סמדר כהן־טרקל

למעלה מ־10,000 הליכים פלסטיים להצערת מראה הפנים מתקיימים מדי שנה בארץ. אבל למרות המספר המרשים הנושא לא זוכה לחשיפה מדויקת ונותר עמום. המידע המעורפל, שנובע בין היתר מסטיגמות ובושה של אלה שעברו ניתוחים, מוביל לבלבול וחוסר הבנה אמיתי בכל הנוגע לתחום זה. ד"ר אייל וינקלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים שיבא ומרצה בכיר באוניברסיטת תל אביב, החליט להרים את הכפפה ולסייע לכל מי שרצה לשאול ולא העז.


את כל התשובות ניתן למצוא בספרו "כל האמת בפנים" (הוצאת דיונון, 70 שקל). בחרנו בכמה מיתוסים מתוך הספר שד"ר וינקלר מנפץ.

התעמלות פנים טובה לעור

לא נכון. במקרה הטוב היא אינה מזיקה. תחשבו על שחקנים שעבודתם דורשת הפעלה רבה של שרירי הפנים. האם הם אינם מקומטים (ואין הכוונה לשחקנים שעברו ניתוחי מתיחת פנים). אין קשר בין אלסטיות העור לבין הפעלת שרירי הפנים.

אחרי ניתוח פנים מקבלים מראה של מומיה

לא נכון. נשים שעברו ניתוח ונותחו עם עיניים פעורות או מלוכסנות, פה רחב וגבות במצח, הן נחלת ההיסטוריה (או שהן בחרו מנתח גרוע). הניתוח המודרני לא מעוות את צידי הפה ולא מרים את מרכז המצח להבעה מופתעת. לאחר ירידת הבצקת מתקבל מראה טבעי וצעיר יותר. עם זאת, לאחר ניתוח הרמת עפעפיים, המבט עלול להיראות מעט שונה, בשל הצטברות נוזלים ובצקת קלה באזור העיניים, שחולפת עם הזמן. בתום תקופת ההחלמה, המבט חוזר לקדמותו.

ניתוחי פנים חוזרים אינם פוגמים בתוצאה הסופית (צילום: THINKSTOCK)

הפלסטיקאי יכעס אם אבקש לראות עבודות קודמות שלו

לא נכון. נשים שחוששות לבקש מהפלסטיקאי מספרי טלפון של מנותחות, עושות לעצמן עוול. רופא טוב, לא רק שלא יכעס, אלא ישמח לקשר אתכן לנשים שעברו אצלו ניתוחים. זהו כרטיס הביקור הטוב ביותר של המנתח.

אסור לבצע יותר מניתוח פנים אחד

לא נכון. אפשר לבצע כמה ניתוחי פנים שרוצים, בתנאי שהם אכן נחוצים. תוצאותיו של ניתוח הרמת פנים מודרני נשמרות לכל הפחות שבע שנים. בדרך כלל לאחר עשר שנים, המטופלות מבקשות לעבור ניתוח נוסף.

גברים לא חושבים על ניתוחים פלסטיים

לא נכון. גם גברים מוטרדים מהמראה שלהם. מאז 2002 עד 2006 חלה עליה של 30% בקרב גברים אמריקאים שביצעו ניתוח פנים. אנחנו, כידוע, צועדים בעקבותיהם. אגב, גברים נוהגים בעיקר לבצע הזרקות בוטולינום, ניתוחי עפעפיים, השתלת שיער, הסרת שיער בלייזר ושאיבת שומן.

עטיפת הספר (צילום: שי נייבורג)