באיחור של כמה שנים אחרי ארה"ב, שר החינוך, גדעון סער, הכריז ערב פתיחת שנת הלימודים על כך שהוא יפעל נגד מכונות מזון בבתי הספר גם במישור החקיקה. ברכות לשר. מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.

נושא מכונות המזון והמשקאות הוא משהו שאני מתריע עליו כבר כמה שנים טובות. המכונות הללו נמצאות לא רק בבתי ספר אלא, למרבה הפליאה, גם בבתי החולים ובסניפי קופות החולים, כולל במרפאות ילדים. לאחרונה חוויתי הישג קטן אך משמעותי לאחר שקופת חולים כללית הודיעה שתוציא את מכונת המשקאות הקלים ממרפאת הילדים בנהריה, בעקבות פנייה שלי.

לא כל כך קשה לנבא את העתיד בנושא הזה. כפי שהג'אנק פוד ורשתות המזון המהיר האמריקאיות חדרו לישראל, כך יעשו עלייה השינויים החיוביים המתרחשים מעברו השני של האוקיינוס. זה לא מפחית מהצורך להפציר במשרדי הבריאות והחינוך שיפעלו מהר יותר. למעשה, הם הרי אינם צריכים להמציא את הגלגל - העבודה השחורה כבר נעשתה וכל המוטל עליהם לעשות הוא להעתיק את המסקנות והיישומים האמריקאים.

צ'יפס ועוגות בבית הספר

כאן נכנסת לתמונה החשיבות העצומה של המחאה האזרחית, במקרה הזה מחאת ההורים. השינוי יגיע רק מאתנו, כפי שמלמדת אותנו השתלשלות העניינים בארה"ב.

בשנת 1999 נרשמתי ללימודים במכון לתזונה אינטגרטיבית בניו יורק. במהלך הלימודים התיידדתי עם תלמידה מהכיתה — סוזאן רובין, רופאת שיניים שהבינה שיש קשר בין בריאות השיניים לבין התזונה. היא שמה לב לכך שהקשר הוא הרבה מעבר ל-"ממתקים הורסים את השיניים".

לימודי ההכשרה שלנו כמאמני תזונה האירו את עינינו לכך שתזונה לא מאוזנת, דלה ברכיבים תזונתיים חיוניים, ומרובה במזונות מעובדים ומתועשים, פוגעת בשיניים, אפילו אם זו תזונה ללא מוצרים עתירי סוכר.

הלימודים נתנו לסוזאן מידע ומוטיבציה לפעול לשיפור המזון אותו קיבלו ילדיה בבית הספר: מזון מעובד עתיר סוכר, מלח, ושמנים מזיקים. יחד עם אם נוספת, איימי קאליפה, הן יצאו למאבק בנושא התזונה בבתי הספר.

בסרטון המצורף, איימי קאליפה מגלה מה נותנים לבת שלה לאכול בבית הספר: צ'יפס, חטיפים עתירי סוכר, ועוגות מתועשות. בסרטון נציגת הקפיטריה של בית הספר מהנהנת בסיפוק ומציינת "כן, הבת שלך היא ילדה טיפוסית". כלומר אלו המזונות שכל הילדים אוכלים בקפיטריה של בית הספר.


הגילוי הזה הכעיס מאוד את סוזאן ואיימי והוביל אותן לעשיית סרט בשם Two Angry Moms ("שתי אימהות זועמות"). בסרט הן מתארות את היציאה שלהן למאבק, כולל הקשיים ההתחלתיים. הורים רבים שתמכו במאבק חששו להיות פעילים משום שזה חייב אותם להיות "לא נחמדים", משהו שמאוד מרתיע אמריקאים.

סוזאן רובין מספרת על תחילת המאבק

הסרט הוביל לצמיחתה של תנועה עם סניפים ברחבי ארה"ב. התוצאות החלו להגיע. הצבת מכונות של משקאות קלים בבתי הספר נאסרה והגברת הראשונה של ארה"ב, מישל אובמה, נרתמה לנושא, דבר אשר הוביל לשינויים חשובים בתפריטי הקפיטריות בבתי הספר האמריקאים.

עוד טעימה של 10 דקות מתוך הסרט

כפי שבארה"ב ההורים היו אלו שהרימו להנחתה עבור מישל אובמה, כך עלינו בישראל להזכיר לשלטון על משרדיו וועדותיו שלא נסכים לזלזול בבריאות ילדינו ובבריאותינו. כפי שראינו במקרה של קופת חולים, זה לא תמיד מחייב מאמץ גדול.

תודה לך שר החינוך, גדעון סער. קבל תמיכה על הצהרת הכוונות. אנו נמשיך לעקוב אחר יישומן.

לאתר התזונה של זהר

לאתר המכון לתזונה אינטגרטיבית בו למדה סוזאן רובין