אני נוהגת ברכב אדום, לובשת לרוב שחור או לבן ולעולם לא אתפס עם צבע צהוב. מה זה אומר עליי? מתברר שהרבה מאוד. התרבות ורפואה הסינית טוענות כי לצבעים בחיינו ישנה השפעה גלויה או סמויה, ולכל צבע יש ההשפעה על מצבנו הגופני והנפשי. לכן במצבים מסוימים כדאי להימנע או לשלב בחיינו צבעים, שבדרכם הייחודית יצבעו את חיינו בגוונים הנכונים.

בארון הבגדים שלי יש מספר מדפים לבגדים לבנים, מספר מדפים לבגדים שחורים, ומדף בלתי נראה לבגדים הצבעוניים. שנים אני משכנעת את עצמי ששחור ולבן מעניקים לבני תמותה מראה וסגנון קלאסי, ושאלו הצבעים היוצרים את האיזון הנכון. אבל אם תשאלו את הסינים הם יתארו לכם תמונה אחרת לחלוטין.

מה הצבע שלכם? צילום: thinkstock

אדום: אש החיים

הסינים מתייחסים לאדום כאל הצבע החשוב ביותר בתרבות הסינית. האדום על פי הסינים הוא הצבע שמכניס לחיינו את התשוקה והבערה הפנימית, יש לו יכולת לעורר אותנו, להסב את תשומת לבנו ולשמר את אש החיים. השפעתו של הצבע האדום היא כה גדולה, שלעיתים נדרש שיקול דעת בשילובו במרחב החיים.
הצבע האדום אינו מומלץ לאנשים אשר נטייתם הטבעית "חמה", ולרוב סובלים מזיעה או חום פנימי גדול. לאנשים עם נטייה ללחץ דם גבוה, דלקות, עור מגורה לא מומלץ ללבוש אדום. בימים או בתקופות בהם אנו חשים כי משהו כבה בנו ניתן לשלב פריט אחד אדום.
בבתים או במרחבי עבודה שיש בהם אווירה של אפלה או עצבות ניתן ואף רצוי לשלב פריטים אדומים.
במצבים שאתם חשים שהאווירה בבית מאוד נמרצת, שהילדים לא רגועים או שישנם מטענים של כעס ומתח - השתדלו לסלק כל אלמנט אדום. כי האדום זה אש, ואש מטבעה מלבה ומעוררת ולא מאפשרת שמירה על רוגע ואיפוק.

לבן: עד כאן

הלבן הוא סמל הניקיון הטוהר והשלווה, אולם אל תיפלו במלכודת זו, כי היא מתעתעת.
הלבן הוא צבע שמאפשר לנו ליצור גבולות מאוד ברורים בינינו לבין העולם. זהו צבע שאינו "מתלכלך" עם אף צבע אחר ולא סופג לתוכו השפעה חיצונית.
הצבע הלבן מאפשר לאדם לשמור על שליטה וארגון, להיות מכונס בתוך עצמו בעולם סטרילי וסגור. הלבן אינו צבע שמתאים לסובלים מקשיי נשימה, אך יכול להכניס וארגון בעולמם של אלו שהחיים שלהם הם ערב רב של דעות, אופציות, סוגיות והתלבטויות.

צהוב: לא מה שחשבתם

הצבע הצהוב הוא אחד מסמליה העיקריים של התרבות הסינית. הקיסר הגדול של סין כונה "הקיסר הצהוב" בשל יכולתו לאחד שבטים שונים ולהקים את האומה הסינית המפוארת שיצרה הרבה מיסודות התרבות הסינית. לכן הצהוב קשור לחוכמה וידע רב, וליכולת הטמעה וספיגה של מנעד הרגשות שהאדם מכיל.
הצהוב גם משויך למערכת העיכול של האדם, אותה מערכת שמצליחה בכל שעה לעכל את האינפורמציה והמזון שנכנסים לגופינו. בתרבות שלנו הצבע הצהוב התמקם במקום נחות, וביטויים רבים כגון " צהוב" או "צהיבות" מעידים על חולי או דברי הבל. אולם היצמדות למסורת הסינית תגיש לנו את הצהוב באור שונה לחלוטין. זהו צבע שמקרקע את האדם, מעורר תקווה ומעודד חשיבה ולמידה. הוא מומלץ לאלו שחשים שהחיים שלהם אינם יציבים, ופחות מומלץ לאלו המרגישים שהחיים שלהם תקועים.

שחור: קול התהומות

צבע מסקרן בעל משיכה פנימית לא מוסברת, מסתורין וכוח סמוי. השחור מעביר מספר מסרים, הוא מבלבל ויוצר בנו גישוש באפלה.
אחד האלמנטים הבעייתיים בצבע השחור הוא יכולת הספיגה שלו. זהו צבע שמכיל את כל הצבעים, הטובעים באפלה הטבעית שלו. זה צבע שמאפשר לאדם להתעסק עם עצמו, ולגלות את הנבטים והשורשים של התהומות הפנימיים שחבויים בו.
הפרזה בשימוש הצבע השחור מובילה לנבירה פנימית אישית, לנגיעה בפחדים, להתכנסות, למופנמות יתר ולגודש רגשי. בוודאי הוא אינו מומלץ לאנשים שנוטים לדיכאונות, התנתקויות, תחושות ורגעי בדידות.

ירוק: כמו עץ השדה

הצבע הירוק מסמל את יסוד העץ על פי הרפואה הסינית. אותו יסוד שמבטא צמיחה, חיות ושפע. הירוק הוא הצבע שיעורר בנו זרימה ותנועה בדיוק כמו שורשיו וענפיו של העץ שצומחים ללא כל הפרעה או מכשול במרחב שלהם.
הצבע הירוק מסמל את יכולת הריפוי וההחלמה של הגוף, בדיוק כמו עץ שכרתו את ענפיו והם צומחים שוב.
שילוב של צמחים ירוקים במרחב (דוגמת שתילי הבמבוקים הירוקים שצומחים מעלה) יובילו לצמיחה שאפתנות והתחדשות. לאנשים שסובלים מתקיעות מחשבתית או יצירתית, כבדות וחוסר יכולת לנוע קדימה מומלץ לשלב את הצבע הירוק, אך לא לאלו שחייהם תזזיתיים וסואנים.