זרעים של שמחה (צילום: thinkstock)
זרעים של שמחה (צילום: thinkstock)

מנסים להיכנס להיריון? שני מחקרים שנערכו באוניברסיטת הארוורד מסיפים ראיות לגוף ההוכחות ההולך וגדל, שמצביע על הקשר בין מזונות ואיכות ותנועתיות הזרע. מחקרים אלה מצאו כי המאכלים המומלצים לשיפור הזרע הם ירקות, פירות, דגנים מלאים, דגים עשירים באומגה 3, אגוזים ופיצוחים טבעיים.

הקשר בין שומן טרנס לזרע

במחקר אחד בדקו החוקרים את צריכת המזון של גברים בני 18-22 ובמקביל נבדקה תנועתיות הזרע שלהם, ריכוזו וצורתו. נמצא שככל שהגברים אכלו יותר בשר אדום ושמן, פחמימות מעובדות כמו קמח לבן ומוצריו, ממתקים ומשקאות אנרגיה, כך פחתה תנועתיות הזרע שלהם בהשוואה לגברים שתזונתם הכילה יותר דגים, דגנים מלאים, פירות וירקות.

במחקר אחר מצאו החוקרים כי ככל שצריכת שומן הטרנס מוגברת אצל הנבדקים, אך ריכוז הזרע היה נמוך יותר בהשוואה לנבדקים שצרכו כמות מעטה של שומן טרנס או בכלל לא. שומן טרנס נמצא לרוב בשומן צמחי מוקשה או מוקשה למחצה. הוא מתחבא בבורקסים, בבצק עלים, ברוגלך, קרואסונים, במאכלי "פרווה" שמכינים על בסיס מרגרינה, מלאווח, ג'חנון ועוד.

מחקרים אחרים מראים קשר בין איכות הזרע לצריכה של תוספים כמו אבץ, סלניום, ויטמין C, ויטמין E, ויטמיני B, קואנזים Q 10, חומצות שומן אומגה 3, L ארגינין, L קרניטין ועוד.

תפריט משפר פוריות

לכן, כדי להגדיל את הסיכוי לקליטה מהירה של היריון, עברו לתזונה נכונה. כך תוכלו גם לשפר את איכות הזרע, וגם תצ'פרו מבלי שתרגישו את המערכת החיסונית שלכם ותעלו את רמת החיוניות והאנרגטיות שלכם.

  • בוקר: שיבולת שועל גסה, 2 אגוזי ברזיל, כפית זירעוני חמנייה, כפית זירעוני דלעת, פרי העונה, גביע יוגורט לבן, 4 חצאי אגוזי מלך.
  • ביניים: פרי, 4 חצאי אגוזי מלך.
  • צהריים: לפחות 4 סוגי ירקות בסלט / מרק / מבושלים / שלמים. הוסיפו שמן זית או קנולה לסלט ולבישול. מנת החלבון: דג בריכה ישראלי מסוג בורי, לברק, דניס, באס. אכלו דג סלמון כשלוש-ארבע פעמים בשבוע ובשאר אכלו עוף, הודו או בקר. כמנה עמילנית אכלו דגנים מלאים / קטניות / תפו"א / בטטה.
  • אחה"צ: פרי, 4 חצאי אגוזי מלך.
  • ערב: התחילו את הארוחה עם שניים-שלושה סוגי ירקות, הוסיפו שמן זית או קנולה, לחם מדגנים מלאים, מוצרי חלב לבנים עד 5%, אבוקדו, טחינה משומשום מלא, וכ-שלוש-ארבע ביצים לשבוע.
  • לילה: פרי. 2 אגוזי ברזיל. חופן גרעינים/ אגוזים/ שקדים ללא תוספת מלח.