת כמו צפייה בטלוויזיה, עלולה להוביל לעלייה בצריכת אנרגיה בשעה מאוחרת יותר.

אם הילדים בבית מתמודדים עם עודף משקל, מצאו את הדרך שהארוחה תקבל את מלוא תשומת הלב, ללא ליווי של פעולות אחרות שעלולות להוביל לאכילת יתר.