לפנק את הגוף בדרכים טבעיות (צילום: thinkstock)
לפנק את הגוף בדרכים טבעיות (צילום: thinkstock)

קשה לשכנע אותי שעונת הסתיו היא קסומה, רומנטית או יפה. האפרוריות שהיא מביאה איתה גורמת לי בעיקר לפתח עור של נחש, ולהתחיל בטירוף של גירודים שלא נותנים לי מנוח. הצצה קטנה אל עדת המטופלים שלי משקפת לי מציאות עגומה גם בגופם. כולנו קורבנות של האקלים היבש: אצל האחת כפות רגלים סדוקות המאיימות להינתק מהגוף, אצל השני פצעי חום שמעטרים את שפתיו, ואצל השלישית עור הגוף מלא בקשקשים שנותרים כשובל. ככה זה בסתיו, הכל מתחיל לנשור, אפילו העור שלנו.

עונת היובש

הרפואה הסינית מייחסת את הסתיו לעונה שמביאה עמה את האקלים היבש. התנודות והשינויים האקלימיים שמתרחשים סביבנו משפיעים ישירות על גופינו, ובהתאמה מתעוררים להם התסמינים. הראשוניות של הקור שמקורה בסתיו ושיאה בחורף גורמת לנקבוביות העור שלנו להתכווץ ולהיסגר וכך מונעת ממעבר של נוזלים ולחות לעור. אצל אלה מאיתנו שסובלים מנטיה לחום פנימי או יובש תמידי, מתחילים לצוץ פצעי החום המפורסמים, ותופעת העור היבש והקשקשת מקבלת ביטוי חזק יותר.

בסין העתיקה היה נהוג לקחת תינוק בימיו הראשונים ולהניחו על האדמה עירום על מנת שיוכל לספוג את איכויות האדמה לגופו, שהרי אדמה טובה ופוריה היא כזו שקיימת בה לחות המאפשרת צמיחה וגדילה. מעטים מאיתנו יצאו לחפש אדמה חקלאית פוריה, ובודדים יסכימו להתמסר אליה. אז רגע לפני שאנו נותרים נטולי עור, הנה צרור עצות שיסייעו לנו להשיב את מפלס הלחות לעור גופינו.

תזונה ליבשים

יש מזונות הידועים באיכותם כמעודדי יצירת לחות בתוך הגוף: טחינה, שומשום, אבוקדו, תמרים, אגסים, דבש, אגוזי מלך ופאפיה. מומלץ לשלב את אלה כחלק מהתפריט היומי. הם מזונות בריאים מאוד, ותרומתם לגוף גדולה גם בתקופות שבהם היובש אינו שולט.

אמבטיה למתגרדים

אם הגוף שלכם מגרד בטירוף, אל תתעצלו ופנקו את עצמכם באמבטיה. מלאו את האמבטיה במים חמים אך לא חמים מדי שכן חום רב יכול לייבש את הגוף. הניחו בתוך גרב כמות נאותה של קוואקר ותנו לגרב לשהות במים. הקוואקר ידוע ביכולתו לרכך את מרקם העור ולהשפיע עליו. בנוסף, הקוואקר מרגיע את האדמומיות ואת תחושת הגרד.

עיסוי עצמי

חשוב לעסות את הגוף לאחר מקלחת. העיסוי מעודד את האנרגיה של הגוף לזרום ברבדים החיצוניים, וכך להזין את הנקבוביות. לרציניים מביניכם אני מציעה לקחת מגבת קטנה, להרטיבה בזמן המקלחת ולשפשף את הגוף, פעולה זו תמיד מומלצת להפעלת רקמת העור שינשום, ותסייע רבות לספיגת כל קרם לחות שתמרחו על גופכם.

יובש בעיניים

העיניים יבשות ומגרדות? הכינו חליטה של תה נענע או מנטה והשתמשו ברטיות בד או צמר גפן טבולות בחליטה לקומפרסים. האמיצים מביניכם מוזמנים לחתוך מלפפון לרצועות רחבות אך דקות והניחו על העיניים. תחושת היובש תוטב באמצעות הלחות, הרטיבות ויכולת החומרים לנקות את החום המיותר מהגוף.

אצבעות סדוקות

לאלו שסובלים מכפות ידיים יבשות מומלץ לעשות טיפול אישי לכל יד ויד. הכינו קערה של מים פושרים. הזליפו כפית חומץ תפוחים במים והשרו את כפות הידיים בקערה. לאחר ההשרייה מומלץ לעשות תנועות עיסוי ושפשוף של האחת בשנייה. פעולה זו תעודד את הנקבוביות להיפתח. לאחר מכן יש לעטוף את כפות הידיים בעיסת קוואקר שבושלה עם מים והצטננה. המסכה הטבעית הזו תהפוך את כפות הידיים לרכות ותתרום לנוכחות של לחות בעור הידיים. המתינו עד שהעיסה מתייבשת ושטפו את הידיים.

פנים ירוקות

לא להיגעל, פשוט להפשיל שרוולים, לקחת אבוקדו, למעוך אותו ולערבב איתו כף דבש. את העיסה יש למרוח על הפנים למשך 20 דקות, ולהשתדל לנוח בזמן שהמסכה על הפנים. האבוקדו בשילוב עם הדבש יעניקו לפנים מראה חיוני ובריא.

שיער קמל

השיער שלכם יבש? פשוט קחו שמן זית ומרחו על השיער. הזית ישיב לשיער הראש ברק וחיוניות, וכמובן ויטפל ביובש. ניתן לחזור על טיפול זה שוב ושוב. האמיצים שבינינו יעשו שימוש בשמן הזית למריחה על הגוף כולו.

אבוקדו ודבש.  להפשיל שרוולים ולמרוח על הפנים (צילום: thinkstock)
אבוקדו ודבש. להפשיל שרוולים ולמרוח על הפנים (צילום: thinkstock)